Rácz Attila tulajdonos
Fotó: Magic Solutions
Üzleti megvalósításokról, a sikertelen vállalkozások elengedéséről, valamint egy két évtizede működő cég titkairól kérdeztük Rácz Attilát. A Magic Solutions Kft. és az olaszteleki Daniel-kastély tulajdonosa válaszolt.
2024. március 14., 10:002024. március 14., 10:00
– Milyen célok mentén indult el a Magic Solutions Kft.?
– Történetünk egészen 2003-ig nyúlik vissza. Én ekkor már befejeztem egyetemi tanulmányaimat Bukarestben, és igazából egy volt osztálytársammal folytatott ötletelés során döntöttük el, hogy a Magic technológiára felépítünk egy céget. Ezt a technológiát Izraelben találták ki, és főként a banki szektorban alkalmazták. Úgy gondoltuk, hogy a külföldi mintát idehaza is meg tudjuk honosítani. Az üzleti oldalával nem is volt probléma, viszont a technológia világa más irányba indult el, ezért 3 évvel később, 2006-ban már más technológiai alapokra tértünk át, ez volt a Java. Viszont azóta már számos más technológiát is beépítettünk a vállalkozás működésébe.
Valószínűleg ezért is alakult ki, hogy jómagam a programozás helyett inkább az értékesítési vonalon kezdtem fejlődni.
Azt mondhatom, hogy egy hatalmas mázlinak köszönhető az elindulásunk, hiszen Tibád Levente barátommal megalapítottuk a vállalkozásunkat 2003 márciusában, áprilisban pedig megkeresést kaptunk egy magyarországi nagyvállalattól. Ők olyan céget kerestek, akik egyaránt beszélik a magyar és román nyelvet, jártasak Bukarestben, és van elég bátorságuk ahhoz, hogy meghonosítsák az országban a Magic technológiára épülő pénzpiaci rendszereiket. Fiatalként pedig volt bennünk annyi vakmerőség, hogy bele is vágtunk az együttműködésbe.
A kezdetekben ez az út volt az, ami által kialakult a vállalkozás stabilitása. Akkor a bevételeink 90%-át egy multinacionális cég tette ki. Mára már ez a százalék csupán 1%, de még mindig, 20 év után is együtt dolgozunk.
Bár gazdasági informatikát végeztem, mégsem tartom magam jó informatikusnak, és otthonosabban mozgok az eladás területén. Alapítótársaim pedig a legremekebb technikai érzékkel vannak megáldva. Ez a kombináció a titka annak, hogy 20 éve működünk, és mára már Székelyföldön talán a legnagyobb digitalizációval foglalkozó vállalatot építettük fel.
– Hogyan alkalmazkodtak a piaci élet változásaihoz?
– Annak ellenére, hogy 2006-ban még csak 3 éves volt a vállalkozás már radikálisat váltottunk, és gyakorlatilag a vállalkozás nevét adó technológiát majdnem teljesen kicseréltük. Minden piac változik, de talán az IT-ra különösen jellemző ez a dinamika. Mivel én rengeteg emberrel találkozom a munkám során, ezért sok mindent tanulok. Viszem haza a kollégáknak az információkat, és hamar be is vezetjük azokat a dolgokat, amelyekről azt gondoljuk, hogy ténylegesen jól működhetnek. Persze olyan is van, amikor túl hamar reagálunk, és sikertelenséggel találjuk szembe magunkat.
Példának okáért elmondanám, hogy 3 start-up vállalkozásunk volt, és egyik sem hozta el a várva várt sikereket. De nem engedtük, hogy ez letörjön bennünket, és talpra álltunk. Most is épp a Timto.ro innovatív platformunkon dolgozunk, amivel a cégek és az emberek idejét szeretnénk megtakarítani, hogy több idő maradjon a fejlődésre, családra, szabadidőre.
Azt is mondhatnám, hogy minden egyes év egy mérföldkő volt a mi életünkben. 2019-ben éreztem először azt, hogy talán a cég egy kicsit elfáradt, és kellene újítani. Így 2020-ban át is adtam egy külsős szakembernek a vállalat menedzsmentrészét. Viszont másfél év után ez a személy majdnem csődbe vitte a céget. Bár nagyon tehetséges és tapasztalt személy volt az akkori vezető, nehezen látta be, hogy a pénz nem végtelen.
Annak idején két borkán lekvárral indultunk el az egyetemre, a vállalkozás profitját pedig mindig visszaforgattuk. Számos olyan eset volt és van most is, amikor tizenórákat dolgoztunk, de hónap végén nem tudtuk a saját fizetéseinket kivenni. Itt mindig a kollégák és az adók elsőbbséget élveznek.
Olasztelek ékköve, a Daniel Kastély
Fotó: Magic Solutions
– Az Ön nevéhez fűződik egy igen komoly turisztikai desztináció vezetése is. Meséljen erről!
– Gyakorlatilag semmilyen kapcsolat nincs a Magic Solutions és a Daniel-kastély között. Szerettem volna mindig is egy olyan vállalkozást, ami kézzelfogható, aminek a falának neki lehet dőlni. Ha túl sokat mozog valaki a virtuális világban, akkor hajlamos rá, hogy elveszítse a realitásérzékét, így ez a vállalkozás segít számomra megtartani az egyensúlyt.
A feleségemmel közösen megvásároltunk egy 17. századi ingatlant, egy kastélyt. A célunk mindenképpen az volt, hogy tartsuk meg a műemlék jellegét az épületnek, viszont természetesen szerettük volna, hogy üzletileg is eredményes, turisztikailag előremutató legyen.
Úgy láttuk, hogy ez számunkra érdekes vállalkozás lehet. Szerencsére Olasztelek, Erdővidék önmagában is biztosít látnivalót a turista számára, ezért a Daniel-kastélyban a látogatóknak akár többnapos ott-tartózkodásra is lehetőség nyílik. A szálláshely mellett wellness, múzeum, óriási udvar, park, tó, játszótér és rendezvényterem is található a területen.
– Mi a titka annak, hogy egy vállalkozás jól működjön?
– Én mindig a magam útját jártam, nem arra alapoztam, hogy kinek milyen véleménye van arról, amin dolgozom. A sikerességben, azt hiszem, az önértékelésnek, az önbecsülésnek van a legnagyobb szerepe. Ugyanakkor elengedhetetlen az alázat. Meg kell maradni egyszerű embernek. Ezek a titkok, hogy üzletileg és emberileg is egy egészséges gondolkodásmódot kövessünk nap, mint nap.
Az itt olvasható tartalom először az „Akiket az idő igazol” 2023-as kiadványában jelent meg.
(X – fizetett hirdetés)
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.