Beruházások feltételes módban

Árverseny. A közberuházások becsült értékei folyamatos kiigazításra szorulnak •  Fotó: Veres Nándor

Árverseny. A közberuházások becsült értékei folyamatos kiigazításra szorulnak

Fotó: Veres Nándor

Szélesedő kínálat, visszafogott érdeklődés a cégek részéről, hiányzó szakképzett munkaerő, az áremelkedések miatti kiszámíthatatlanság jellemzi most a közberuházásokat, amelyek egy része elakad, vagy a jelentős késlekedés miatt jóval több pénzért készül el a tervezettnél. A vállalkozások az alulárazást kifogásolják, az önkormányzatok viszont a beruházások elmaradásától tartanak.

Kovács Attila

2019. március 09., 09:202019. március 09., 09:20

Elkészíteni a szükséges dokumentációt a beruházás becsült értékével, kiírni a közbeszerzési eljárást a tervek elkészítésére és a kivitelezésre, döntést hozni, aláírni a szerződést, majd követni a munkálatokat, megpróbálva betartani a kitűzött határidőt – elméletben így működik Romániában a közberuházások folyamata. A gyakorlatban azonban egyre több akadály merül fel, amelyek nemcsak hátráltatják, hanem akár meg is hiúsítják egyes munkálatok, építkezések elkezdését. Míg korábban az időjárási viszonyok, az építési területeken felbukkanó nem várt akadályok, a megbízott cégek pontatlansága, hozzá nem értése, vagy elégtelen munkaszervezése, illetve a közbeszerzési eljárásokat kinyújtó óvások, perek voltak a késlekedések okai, egy ideje ezekhez újabbak társultak.

Emelkednek a bérek, az anyagárak, a cégek kevéslik a munkálatok becsült értékét, sok a lehetőség, kevés a szakember.

Sok esetben csak feltételes módban lehet beszélni a beruházásokról, amelyek elkezdődhetnek, vagy befejeződhetnek. A határidők viszont szorítanak, pályázati támogatások jelentős összegeit lehet így elveszíteni.

Áthúzzák a terveket

Hargita Megye Tanácsa néhány hete jelezte, hogy több, a megye számára fontos beruházás közbeszerzési eljárásaira többszöri kiírás után sem jelentkeztek cégek – ilyen volt a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bővítésének befejezése, de járda- vagy kisebb útépítés is. Nem egyedi a helyzet, községek, városok is hasonló problémákkal szembesülnek.

Csíkszereda alpolgármestere, Szőke Domokos szerint legutóbb egyes tömbházak hőszigetelésének tervezésére, a Petőfi Sándor Általános Iskola tornaterme, illetve az Aranyalma napközi otthon felújítási munkálataira nem jelentkezett egyetlen cég sem. „Minden jel arra mutat, hogy mindez azért történik, mert

Idézet
a beruházási kínálat nagyobb, mint a kivitelezők kapacitása”

– értékelt az alpolgármester. Kérdésünkre, hogy jelentkezők hiánya, illetve a közbeszerzési eljárások sok esetben hosszú lefolyása, vagy a bérköltségek, anyagárak miatt bekövetkező áremelések hogy befolyásolják a beruházásokat, azt mondta, sok esetben áthúzzák a terveiket, elképzeléseinket, ugyanis az említett problémák kitolják a beruházások megvalósításának határidejét.

„Nagyon sok esetben már kész dokumentációkat vagyunk kénytelenek újra elkészíttetni, van, amikor a különböző hatósági jóváhagyások is érvényüket vesztik. De természetesen

Idézet
az számunkra a legnagyobb gond, ha e folyamatok miatt elveszítjük a támogatási forrásokat”

– emlékeztetett. Csíkszeredának a 2015-ben tömbházak hőszigetelését végző cégek késlekedése miatt jelentős vesztesége származott, mivel a határidőből való kifutás az európai uniós támogatás egy részének elvesztésével járt. Tavaly viszont 23 tömbház pályázata azért maradt le az újabb hőszigetelési pályázati kiírásról, mert a megvalósíthatósági tanulmányok elkészítésére jelentkező tervezők nem feleltek meg a követelményeknek – a dokumentáció késett, a határidő lejárt. Az alpolgármester úgy véli, a települések csapdahelyzetbe kerültek, hiszen annak ellenére, hogy van rájuk anyagi forrás, a beruházások elmaradnak.

