Az órarend pontos, a fizetés bizonytalan. Képünk illusztráció
Több tíz Hargita megyei tanintézet vezetősége intézett kérést a megyei tanfelügyelőséghez annak reményében, hogy a megszabottnál kevesebb állást kell majd megszüntetniük. A megszorító intézkedések azokat az iskolákat is érintik, ahol a fejkvótás finanszírozás fedezi a bérköltségeket. A megyében májusban is gond lehet a fizetésekkel, ugyanis ismét kevesebb pénzt kaptak, mint amennyire szükség volna.
2018. május 11., 14:212018. május 11., 14:21
A bérek folyósításához szükséges összegnek csak 82 százalékát utalta ki az oktatási minisztérium a Hargita Megyei Tanfelügyelőségnek. Így
Van remény arra, hogy – akárcsak a múlt hónapban – ezúttal is kap pénzutánpótlást a tanfelügyelőség, de konkrét ígéretet erre vonatkozóan nem kaptak a minisztériumtól. Csupán azt közölték, hogy előbb használják fel a rendelkezésükre álló pénzeket, és csak utána kérjenek kiegészítést – tudtuk meg Hargita megye főtanfelügyelőjétől. Görbe Péter elmondta,
Múlt hónapban a szaktárca által három részletben kiutalt összegek 96 százalékban fedezték a bérkiadásokat. A tanintézetek egy része emiatt nem tudta teljes egészében átutalni az államkasszába az alkalmazottak bérei után fizetendő társadalombiztosítási járulékokat, máshol a béreket nem tudták hiánytalanul kiutalni az alkalmazottaknak, és voltak olyan iskolák is, ahol mindkét költséget a kapott összeg arányában egyenlítették ki. A tb-járulékok befizetésének elmulasztása bűncselekménynek minősül, így ezt azóta kénytelenek voltak törleszteni a tanintézetek, de ezeket a pénzeket tulajdonképpen már a májusi keretből költötték el – részletezte a problémákat a főtanfelügyelő.
Nehéz az állások megszüntetése. Egyes iskolaigazgatók szerint már most szűkös a személyzet
Fotó: Haáz Vince
A megyei oktatási rendszerben kialakult finanszírozási gondot az okozza, hogy a fejkvóta alapú finanszírozás nem fedezi a bérköltségeket. A tanfelügyelőség ezért minden iskola vezetőségével közölte, hány állást tarthatnak meg. A megszorító intézkedés főként a kisegítő didaktikai állásokat – titkárnő, könyvelő, könyvtáros, laboráns stb. – érinti. Erre a 123 önálló jogi személyiséggel rendelkező tanintézet közül mintegy harminc intézett kérést a tanfelügyelőséghez szerdáig. Többségük a megszorítások enyhítését kérte, arra hivatkozva, hogy nem tudnak annyi állást megszüntetni, amennyit a tanfelügyelőség kért.
Görbe Pétertől azt is megtudtuk, előfordulhat, hogy olyan tanintézetekben is szükség lehet töredékállások megszüntetésére, amelyekben a fejkvótás finanszírozás fedezi a bérköltségeket, ugyanis a hasonló struktúrájú tanintézetek összehasonlításával határozták meg a fenntartható munkahelyek számát.
Hasonló helyzetben van a székelyudvarhelyi Bányai János Szakközépiskola is. Szakács-Paál István igazgató múlt hónapban még arról tájékoztatta lapunkat, hogy a korábbi megszorító intézkedések miatt a tanintézet azon kevesek közé tartozik, amelyekben a fejkvótás finanszírozás fedezi a bérköltségeket, sőt még bővíthetnék is a személyzetet, ám döbbenten vették tudomásul, hogy a megyei tanfelügyelőség kimutatása szerint három és fél állást meg kellene szüntetniük. „Minket ez
Úgy tűnik, nem az volt a szempont, hogy hány százalékban tudjuk elérni (a bérköltségek lefedését a fejkvótás finanszírozással – szerk. megj.), hanem egy általunk nem ismert mutató szerint dolgozhattak. Nekünk ez elképesztően nagy nehézségeket okoz. Eddig is problémáink voltak, mert
Teljes a tanácstalanság” – fogalmazott az igazgató. Elmondta, ők is kérést intéztek a tanfelügyelőséghez, hogy a három és fél állásból kettőt megtarthassanak, ugyanis a tanintézet kisegítő didaktikai alkalmazottai már most több munkakört töltenek be, és ezeket nem tudják tovább bővíteni.
A problémás helyzetek újratárgyalása után a hónap végéig kell végrehajtaniuk a Hargita megyei tanintézeteknek a megszorító intézkedéseket. Az állások megszüntetését egyes munkakörök összevonásával is elérhetik, az egyelőre nem ismert, hány esetben lesz elkerülhetetlen az elbocsátás.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!