Összefogással sikerült létrehozni a produkciót – hangzott el. Úgy érzik, Szent László velük van
Fotó: Gecse Noémi
Több mint száz személyből áll a Szent László, légy velünk! című rockoratórium és táncjáték stábja, a különböző táncos és zenész csoportok munkája az elmúlt héten állt össze egésszé. Az előadást vasárnap este kilenc órától lehet megtekinteni a csíkszeredai Szabadság téren. Az utolsó simításokról, a produkcióról csütörtökön tartottak sajtótájékoztatót az alkotók.
2017. augusztus 17., 20:222017. augusztus 17., 20:22
2017. augusztus 17., 20:232017. augusztus 17., 20:23
Ismét nagyot álmodott a csíkszeredai Role zenekar, ezúttal egy rockoratórium és táncjáték bemutatását tűzte ki célul. A produkció szövegkönyvét a néhai Papp Kincses Emese írta, a zenéjét Nagy Tivadar szerezte. A zenekarhoz aztán egyre többen csatlakoztak az előadás kivitelezése érdekében.
„Mi vagyunk azok, akik a magot elvetették, remélve, hogy kellő talajra akad, ahol kivirágozhat, teremhet. Ezt viszont eszünkbe sem jutott túlértékelni, nagydobra verni. Egyszerűen fel akartuk idézni Szent László király életét, cselekedeteit, erejét, hitét a jövőben, mérhetetlen nagyságát egy olyan műben, amelynek legfőbb mondanivalója talán az, hogy van jövő, van jövőnk, de csak akkor, ha Szent László-i erővel és optimizmussal vágunk bele a jövőépítésbe összefogással, bátran, elnézve egymás hibáit, bízva önmagunkban és a mellettünk lévőben, népünkben” – vezette fel Nagy Tivadar. Rámutatott,
„Amikor belevágtunk ebbe a nagy feladatba, akkor első pofonként rá kellett döbbennünk arra, hogy bizony kicsik vagyunk, kevesek, gyengék ahhoz, hogy a Szent László-i erőt ki tudjuk fejezni a színpadon. És akkor csatlakozott hozzánk Tóth Larissa és Zaiba Anikó a balettos lányaikkal, csodaszép légies táncaikkal, és akkor bekapcsolódtak a közös munka nagy álmába a Kelemen Szilveszter és Kósa Gabriella vezette csíkszentkirályi és csíktaplocai néptáncos fiatalok, akik erőt és lendületet adtak nekünk.” Időközben pedig egyre erősödött a kórus, csatlakozott hozzájuk Gergely Simon Ibolya kórusvezető is. A darab rendezésére Tarjányi Krisztina érkezett haza Németországból, a vonósok is bekapcsolódtak a munkába Péter Ernő vezetésével, ugyanakkor sokan segítettek a próbákon, szervezésben, technikában.
– hangsúlyozta Nagy Tivadar.
Tarjányi Krisztina elmondta, az előadásba átemelt a Szent László-legenda és hitrege köréből bizonyos elemeket, és megpróbálta aktualizálni. „Ha ma azt mondjuk, hogy Szent László, akkor miben kérnénk az ő segítségét. Mi az, ami probléma a népünk számára, mi a csata ma? Ezeket a kérdéseket próbáltam körbejárni.”
Fotó: Gecse Noémi
A néptánc és balett koreográfusai, Kelemen Szilveszter, Kósa Gabriella és Tóth Larisa az alkotói folyamatról beszéltek. Mint mondták, voltak koreográfiák, amelyeket ugyan külön-külön próbáltak, de amikor összepróbálták, kiderült, hogy az elképzelés ugyanaz volt, ugyanarra éreztek rá.
A néptáncosok – 15–20 év közötti fiatalok – egy háromnapos lázárfalvi táborban készültek fel, az előadásban különböző tájegységek táncait járják majd – sóvidéki, mezőségi, vajdaszentiványi stb.
„Szent László, légy velünk! az előadás címe, és valóban velünk van, és még velünk is kell legyen. Tudja mindenki, hogy nagyon sok fiatal elmegy külföldre, érezzük is ezt. Ezzel szembesülni kell. Ilyen esetben mit csináltak régebb is? Jött a jégkorszak, visszahúzódtak a meleg vizes forrásokhoz és úgy vészelték át, és tudták, hogy valamikor lesz kibontakozó élet. Mi is jelenleg ezt csináljuk, visszahúzódunk a forrásokhoz, jelenleg a Role forrás, és akik még vagyunk, megpróbáljuk összeszedni a fiatalokat, és egy olyan művet készíteni, amely a nagyvárosi színpadokon is megállja a helyét” – magyarázta Kelemen Szilveszter.
Kétrészes alkotás
Nagy Tivadar kifejtette, azt próbálták megkeresni, hogy az 1000–1100 közötti időszak mit jelentett a zene szempontjából. „A zenében egyszólamúság létezett, nagyon egyszerű volt a zenei hangzás. Kiderült, hogy a rockzene egyik legegyszerűbb változata kiválóan megjeleníti ezt a hangulatot. Beemeltünk továbbá Mongóliában gyűjtött – tatár, kun – népzenei elemeket, ezt a csíkszentsimoni fúvószenekar tagjai szólaltatják meg. A mű két részből tevődik össze, az első részben népdalokat, imákat, zsoltárokat dolgoztunk fel, a második része hangzásában erőteljesebb.” Elhangzott, míg az előadás első része az 1060-ban történt csatát eleveníti fel, a második része ehhez képest több száz évvel később játszódik, és a székelyek által visszahívott csodatevő Szent László jelenik meg benne. Az előadásban 19 kórustag, 13 vonós, 40 néptáncos, 15 balettes, a zenekar tagjai hallhatók és láthatók, Szent László szerepében Veress Albert színművész, Mária szerepében pedig Miklós Nóra. Az előadásban ugyanakkor óriásbábokat is használnak, és a fénytechnikára is nagy hangsúlyt fektettek az alkotók. A produkció megtekintése ingyenes, a kihelyezett adománydobozokba viszont hozzá lehet járulni az előadás költségvetéséhez.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.
szóljon hozzá!