„A siker kulcsa az önértékelés és önbecsülés” Pr-cikk

Rácz Attila tulajdonos •  Fotó: Magic Solutions

Rácz Attila tulajdonos

Fotó: Magic Solutions

Üzleti megvalósításokról, a sikertelen vállalkozások elengedéséről, valamint egy két évtizede működő cég titkairól kérdeztük Rácz Attilát. A Magic Solutions Kft. és az olaszteleki Daniel-kastély tulajdonosa válaszolt.

Székelyhon

2024. március 14., 10:002024. március 14., 10:00

– Milyen célok mentén indult el a Magic Solutions Kft.?

– Történetünk egészen 2003-ig nyúlik vissza. Én ekkor már befejeztem egyetemi tanulmányaimat Bukarestben, és igazából egy volt osztálytársammal folytatott ötletelés során döntöttük el, hogy a Magic technológiára felépítünk egy céget. Ezt a technológiát Izraelben találták ki, és főként a banki szektorban alkalmazták. Úgy gondoltuk, hogy a külföldi mintát idehaza is meg tudjuk honosítani. Az üzleti oldalával nem is volt probléma, viszont a technológia világa más irányba indult el, ezért 3 évvel később, 2006-ban már más technológiai alapokra tértünk át, ez volt a Java. Viszont azóta már számos más technológiát is beépítettünk a vállalkozás működésébe.

Víziónk az első perctől a mai napig az volt, hogy vállalatokat, bankokat segítsünk hozzá ahhoz, hogy innovatívak, gyorsak, modernek és hatékonyak lehessenek a digitalizáció által.

Valószínűleg ezért is alakult ki, hogy jómagam a programozás helyett inkább az értékesítési vonalon kezdtem fejlődni.

Azt mondhatom, hogy egy hatalmas mázlinak köszönhető az elindulásunk, hiszen Tibád Levente barátommal megalapítottuk a vállalkozásunkat 2003 márciusában, áprilisban pedig megkeresést kaptunk egy magyarországi nagyvállalattól. Ők olyan céget kerestek, akik egyaránt beszélik a magyar és román nyelvet, jártasak Bukarestben, és van elég bátorságuk ahhoz, hogy meghonosítsák az országban a Magic technológiára épülő pénzpiaci rendszereiket. Fiatalként pedig volt bennünk annyi vakmerőség, hogy bele is vágtunk az együttműködésbe.

Annak köszönhetően, hogy egy viszonylag kis piacon indultunk el, és készpénzlogisztikával, a készpénz életciklusának digitalizációjával foglalkoztunk, elég hamar ismertté váltunk a bankok világában.

A kezdetekben ez az út volt az, ami által kialakult a vállalkozás stabilitása. Akkor a bevételeink 90%-át egy multinacionális cég tette ki. Mára már ez a százalék csupán 1%, de még mindig, 20 év után is együtt dolgozunk.

Bár gazdasági informatikát végeztem, mégsem tartom magam jó informatikusnak, és otthonosabban mozgok az eladás területén. Alapítótársaim pedig a legremekebb technikai érzékkel vannak megáldva. Ez a kombináció a titka annak, hogy 20 éve működünk, és mára már Székelyföldön talán a legnagyobb digitalizációval foglalkozó vállalatot építettük fel.

– Hogyan alkalmazkodtak a piaci élet változásaihoz?

– Annak ellenére, hogy 2006-ban még csak 3 éves volt a vállalkozás már radikálisat váltottunk, és gyakorlatilag a vállalkozás nevét adó technológiát majdnem teljesen kicseréltük. Minden piac változik, de talán az IT-ra különösen jellemző ez a dinamika. Mivel én rengeteg emberrel találkozom a munkám során, ezért sok mindent tanulok. Viszem haza a kollégáknak az információkat, és hamar be is vezetjük azokat a dolgokat, amelyekről azt gondoljuk, hogy ténylegesen jól működhetnek. Persze olyan is van, amikor túl hamar reagálunk, és sikertelenséggel találjuk szembe magunkat.

De idővel ki kell alakítani azt a képességet is, hogy ki tudjunk lábalni a veszteségekből.

Példának okáért elmondanám, hogy 3 start-up vállalkozásunk volt, és egyik sem hozta el a várva várt sikereket. De nem engedtük, hogy ez letörjön bennünket, és talpra álltunk. Most is épp a Timto.ro innovatív platformunkon dolgozunk, amivel a cégek és az emberek idejét szeretnénk megtakarítani, hogy több idő maradjon a fejlődésre, családra, szabadidőre.

Azt is mondhatnám, hogy minden egyes év egy mérföldkő volt a mi életünkben. 2019-ben éreztem először azt, hogy talán a cég egy kicsit elfáradt, és kellene újítani. Így 2020-ban át is adtam egy külsős szakembernek a vállalat menedzsmentrészét. Viszont másfél év után ez a személy majdnem csődbe vitte a céget. Bár nagyon tehetséges és tapasztalt személy volt az akkori vezető, nehezen látta be, hogy a pénz nem végtelen.

Mi, alapítók két székely gyerek vagyunk, akiknek nincs a hátánál végeláthatatlan tőke.

