Összefogással sikerült létrehozni a produkciót – hangzott el. Úgy érzik, Szent László velük van
Fotó: Gecse Noémi
Több mint száz személyből áll a Szent László, légy velünk! című rockoratórium és táncjáték stábja, a különböző táncos és zenész csoportok munkája az elmúlt héten állt össze egésszé. Az előadást vasárnap este kilenc órától lehet megtekinteni a csíkszeredai Szabadság téren. Az utolsó simításokról, a produkcióról csütörtökön tartottak sajtótájékoztatót az alkotók.
2017. augusztus 17., 20:222017. augusztus 17., 20:22
2017. augusztus 17., 20:232017. augusztus 17., 20:23
Ismét nagyot álmodott a csíkszeredai Role zenekar, ezúttal egy rockoratórium és táncjáték bemutatását tűzte ki célul. A produkció szövegkönyvét a néhai Papp Kincses Emese írta, a zenéjét Nagy Tivadar szerezte. A zenekarhoz aztán egyre többen csatlakoztak az előadás kivitelezése érdekében.
„Mi vagyunk azok, akik a magot elvetették, remélve, hogy kellő talajra akad, ahol kivirágozhat, teremhet. Ezt viszont eszünkbe sem jutott túlértékelni, nagydobra verni. Egyszerűen fel akartuk idézni Szent László király életét, cselekedeteit, erejét, hitét a jövőben, mérhetetlen nagyságát egy olyan műben, amelynek legfőbb mondanivalója talán az, hogy van jövő, van jövőnk, de csak akkor, ha Szent László-i erővel és optimizmussal vágunk bele a jövőépítésbe összefogással, bátran, elnézve egymás hibáit, bízva önmagunkban és a mellettünk lévőben, népünkben” – vezette fel Nagy Tivadar. Rámutatott,
„Amikor belevágtunk ebbe a nagy feladatba, akkor első pofonként rá kellett döbbennünk arra, hogy bizony kicsik vagyunk, kevesek, gyengék ahhoz, hogy a Szent László-i erőt ki tudjuk fejezni a színpadon. És akkor csatlakozott hozzánk Tóth Larissa és Zaiba Anikó a balettos lányaikkal, csodaszép légies táncaikkal, és akkor bekapcsolódtak a közös munka nagy álmába a Kelemen Szilveszter és Kósa Gabriella vezette csíkszentkirályi és csíktaplocai néptáncos fiatalok, akik erőt és lendületet adtak nekünk.” Időközben pedig egyre erősödött a kórus, csatlakozott hozzájuk Gergely Simon Ibolya kórusvezető is. A darab rendezésére Tarjányi Krisztina érkezett haza Németországból, a vonósok is bekapcsolódtak a munkába Péter Ernő vezetésével, ugyanakkor sokan segítettek a próbákon, szervezésben, technikában.
– hangsúlyozta Nagy Tivadar.
Tarjányi Krisztina elmondta, az előadásba átemelt a Szent László-legenda és hitrege köréből bizonyos elemeket, és megpróbálta aktualizálni. „Ha ma azt mondjuk, hogy Szent László, akkor miben kérnénk az ő segítségét. Mi az, ami probléma a népünk számára, mi a csata ma? Ezeket a kérdéseket próbáltam körbejárni.”
Fotó: Gecse Noémi
A néptánc és balett koreográfusai, Kelemen Szilveszter, Kósa Gabriella és Tóth Larisa az alkotói folyamatról beszéltek. Mint mondták, voltak koreográfiák, amelyeket ugyan külön-külön próbáltak, de amikor összepróbálták, kiderült, hogy az elképzelés ugyanaz volt, ugyanarra éreztek rá.
A néptáncosok – 15–20 év közötti fiatalok – egy háromnapos lázárfalvi táborban készültek fel, az előadásban különböző tájegységek táncait járják majd – sóvidéki, mezőségi, vajdaszentiványi stb.
„Szent László, légy velünk! az előadás címe, és valóban velünk van, és még velünk is kell legyen. Tudja mindenki, hogy nagyon sok fiatal elmegy külföldre, érezzük is ezt. Ezzel szembesülni kell. Ilyen esetben mit csináltak régebb is? Jött a jégkorszak, visszahúzódtak a meleg vizes forrásokhoz és úgy vészelték át, és tudták, hogy valamikor lesz kibontakozó élet. Mi is jelenleg ezt csináljuk, visszahúzódunk a forrásokhoz, jelenleg a Role forrás, és akik még vagyunk, megpróbáljuk összeszedni a fiatalokat, és egy olyan művet készíteni, amely a nagyvárosi színpadokon is megállja a helyét” – magyarázta Kelemen Szilveszter.
Kétrészes alkotás
Nagy Tivadar kifejtette, azt próbálták megkeresni, hogy az 1000–1100 közötti időszak mit jelentett a zene szempontjából. „A zenében egyszólamúság létezett, nagyon egyszerű volt a zenei hangzás. Kiderült, hogy a rockzene egyik legegyszerűbb változata kiválóan megjeleníti ezt a hangulatot. Beemeltünk továbbá Mongóliában gyűjtött – tatár, kun – népzenei elemeket, ezt a csíkszentsimoni fúvószenekar tagjai szólaltatják meg. A mű két részből tevődik össze, az első részben népdalokat, imákat, zsoltárokat dolgoztunk fel, a második része hangzásában erőteljesebb.” Elhangzott, míg az előadás első része az 1060-ban történt csatát eleveníti fel, a második része ehhez képest több száz évvel később játszódik, és a székelyek által visszahívott csodatevő Szent László jelenik meg benne. Az előadásban 19 kórustag, 13 vonós, 40 néptáncos, 15 balettes, a zenekar tagjai hallhatók és láthatók, Szent László szerepében Veress Albert színművész, Mária szerepében pedig Miklós Nóra. Az előadásban ugyanakkor óriásbábokat is használnak, és a fénytechnikára is nagy hangsúlyt fektettek az alkotók. A produkció megtekintése ingyenes, a kihelyezett adománydobozokba viszont hozzá lehet járulni az előadás költségvetéséhez.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
szóljon hozzá!