Közel kétszáz felső tagozatos diák vett részt a hét végén Csíkszeredában a Petőfi Sándor Általános Iskola által tizenkilencedik alkalommal megszervezett Bolyai János Emlékversenyen.
2011. december 11., 14:592011. december 11., 14:59
2011. december 11., 17:102011. december 11., 17:10
Bolyai János életét is ismerniük kellett a versenyzőknek
Szőcs Péter szervező, a Petőfi Sándor Általános Iskola tanára elmondta, a Hargita Megyei Kulturális Központ támogatásával megszervezett megmérettetés a legrégebbi magyar nyelvű matekverseny. Kifejtette, fontos a megszervezése, hogy a magyar diákok lépést tudjanak tartani a román iskolák diákjaival, akiknek sokkal több hsonló lehetőségük van. Az emlékverseny feladatainak összeállítása hasonló a tantárgyversenyekéhez, így azokra is megfelelő felkészülési lehetőséget biztosít. A verseny célja Bolyai János emlékének ápolása is. „Halljanak és tudjanak a gyerekek Bolyai nevéről és személyiségéről” – hangsúlyozta a matematikatanár.
A Bolyai János Emlékversenyen 190 felső tagozatos általános iskolás vett részt Kolozsvárról, Marosvásárhelyről, Székelyudvarhelyről, Sepsiszentgyörgyről, Gyergyócsomafalváról, Gyergyóalfaluból, Csíkkarcfalváról, Csíkszentdomokosról, Csíkszentmártonból, Bánkfalváról, Csíkszentgyörgyről és Csíkszeredából. Szombaton előbb a Petőfi Sándor Általános Iskolában egyéni feladatmegoldó versenyen vettek részt a diákok, majd a Sapientián rendezték meg számukra a Bolyai János életéről és munkásságáról szóló csapat-vetélkedőt. A résztvevők két előadást is meghallgathattak, a csapatvetélkedőt is levezető Oláh-Gál Róbert egyetemi tanár Bolyaiak a történelem sodrásában címmel értekezett, Szőcs János muzeológus pedig a csíki elemi oktatás rövid történetével ismertette meg őket.
A verseny díjait szombat délután osztották ki. Szőcs Péter tájékoztatása szerint a csapatversenyben harmadik díjat szerzett a csíkszentmihályi csapat. Az egyéni versenyben az ötödikeseknél második helyen végzett a csíkszeredai Nagy István Művészeti Szakközépiskola diákja, Lukács Márton Örs, szintén második lett a csíkkarcfalvi Vízi Ádám, harmadik pedig a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola diákja, Péter István. A hatodikosoknál a Márton Áron Gimnázium diákja, Bartis Zsolt negyedik helyet szerzett, a hetedikeseknél pedig a második és harmadik helyet szerezte meg csíki diák, a Márton Áron Gimnáziumba járó Lukács Áron Zsolt, valamint a Nagy István Művészeti Szakközépiskolában tanuló Kézdi Örs Sebestyén. A nyolcadikosoknál Papp Andrea Kinga, a Márton Áron Gimnázium diákja a második, Burus Endre, a Nagy Imre Általános Iskola diákja a harmadik, Lőrincz Szabolcs, a Petőfi Sándor Általános Iskola diákja pedig az ötödik helyen végzet – közölte Szőcs Péter.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!