Fotó: Haáz Vince
A Németországban jól működő, a decentralizációt és a fejlődést szolgáló közigazgatási minta romániai átvételét javasolta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsa elnöke azon a szovátai egyeztetésen, amelyen a német Brandenburg tartomány és a gazdasági fejlesztési térség szerepét betöltő központi régió kapcsolatainak erősítését sürgették.
2017. június 20., 18:202017. június 20., 18:20
A hat megyét magában foglaló romániai Központi fejlesztési régió Szovátán tartja munkaülését, amelyen kedden részt vett a németországi Brandenburg tartomány igazságügyért, európai ügyekért és fogyasztóvédelemért felelős minisztériumának államtitkára, Anne Quart is.
A fejlesztési régió elnöki tisztségét jelenleg betöltő Tamás Sándor kiemelte, Románia és Németország, Erdély és Németország kapcsolata a 12–13. századig nyúlik vissza, amikor a magyar király németajkúakat hívott Erdélybe, Brandenburggal pedig tizenöt éve ápolnak testvérkapcsolatot, amelyet tíz éve, Románia európai uniós csatlakozásával fogtak szorosabbra.
– fogalmazott Kovászna Megye Tanácsa elnöke, Tamás Sándor. A térségbe először látogató Anne Quart elmondta, hétfőn a következő tíz évre vonatkozó együttműködési szerződést írtak alá, amelynek alapján bővítenék azokat a szakterületeket, amelyekben eddig együttműködtek.
„Az eddigi közös munkából mindkét fél nyert, ezért a továbbiakban nagy hangsúlyt fektetünk a fiatalok tapasztalatcseréjére és az iskolások képzésére, a szakmai fejlesztésre és a duális rendszerre, több civil és szocális szervezetet és projektet vonnánk be a tevékenységünkbe, valamint együtt dolgoznánk a megújuló energiák terén” – ismertette a megállapodást a német államtitkár.
Házigazdaként Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsa elnöke és volt szovátai polgármester azt javasolta, hogy az európai uniós források lehívásának hatékonyságát kell eltanulni másoktól és egymástól is, mert ez lehet a fejlődés követhető útja.
Fotó: Haáz Vince
A fejlesztési régió igazgatója, Simion Crețu szerint továbbra is kiemelten foglalkoznak a turizmusfejlesztéssel, humánerőforrás-képzéssel, a technológiai tudás elsajátításával, gazdasági és innovációs kérdésekkel, viszont az unió szintjén ciklusról ciklusra változnak a prioritások, amelynek csak úgy lehetünk haszonélvezői, ha alkalmazkodunk az irányokhoz.
– magyarázta. Hozzátette, hogy a fejlesztési régiók kialakítása Románia uniós csatlakozásának egyik feltételeként, a 22-es tárgyalási fejezetnek megfelelően volt szükséges, ezek felruházása közigazgatási jogkörökkel is 2010 óta napirenden szerepel. Több elképzelés is van erre vonatkozóan, de ez a politikum feladata, ráadásul alkotmánymódosítást is igényel.
Románia külföldi, elsősorban németországi megítélése kapcsán Anne Quart pozitív meglepettségének adott hangot. „Nagy dinamikát, fejlődési folyamatokat tapasztaltam, kreatív, jól felkészült emberekkel találkoztam, ahol zajlik a rendszerek átszervezése. A szubszidiaritásban hiszek, vagyis azt a szintet kell támogatni és megerősíteni, amely a leghatékonyabban megoldhatja a felmerülő gondokat. Erre minden állam saját hagyományokkal rendelkezik” – mondta, Tamás Sándor pedig – mintegy megadva a választ arra, hogy akkor miért nem érezhető az életszínvonalban is ez a változás – úgy fogalmazott:
„Svájc, Németország, Ausztria csak néhány példa arra, ahol jól működik a közigazgatási decentralizáció. Én a regionalizációban és a decentralizációban hiszek, olyanban, amilyent a lakosság akar magának, és amely kielégíti az igényeit” – tette hozzá Kovászna megye tanácsának elnöke.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Esőzésekre és megerősödő szélre figyelmeztető, kedd reggelig érvényes előrejelzést adtak ki vasárnap a meteorológusok.
Három fotós, három helyszín, három megnyitó egyazon napon: a Face To Face Egyesület szervezésében rengeteg alkotás tárul az érdeklődők elé Székelyudvarhelyen Erdély Bálint Előd, Magyari Hunor és Balázs Attila első közös tárlatán.
Telt ház van a székelyudvarhelyi hajléktalanszállón, igaz, csak tizenegy férőhelyet tudnak biztosítani éjszakáról éjszakára a rászorulóknak. Ezzel szemben Csíkszeredában huszonnégy embert tudnak befogadni, de a téli időszakban senkit nem hagynak az utcán.
Sikertelenül zárult a szombati keresőakció, továbbra sem lehet tudni, hogy hová távozott a pénteken eltűnt Sándor Péter Katalin – közölték gyerekei a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban. Nem adják fel, a keresés vasárnap is folytatódik.
A békéscsabai kolbászfesztivál amolyan „előszobájául” szolgál a szombaton Zabolán megszervezett 19. Székelyföldi Kolbászparádé.
Tizenegy sofőrt tiltottak el a vezetéstől szombaton Maros megyében, annyira veszélyesnek bizonyultak a forgalom többi résztvevőjére, a rendőrök ugyanakkor 171 bírságot is kiróttak.
Tizedik alkalommal szervezett gyermekorvos-találkozót az ERPE Gyermekgyógyász Szakcsoport Székelyudvarhelyen, pénteken és szombaton. A konferencia célja, hogy a szakemberek megosszák egymással tapasztalataikat és kapcsolatot építsenek.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.
szóljon hozzá!