Munka heti négy napon: nem csökkent a hatékonyság, kevesebb az adminisztratív munka
Fotó: Gergely Imre
A kísérlet sikeres volt, a cégvezető és az alkalmazottak visszajelzése szerint is jó kezdeményezés a négynapos munkahét bevezetése a gyergyószentmiklósi Tig-Rad System vállalatnál. Ezért úgy döntöttek, télen is így folytatják.
2021. október 09., 16:552021. október 09., 16:55
Napi tíz órás munkaidő négy napon át, majd három szabadnap – ezt a ritmust vezette be a vállalkozásánál Bajkó Tibor, a gyergyószentmiklósi Tig-Rad System építőipari vállalat vezetője március közepén. Akkor még úgy gondolták, késő őszig lesz ez érvényben, és ahogy a nappalok rövidülnek, visszatérnek az általánosnak mondható heti 5 napos, napi 8 órás munkarendhez. A módszer azonban annyira bevált, hogy télen is megmarad a négynapos munkahét.
Amint megkeresésünkre válaszolva Bajkó Tibor elmondta, épp a múlt héten tartottak megbeszélést a Tig-Rad System vezetősége, a munkavállalók képviselői, valamint a munkapont vezetők és egyöntetűen azt a döntést hozták, hogy a négy napos munkahét érvényben marad november 1. után is. „Ez az egyöntetű döntés megerősítette bennünk a négynapos munkaprogram helyességét” – szögezte le Bajkó, hozzátéve, hogy a téli hideg időszak nem a legkedvezőbb a napi 10 órás munkának, de megoldható: igyekezni fognak az összes munkapontot jól kivilágítani és fűteni.
A vállalkozó elmondta azt is, hogy a munkaprogram megváltoztatása után a munkaügyi hivatal is vizsgálódott a cégnél, de miután a heti munkaórák nem lepték túl a 40 órát és a teljes munkaidő le van dolgozva 4 nap alatt, megállapíthatták, hogy minden megfelel a hatályos törvényeknek.
„Az, hogy egy teljesítés pozitív vagy negatív, legtöbbször az egyéntől függ. Általában az építőiparban nyáron napi 10 órát dolgoznak. Ebből következően a túlóra elszámolásával és mindenféle más adminisztratív teendővel találkoztunk, amiket kezelni kellett. Most ez nem merül fel. Működik és továbbra is megmarad a négynapos munkahét napi 10 óra munkával, és a péntek mindenkinek szabad.
– mondta el Bajkó.
Fotó: Gergely Imre
Egyúttal jelezte, a munkavállalóiktól tudják, hogy korábban a szombati és vasárnapi napot kalákákra használták, vagy egy kis hétvégi keresetre igyekeztek szert tenni, így igazából nem is volt pihenőnapjuk. Most azonban az ilyen munkákra a legtöbb dolgozó esetében elég a péntek és szombat. „Vasárnap a családé és szentmise keretén belül az Istené” – summázta a cégvezető.
Izlandon is siker
„Elsöprő sikerként” értékelik Izlandon a kísérleti jelleggel bevezetett négynapos munkahetet: nem változott, sőt akár nőtt is a hatékonyság, ráadásul jelentősen javult az alkalmazottak egészsége, helyreállt a munka és a magánélet közötti egyensúly. A 2015–2019. között lebonyolított kísérleti program eredményeiről nemrég vontak mérleget a kezdeményezők. Mint emlékeztettek, a négynapos munkahetet a főváros, Reykjavík önkormányzata a kormánnyal együttműködésben valósította meg, az alkalmazottak a rövidebb munkaprogram mellett is korábbi fizetésüket kapták. 2500 dolgozó vett részt a „kísérletben”, ami az ország lakosságának nagyjából 1 százalékát jelenti. Ők a korábbi 40 órás munkahét után már csak heti 35–36 órát dolgoztak. A kutatók az eredményeket kielemezve arra a következtetésre jutottak, hogy a munkavállalók hatékonysága a korábbi szinten maradt vagy nőtt a legtöbb esetben.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
1 hozzászólás