Azt is megkérdeztük, előfordul-e, hogy az esetleges ajánlattevő kivár, és csak akkor jelentkezik, ha néhány eredménytelen kiírás után az önkormányzat kénytelen emelni a beruházás becsült értékét. Szőke nem tartja kizártnak ezt sem, abból a meggondolásból is, hogy ha több ajánlat van a piacon, akkor már „válogatósabb” lehet az ajánlattevő, hiszen amennyiben magasabb áron sikerül elnyernie egy munkát, úgy tisztességesebben tudná megfizetni az alkalmazottait is.

Hiányzó pénzek

A szakképzett munkaerő hiányát nevezte meg a közbeszerzési eljárások iránti csökkent érdeklődés egyik okának Tóth-Birtan Csaba. Sepsiszentgyörgy alpolgármestere kérdésünkre azt mondta, a már említett jelenséggel főként tavaly év elején szembesültek, aztán év végére volt olyan kiírásuk is, amikor öt cég adott árajánlatot utcajavításra.

„El tudom képzelni, hogy voltak időszakok, amikor a cégek le voltak fedve, és a munkaerőhiány is az oka ennek, de az utolsó közbeszerzési eljárásoknál nem tűnt úgy, hogy nagy probléma lenne. Idén még nem indítottunk el semmit költségvetés hiányában, majd meglátjuk, hogy mi lesz” – részletezte.

A vállalkozók szerint megfelelő árak mellett lehet munkaerőt is találni az építkezésekhez •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A vállalkozók szerint megfelelő árak mellett lehet munkaerőt is találni az építkezésekhez

Fotó: Haáz Vince

A becsült költségek aktualizálása kapcsán megjegyezte, ezt jogszabály írja elő, és az építőiparban megemelt bérek, illetve az anyagárak változása miatt kell megtenni. Hozzátette, minden építési cég, amely folyamatban lévő beruházásokat végez, a kiigazított költségek dokumentációját benyújtotta, ezeket most ellenőrzik a polgármesteri hivatalban. „ Szabályosnak szabályos, de finanszírozási problémát jelent, mert nincs ahonnan ezt a pénzt elővenni egyelőre. Plusz források nincsenek, adókat nem emelhetünk. Valószínű, hogy így kevesebb munkálatot lehet elvégezni” – jegyezte meg.

Változó lehetőségek

Lukács Péter út- és hídtervező mérnök szerint sok az olyan projekt, amelyeket 5–6 éve terveztek becsült értékekkel, és amikor 20–30 százalékos áremelkedés van a piacon, akkor nem lehet tartani az árakat.

„Ha évente van egy 5 százalékos áremelkedés, akkor ez megint befolyásolja a kivitelezést. A tervezés esetében rengeteg munka van a piacon, a magánszféra is beindult – egy tervezőnek sokkal jobb magánszférával dolgozni, még akkor is, ha az állam esetében az elvégzett munka kifizetése biztosabb” – értékelt. Ő úgy látja,

Romániában hiányzik a fejlesztési stratégia, ezért van az a jelenség, hogy vagy nagyon sok munka van a piacon, vagy nagyon kevés.

Hozzátette, a magánszektor nem tudja ugyanazokat a béreket biztosítani, mint a közszféra, ezért sokan állami intézményekbe mentek dolgozni, mert jobban fizetnek, és nincsenek olyan követelmények.

„Tudok olyan céget, amely örvend a béremeléseknek, és tudok olyat, amelyik bezárt emiatt. Aki eddig a piacon valós árakkal szerepelt, az ezután is valós árakat fog alkalmazni, és nem fog elmenni aláárazott közbeszerzésekre. A másik réteg, akik a valósnál kisebb, 60–70 százalékos költségeket terveztek eddig, és bizonygatták, hogy ennyiből is el lehet végezni a munkát, azok most zárják be a kapukat – ők csak a pillanatnyi jövedelmen gondolkodtak, a minőség kárára” – fejtette ki. Úgy látja, most van egy lelkesedés, mert rengeteg munka van a piacon, de szerinte kérdés, hogy ezt majd kifizetik, vagy sem.

Szűkül a piac

Buzogány Károly, Hargita megye legnagyobb üzleti forgalmával rendelkező építőipari cégének vezetője szerint érezhető a közbeszerzéseken alkalmazott alacsony árak hatása, de a szakképzett munkaerő hiánya is.