Annak idején két borkán lekvárral indultunk el az egyetemre, a vállalkozás profitját pedig mindig visszaforgattuk. Számos olyan eset volt és van most is, amikor tizenórákat dolgoztunk, de hónap végén nem tudtuk a saját fizetéseinket kivenni. Itt mindig a kollégák és az adók elsőbbséget élveznek.

Olasztelek ékköve, a Daniel Kastély •  Fotó: Magic Solutions Galéria

Olasztelek ékköve, a Daniel Kastély

Fotó: Magic Solutions

– Az Ön nevéhez fűződik egy igen komoly turisztikai desztináció vezetése is. Meséljen erről!

– Gyakorlatilag semmilyen kapcsolat nincs a Magic Solutions és a Daniel-kastély között. Szerettem volna mindig is egy olyan vállalkozást, ami kézzelfogható, aminek a falának neki lehet dőlni. Ha túl sokat mozog valaki a virtuális világban, akkor hajlamos rá, hogy elveszítse a realitásérzékét, így ez a vállalkozás segít számomra megtartani az egyensúlyt.

A feleségemmel közösen megvásároltunk egy 17. századi ingatlant, egy kastélyt. A célunk mindenképpen az volt, hogy tartsuk meg a műemlék jellegét az épületnek, viszont természetesen szerettük volna, hogy üzletileg is eredményes, turisztikailag előremutató legyen.

A Daniel-kastély igazából egy udvarház, viszont akkoriban az erdélyi nemesség számára ez számított kastélynak.

Úgy láttuk, hogy ez számunkra érdekes vállalkozás lehet. Szerencsére Olasztelek, Erdővidék önmagában is biztosít látnivalót a turista számára, ezért a Daniel-kastélyban a látogatóknak akár többnapos ott-tartózkodásra is lehetőség nyílik. A szálláshely mellett wellness, múzeum, óriási udvar, park, tó, játszótér és rendezvényterem is található a területen.

Azt hiszem, világszinten is egyedülálló „időutazást” biztosíthat, hogy egy 17. századi kastélyban lehessen megszállni, korabeli ruhákba öltözni és igazi autentikus módszerekkel dolgozó mesterembereket látogatni, az ő munkájukat testközelből megismerni.

– Mi a titka annak, hogy egy vállalkozás jól működjön?

– Én mindig a magam útját jártam, nem arra alapoztam, hogy kinek milyen véleménye van arról, amin dolgozom. A sikerességben, azt hiszem, az önértékelésnek, az önbecsülésnek van a legnagyobb szerepe. Ugyanakkor elengedhetetlen az alázat. Meg kell maradni egyszerű embernek. Ezek a titkok, hogy üzletileg és emberileg is egy egészséges gondolkodásmódot kövessünk nap, mint nap.

Az itt olvasható tartalom először az „Akiket az idő igazol” 2023-as kiadványában jelent meg.

(X – fizetett hirdetés)

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 11., péntek

Nem ért be az iskolába, eltűnését jelentették a rendőrségen

Pénteken reggel elindult a sepsiszentgyörgyi elhelyezési központból az iskolába a 16 éves Koncz Anita Alexa, de oda már nem érkezett meg. A rendőrséggel kerestetik.

Nem ért be az iskolába, eltűnését jelentették a rendőrségen
2025. április 11., péntek

Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn

Néhány nap alatt szürkéről fekete színre változott a bálványosi Csiszárfüdő egyik medencéjének vize. A jelenség mögött álló okokról szakértők számoltak be a Székelyhonnak.

Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
2025. április 11., péntek

Száj- és körömfájás: állatbehozatali stopot rendelt el Románia Magyarország irányából

Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság.

Száj- és körömfájás: állatbehozatali stopot rendelt el Románia Magyarország irányából
2025. április 11., péntek

Ezek a termékek drágultak a legtöbbet az elmúlt évben

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint márciusban a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben a tavalyi harmadik hónaphoz képest.

Ezek a termékek drágultak a legtöbbet az elmúlt évben
2025. április 11., péntek

Még egy napig ki kell bírnunk az áprilisi telet

Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.

Még egy napig ki kell bírnunk az áprilisi telet
2025. április 11., péntek

Mélyponton a dollár–lej árfolyam

Zuhanórepülésben van az amerikai dollár a nemzetközi piacokon péntek reggel. A román lejjel szemben a dollár tíz százalékot veszített azóta, hogy Donald Trump amerikai elnököt beiktatták az amerikai elnöki tisztségbe.

Mélyponton a dollár–lej árfolyam
Mélyponton a dollár–lej árfolyam
2025. április 11., péntek

Mélyponton a dollár–lej árfolyam

2025. április 11., péntek

Két szektor, ahol a tízezer lejt is meghaladja az átlagbér

Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Két szektor, ahol a tízezer lejt is meghaladja az átlagbér
2025. április 11., péntek

202 km/órával futott radarba, nyilvánosan kiközölték, hogy mennyibe került neki

Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.

202 km/órával futott radarba, nyilvánosan kiközölték, hogy mennyibe került neki
2025. április 11., péntek

Tízmillió euróba került, hogy kiderüljön: sok a medve

Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.

Tízmillió euróba került, hogy kiderüljön: sok a medve
2025. április 11., péntek

Negyven embert állítanak bíróság elé a februári tömegverekedés ügyében

Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.

Negyven embert állítanak bíróság elé a februári tömegverekedés ügyében