Bemutatják Csíkszeredában a Szent László-rockoratóriumot

Bemutatják Csíkszeredában a Szent László-rockoratóriumot

Összefogással sikerült létrehozni a produkciót – hangzott el. Úgy érzik, Szent László velük van

Fotó: Gecse Noémi

Több mint száz személyből áll a Szent László, légy velünk! című rockoratórium és táncjáték stábja, a különböző táncos és zenész csoportok munkája az elmúlt héten állt össze egésszé. Az előadást vasárnap este kilenc órától lehet megtekinteni a csíkszeredai Szabadság téren. Az utolsó simításokról, a produkcióról csütörtökön tartottak sajtótájékoztatót az alkotók.

Péter Beáta

2017. augusztus 17., 20:222017. augusztus 17., 20:22

2017. augusztus 17., 20:232017. augusztus 17., 20:23

Ismét nagyot álmodott a csíkszeredai Role zenekar, ezúttal egy rockoratórium és táncjáték bemutatását tűzte ki célul. A produkció szövegkönyvét a néhai Papp Kincses Emese írta, a zenéjét Nagy Tivadar szerezte. A zenekarhoz aztán egyre többen csatlakoztak az előadás kivitelezése érdekében.

„Mi vagyunk azok, akik a magot elvetették, remélve, hogy kellő talajra akad, ahol kivirágozhat, teremhet. Ezt viszont eszünkbe sem jutott túlértékelni, nagydobra verni. Egyszerűen fel akartuk idézni Szent László király életét, cselekedeteit, erejét, hitét a jövőben, mérhetetlen nagyságát egy olyan műben, amelynek legfőbb mondanivalója talán az, hogy van jövő, van jövőnk, de csak akkor, ha Szent László-i erővel és optimizmussal vágunk bele a jövőépítésbe összefogással, bátran, elnézve egymás hibáit, bízva önmagunkban és a mellettünk lévőben, népünkben” – vezette fel Nagy Tivadar. Rámutatott,

nem volt akadálymentes a mű összeállítása, a csapat összeverbuválása.

„Amikor belevágtunk ebbe a nagy feladatba, akkor első pofonként rá kellett döbbennünk arra, hogy bizony kicsik vagyunk, kevesek, gyengék ahhoz, hogy a Szent László-i erőt ki tudjuk fejezni a színpadon. És akkor csatlakozott hozzánk Tóth Larissa és Zaiba Anikó a balettos lányaikkal, csodaszép légies táncaikkal, és akkor bekapcsolódtak a közös munka nagy álmába a Kelemen Szilveszter és Kósa Gabriella vezette csíkszentkirályi és csíktaplocai néptáncos fiatalok, akik erőt és lendületet adtak nekünk.” Időközben pedig egyre erősödött a kórus, csatlakozott hozzájuk Gergely Simon Ibolya kórusvezető is. A darab rendezésére Tarjányi Krisztina érkezett haza Németországból, a vonósok is bekapcsolódtak a munkába Péter Ernő vezetésével, ugyanakkor sokan segítettek a próbákon, szervezésben, technikában.

Idézet
Már az eddig megtett út, a szerdai közös próba meggyőzött bennünket, hogy népünkben és mindenek előtt a csíki emberekben van még erő és akarat az összefogásra!

– hangsúlyozta Nagy Tivadar.

Tarjányi Krisztina elmondta, az előadásba átemelt a Szent László-legenda és hitrege köréből bizonyos elemeket, és megpróbálta aktualizálni. „Ha ma azt mondjuk, hogy Szent László, akkor miben kérnénk az ő segítségét. Mi az, ami probléma a népünk számára, mi a csata ma? Ezeket a kérdéseket próbáltam körbejárni.”

Galéria

Fotó: Gecse Noémi

A néptánc és balett koreográfusai, Kelemen Szilveszter, Kósa Gabriella és Tóth Larisa az alkotói folyamatról beszéltek. Mint mondták, voltak koreográfiák, amelyeket ugyan külön-külön próbáltak, de amikor összepróbálták, kiderült, hogy az elképzelés ugyanaz volt, ugyanarra éreztek rá.

A táncok a legtöbb esetben illusztrálják az elhangzottakat, de még sincs „túlmagyarázva” a darab.

A néptáncosok – 15–20 év közötti fiatalok – egy háromnapos lázárfalvi táborban készültek fel, az előadásban különböző tájegységek táncait járják majd – sóvidéki, mezőségi, vajdaszentiványi stb.

„Szent László, légy velünk! az előadás címe, és valóban velünk van, és még velünk is kell legyen. Tudja mindenki, hogy nagyon sok fiatal elmegy külföldre, érezzük is ezt. Ezzel szembesülni kell. Ilyen esetben mit csináltak régebb is? Jött a jégkorszak, visszahúzódtak a meleg vizes forrásokhoz és úgy vészelték át, és tudták, hogy valamikor lesz kibontakozó élet. Mi is jelenleg ezt csináljuk, visszahúzódunk a forrásokhoz, jelenleg a Role forrás, és akik még vagyunk, megpróbáljuk összeszedni a fiatalokat, és egy olyan művet készíteni, amely a nagyvárosi színpadokon is megállja a helyét” – magyarázta Kelemen Szilveszter.