„Volt a piacon egy szűkülő tendencia az elmúlt években, mivel itthon nincs szakképzés, és nehéz pótolni azt az emberállományt, amely nyugdíjba vonul. Erős a migráció is, mert nyugaton jól működik az építőipar, emiatt egyértelmű, hogy egyre kevesebb emberrel dolgozunk” – vázolta. Emlékeztetett arra is, hogy az árakat nem lehet kiszámítani egy tervező által összeállított költségvetésben, amely alapján kiírják a munkát, mert

nem tudni, hogy a kormány egy év múlva mennyivel szeretné növelni az iparágban a minimálbért.

„Ha a beruházók nem aktualizálják a terveket, vagy a költségvetéseket ennek alapján, akkor természetesen nyomott árú munka lesz, azért nem jelentkezik senki, több helyen találkoztunk ezzel” – említette.

Megkérdeztük azt is, mennyire jellemző, hogy a nagyobb összegek reményében a térségbeli vállalkozók inkább más megyékben, nagyobb városokban dolgoznak. Úgy vélte, akik jelentős mennyiségű anyagot is beépítenek, és esetleg még meg is termelik a betont vagy az aszfaltot, azok inkább ott dolgoznak, ahol a saját anyagukból tudnak dolgozni. Akik meg javarészt szolgáltatnak, és mindegy nekik, hogy az anyagot hol veszik meg, azoknak ez is mindegy. De hozzátette, kiszállás esetén nagyobbak a személyi költségek, ugyanakkor az itthon maradt emberek szerinte azért tették ezt, hogy otthon tudjanak aludni, ezért nehéz is mozgatni őket.

Alacsony árak

Maros megye egyik legjelentősebb útépítő cégét is megkerestük az ügyben, ahol az árajánlatokért felelős illetékes egyértelműen a beruházások csökkentett költségeit említette a legnagyobb problémaként.

Idézet
Mindenki jelentős munkálatokat szeretne megvalósítani kevés pénzért.

„Amikor elkészül egy adott beruházás becsült értékére vonatkozó számítás, ezt kellene alapul venni, de a jelentkezőktől többnyire aláárazott ajánlatokat fogadnak el. Ezért kevés az ajánlattevő, a cégeknek így nem éri meg részt venni a közbeszerzési eljárásokon” – magyarázta Dragoș Bocică. Kérdésünkre elmondta, több ilyen esetük volt, amikor emiatt elálltak egy liciten való részvételtől. Az illetékes szerint nem a szakképzett munkaerő hiánya az elsődleges akadálya a beruházásoknak, mert

a munkálatok valós árainak alkalmazása esetén lehet megfelelő munkaerőt is találni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 06., szerda

„Valahányszor elmentünk az iskola mellett, mindig mondtunk egy Miatyánkot a feltámadásáért”

Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.

„Valahányszor elmentünk az iskola mellett, mindig mondtunk egy Miatyánkot a feltámadásáért”
2024. november 06., szerda

A helyi turizmusnak is hasznára lehet az, hogy egyszerűsítik a kistermelőkre vonatkozó szabályozást

Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.

A helyi turizmusnak is hasznára lehet az, hogy egyszerűsítik a kistermelőkre vonatkozó szabályozást
2024. november 06., szerda

Ez gyorsan ment: máris megvan Szakács-Paál István utódja

Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.

Ez gyorsan ment: máris megvan Szakács-Paál István utódja
2024. november 06., szerda

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett

Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett
Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett
2024. november 06., szerda

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett

2024. november 06., szerda

Civilszervezeti nyomásra felfüggeszthetik a medvekilövési engedélyeket

Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.

Civilszervezeti nyomásra felfüggeszthetik a medvekilövési engedélyeket
2024. november 06., szerda

Vezeték-meghibásodás miatt nincs áramszolgáltatás Csíkszereda egy részén

Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.

Vezeték-meghibásodás miatt nincs áramszolgáltatás Csíkszereda egy részén
2024. november 06., szerda

Mi köti össze a székelyeket és a mongolokat?

Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.

Mi köti össze a székelyeket és a mongolokat?
2024. november 06., szerda

Elkészült a járművezetési képességet befolyásoló gyógyszerek listája

Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.

Elkészült a járművezetési képességet befolyásoló gyógyszerek listája
2024. november 06., szerda

Újabb három évre igényelhető a csíkszeredai nagycsaládos kártya

További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.

Újabb három évre igényelhető a csíkszeredai nagycsaládos kártya
2024. november 06., szerda

Cseppfertőzéssel terjedő, rendkívül fertőző vírus veszélyeire figyelmeztetnek

Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.

Cseppfertőzéssel terjedő, rendkívül fertőző vírus veszélyeire figyelmeztetnek
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!