A közterületeken hagyott roncsautók eltávolítására új lehetőség nyílt. Ez viszont pénzbe kerül
Fotó: Haáz Vince
Akkora az érdeklődés a sepsiszentgyörgyi „házi” roncsautóprogram iránt, amelynek során a használhatatlan autók értékesítéséért a város fizet a tulajdonosoknak, hogy az önkormányzatnak ki kell egészítenie az erre szánt keretösszeget. Más székelyföldi városvezetők is figyelik a történteket, és a legtöbben követendőnek tartják a kezdeményezést.
2021. június 10., 15:392021. június 10., 15:39
2021. június 10., 22:062021. június 10., 22:06
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat idén kezdeményezte az Értéket adunk a roncsautódnak! elnevezésű programot, amelynek célja a legtöbb esetben közterületen tartott, elhasználódott roncsautók helyének felszabadítása, a környezetszennyezés csökkentése. Ennek során
A kérelmező ezzel azt is vállalja, hogy a következő három évben nem vásárol öt évnél idősebb gépjárművet.
A roncstelepre leadott autónak ugyanakkor tartalmaznia kell a motort, sebességváltót, karosszériát, alvázat is. A többévesre tervezett program számára idén egymillió lejt különítettek el, de akkora az érdeklődés, hogy ezt nemsokára ki kell egészíteni.
Tóth-Birtan Csaba sepsiszentgyörgyi alpolgármester kérdésünkre azt mondta, egy becslés szerint mintegy ezer már nem használt, roncsautónak nevezhető gépjármű lehet Sepsiszentgyörgyön, de ez a szám bizonytalan, mert ezek az autók nem mind közterületeken állnak, sok van közülük magánterületeken, udvarokon.
Többlépcsős a folyamat – avatott be a részletekbe Czimbalmos-Kozma Csaba sepsiszentgyörgyi városmenedzser, a program felelőse.
Először űrlapokat kitöltve jelzik a tulajdonosok, hogy van a követelményeknek megfelelő roncsautójuk és leadnák a begyűjtőhöz.
Az illetékesek ellenőrzik a feltételek teljesítését; ha minden rendben van, visszajeleznek, hogy le lehet adni.
Miután megtörtént a roncsautó leadása, az igénylő bemutatja az átvételről kapott dokumentumot, majd két héten belül fizet neki a hivatal.
Mint megtudtuk, már 350 iratcsomót benyújtottak az igénylők a városházára, de ezekből ötvenet el kellett utasítani, így háromszázat fogadtak el. Viszont roncstelepre leadott autókról még csak ötven kérelmező mutatott be bizonyítékot.
„Ameddig sikerül elszállítaniuk, néhány hét, akár hónap is eltelik, de nekünk ez arra lesz elég, hogy tegyünk még pénzt ebbe a zsebbe, mert a 333 autóra elégséges keret el fog fogyni. Papíron már a java része elfogyott, de nem kellett mind kifizetni, mert a leadási folyamat még tart” – vázolta az illetékes. Mivel az első napok rohama után csökkent az érdeklődés, ezért az is elképzelhető, hogy az ilyen autók lassan kifogynak, de ezt sem lehet még tudni. Ezért a programot kiegészítik, és várják a további igényléseket – tudtuk meg.
Czimbalmos-Kozma Csaba szerint elsősorban a motiváció a siker kulcsa, mivel a roncsautók tulajdonosai néhány száz lejnél többet nem kapnának járműveikért a fémbegyűjtőktől, viszont a hivatal ennél sokkal többet, 3000 lejt kínál nekik. Hozzátette, olyan személyek adják le a nem használt autókat, akiknek nincs szándékuk az országos roncsautó-program támogatásával új autót venni – vagy nincs rá pénzük, vagy több autójuk van.
„Tulajdonképpen környezetvédelmi akciónak is lehet nevezni ezt, mert sok rossz állapotú járműtől megszabadul a környezet. Persze,
Nem volt egyszerű, mert újdonságnak számít, de igyekeztünk a szabályokat és a határidőket betartva, átláthatóan csinálni, és úgy néz ki, hogy sikerült, ez is növelte az emberekben a bizalmat. Működik az online ügyintézés, az igénylőknek nem kell személyesen elmenniük a hivatalba” – értékelt.
A városmenedzser kérdésünkre kitért arra is, hogy a törvény által szabályozott roncsautó-elszállítás folyamata hosszadalmas, nem mindig sikerül beazonosítani a tulajdonost, sok esetben időközben tovább tolták a járművet, és kezdődhetett elölről a procedúra. „A helyi rendőrség, miután ismét az önkormányzat felügyelete alá került, elkezdte számba venni az elhagyott autókat, de a felszólított tulajdonosoknak megengedték, hogy ha a roncsautóprogramba jelentkezve 30 napon belül eltüntetik az autókat, akkor nem bírságolják meg őket – ez is működött” – ismertette.
Csíkszeredában is érdeklődéssel figyelik a sepsiszentgyörgyi roncsautóprogramot – árulta el kérdésünkre Bors Béla alpolgármester, aki szerint azt kell majd eldönteniük, hogy lehet-e hasonlót bevezetni a városban, és milyen módon történjen, milyen források hozzárendelésével.
„Jelen pillanatban a megszokott, klasszikus módszert alkalmazzuk, ahol beazonosítunk egy otthagyott járművet, pár hónapig figyeljük, aztán igyekszünk beazonosítani a tulajdonost, és felszólítani, hogy vigye el az autót. Amennyiben nem tesz eleget a felszólításnak, el is szállítjuk. Idén már sok autót elszállítottunk a nagytakarítás során, és számos autót beazonosítottunk. De mindenképp megvizsgáljuk ezt a lehetőséget is,
– vélekedett az elöljáró. Hozzátette, minden lehetőségre nyitottak amely a közterületek felszabadítását segíti elő.
Marosvásárhelyen is jónak találják a sepsiszentgyörgyi kezdeményezést. Marius Libeg, a városháza szóvivője szerint
mert a polgármesteri hivatal nem rendelkezik ehhez szükséges szállítójárművel. Ezt most igyekeznek beszerezni, illetve folyamatban van annak a telephelynek az előkészítése, ahol ezeket tárolni tudják. „Ezért nekünk ez még túl korai lenne” – magyarázta.
Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala is keresi a módját annak, hogy a városban fellelhető roncsautók eltüntetését ilyen módon is biztosítani tudja. Zörgő Noémi sajtószóvivő szerint a sepsiszentgyörgyi kezdeményezés követendő, ezért
idén viszont erre már nincs mód.
Gyergyószentmiklóson ez az út nem járható – közölte érdeklődésünkre Hegyi Zsuzsanna. A polgármesteri hivatal szóvivője szerint
Az elhagyott roncsautókat feltérképezték, a tulajdonosokat értesítették, és most elfogadásra vár a tanács által az a szabályzat, amelynek alapján el tudják ezeket vontatni. A tulajdonosok a tárolás és az elszállítás díjának kifizetése fejében tudják majd visszaváltani az autókat – ismertette.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
Újabb forgalomkorlátozásokra kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis elkezdi a szolgáltató a Bethlen Gábor utcai ivóvízvezeték cseréjét szerdán – olvasható a helyi önkormányzat felhívásában.
Több utcában is áramszünet várható Csíkszeredán a csütörtöki nap folyamán – hívja fel a figyelmet az áramszolgáltató közleménye alapján a helyi önkormányzat.
Teljesen kiégett egy autó szerdán reggel Dolj megyében, miután fiatal – mint utólag kiderült – ittas sofőrje az árokba hajtott vele.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!