Kétrészes alkotás

Nagy Tivadar kifejtette, azt próbálták megkeresni, hogy az 1000–1100 közötti időszak mit jelentett a zene szempontjából. „A zenében egyszólamúság létezett, nagyon egyszerű volt a zenei hangzás. Kiderült, hogy a rockzene egyik legegyszerűbb változata kiválóan megjeleníti ezt a hangulatot. Beemeltünk továbbá Mongóliában gyűjtött – tatár, kun – népzenei elemeket, ezt a csíkszentsimoni fúvószenekar tagjai szólaltatják meg. A mű két részből tevődik össze, az első részben népdalokat, imákat, zsoltárokat dolgoztunk fel, a második része hangzásában erőteljesebb.” Elhangzott, míg az előadás első része az 1060-ban történt csatát eleveníti fel, a második része ehhez képest több száz évvel később játszódik, és a székelyek által visszahívott csodatevő Szent László jelenik meg benne. Az előadásban 19 kórustag, 13 vonós, 40 néptáncos, 15 balettes, a zenekar tagjai hallhatók és láthatók, Szent László szerepében Veress Albert színművész, Mária szerepében pedig Miklós Nóra. Az előadásban ugyanakkor óriásbábokat is használnak, és a fénytechnikára is nagy hangsúlyt fektettek az alkotók. A produkció megtekintése ingyenes, a kihelyezett adománydobozokba viszont hozzá lehet járulni az előadás költségvetéséhez.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 04., szombat

Gázpalack gyúlt ki, szerencsére következmények nélkül

Egy Magyarsároson kigyúlt gázpalackhoz riasztották szombat délben a Maros megyei tűzoltóságot. Két bevetési jármű és egy rohammentő vonult a helyszínre.

Gázpalack gyúlt ki, szerencsére következmények nélkül
2024. május 04., szombat

Mágnesként vonzza a gyerekeket és fiatalokat Sepsiszentgyörgy új skateparkja

Nagy sikernek örvend a május 1-jén megnyitott sepsiszentgyörgyi skatepark, a pályaelemeken való kísérletezés fokozza az adrenalint a kicsikben és nagyokban – feltételezhetően a szülőkben is, de hát ez a tér az extrém sportok aktuális és leendő híveié.

Mágnesként vonzza a gyerekeket és fiatalokat Sepsiszentgyörgy új skateparkja
2024. május 04., szombat

A holokauszt emléknapja arra figyelmeztet, hogy mit képes tenni egyik ember a másikkal

A holokauszt székelyudvarhelyi áldozataira emlékeztek elhurcolásuk nyolcvanadik évfordulóján.

A holokauszt emléknapja arra figyelmeztet, hogy mit képes tenni egyik ember a másikkal
2024. május 04., szombat

Egyedül a japán tábornoknak nem jött be a székely alapfogás

Már zengtünk egy ódát múltkori eszmefuttatásunkban a flekkenről, főként annak gyökerei, eredeti elkészítési módja után kutakodva, most azt nézzük meg, hogy a múlt század első felében milyen szerepet töltött be a székelyföldi vendéglátásban.

Egyedül a japán tábornoknak nem jött be a székely alapfogás
2024. május 03., péntek

Jelen vagyunk – üzente több száz motoros

Több száz motorkerékpáros részvételével szerveztek figyelemfelhívó motoros felvonulást péntek délután Csíkszéken. Jelen vagyunk az utakon, vigyázzunk egymásra – szólt a forgalom többi résztvevőjének az üzenet.

Jelen vagyunk – üzente több száz motoros
2024. május 03., péntek

Román Posta: sikerült kézbesíteni a nyugdíjakat az ortodox húsvétig

A Román Posta a kifizetési naptárban rögzítettnél öt nappal korábban, április 27-én megkezdte a májusi nyugdíjak kézbesítését, és becsléseik szerint a pénteki nap végére megközelítik a maximális kézbesítési arányt.

Román Posta: sikerült kézbesíteni a nyugdíjakat az ortodox húsvétig
2024. május 03., péntek

Két harangláb kifaragása a cél az első Székelyföldi Alkotók Táborában

Május 1-jén rajtolt, és vasárnapig tart az első Székelyföldi Alkotók Tábora, amelyhez a csíkszentsimoni gyermekotthon biztosít helyszínt. A cél két harangláb kifaragása, az egyik az anyaországba kerül, a másik helyben marad.

Két harangláb kifaragása a cél az első Székelyföldi Alkotók Táborában
2024. május 03., péntek

Hagyományőrző nagyvásárra készülnek a Kalonda-tetőn

Első alkalommal rendeznek hagyományos, régi időket idéző nagyvásárt a Farkaslaka községhez tartozó Kalonda-tetőn május 11–12-én. A családbarát rendezvény célja összehozni az embereket, családokat, az árusokat és a vásárlókat.

Hagyományőrző nagyvásárra készülnek a Kalonda-tetőn
2024. május 03., péntek

Egy lépéssel közelebb az új orvosi lakáshoz Vargyason

Hosszú évek után végre elkezdődhet az orvosi lakás felújítása Vargyas községben. A polgármester április utolsó napján jelentette be a jó hírt: az építési engedélyt megkapták, a következőkben kivitelezőt keresnek.

Egy lépéssel közelebb az új orvosi lakáshoz Vargyason
2024. május 03., péntek

Tömegeket mozgatott meg a marosvásárhelyi városi majális

Kávézós, teraszos, zenés hangulat uralkodott Marosvásárhely központjában, ahol a résztvevők megmutatták: remekül lehet a város épületei között is majálisozni, belakva a tereket, a járdát, az utcát.

Tömegeket mozgatott meg a marosvásárhelyi városi majális
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!