Az uniós résztámogatásból megépülő 41 férőhelyes bölcsőde építési helye
Fotó: Marosludasi önkormányzat
Két, egymástól független terv alapján és pénzforrásból épül bölcsőde Marosludason, ahol sok olyan fiatal család van, amelyben nehézséget jelent, hogy a kisgyermeket nem tudják megbízható oktatási intézménybe íratni. Az egyik bölcsőde uniós pénzforrásból készül, a másik oktatási intézmény, amelyben egy bölcsődei csoport is fog működni, a magyar kormány támogatásával.
2019. november 19., 17:532019. november 19., 17:53
Marosludas alpolgármestere, Kis István érdeklődésünkre elmondta, hogy jelenleg a városban egyetlen bölcsődei csoport működik, húsz hellyel, ahol fogadják a 0–3 év közötti kicsiket. A városházán viszont több mint harminc kérés van benyújtva, hiszen a gyermeknevelési szabadságról munkába visszatérő édesanyák közül sokaknak nincs kire hagyniuk kicsinyeiket.
Mint Kis Istvántól megtudtuk, az épület a város legfiatalabb negyedében, a Jövő negyedben lesz felhúzva, amelynek tömbházait a 90-es évek elején építették. Itt többnyire fiatal családok laknak.
A polgármesteri hivatal tulajdonában levő telekre, egy volt kazánház udvarára, húzzák fel az épületet, amely a szerződés értelmében 31 hónap alatt kész kell legyen, vagyis 2022-re. A beruházás összértéke 6 014 598 lej, ebből az uniós támogatás 1 441 212 lej, a többit helyi költségvetésből kell biztosítani.
Az ingatlan a marosludasi református templom szomszédságában lesz, az egyház által megvásárolt telken. Az építkezést már a nyáron elkezdték, tervek szerint a telken álló ház tetőszerkezetét teljesen kicserélik, megemelik, hogy lehetővé tegyék, hogy majd manzárdot alakítsanak ki. Az épületben három óvodai csoport fog majd működni, és egy másik épületrészben a bölcsődei csoport, amelyre oly nagy igény van Marosludason.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 44,21 százalékos feldolgozottsága alapján (8880 jegyzőkönyv) Nicușor Dan független jelölt a szavazatok 50,05 százalékát (1 503 742 voks) szerezte meg az elnökválasztás második fordulójában.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!