Fotó: Haáz Vince
A Németországban jól működő, a decentralizációt és a fejlődést szolgáló közigazgatási minta romániai átvételét javasolta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsa elnöke azon a szovátai egyeztetésen, amelyen a német Brandenburg tartomány és a gazdasági fejlesztési térség szerepét betöltő központi régió kapcsolatainak erősítését sürgették.
2017. június 20., 18:202017. június 20., 18:20
A hat megyét magában foglaló romániai Központi fejlesztési régió Szovátán tartja munkaülését, amelyen kedden részt vett a németországi Brandenburg tartomány igazságügyért, európai ügyekért és fogyasztóvédelemért felelős minisztériumának államtitkára, Anne Quart is.
A fejlesztési régió elnöki tisztségét jelenleg betöltő Tamás Sándor kiemelte, Románia és Németország, Erdély és Németország kapcsolata a 12–13. századig nyúlik vissza, amikor a magyar király németajkúakat hívott Erdélybe, Brandenburggal pedig tizenöt éve ápolnak testvérkapcsolatot, amelyet tíz éve, Románia európai uniós csatlakozásával fogtak szorosabbra.
– fogalmazott Kovászna Megye Tanácsa elnöke, Tamás Sándor. A térségbe először látogató Anne Quart elmondta, hétfőn a következő tíz évre vonatkozó együttműködési szerződést írtak alá, amelynek alapján bővítenék azokat a szakterületeket, amelyekben eddig együttműködtek.
„Az eddigi közös munkából mindkét fél nyert, ezért a továbbiakban nagy hangsúlyt fektetünk a fiatalok tapasztalatcseréjére és az iskolások képzésére, a szakmai fejlesztésre és a duális rendszerre, több civil és szocális szervezetet és projektet vonnánk be a tevékenységünkbe, valamint együtt dolgoznánk a megújuló energiák terén” – ismertette a megállapodást a német államtitkár.
Házigazdaként Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsa elnöke és volt szovátai polgármester azt javasolta, hogy az európai uniós források lehívásának hatékonyságát kell eltanulni másoktól és egymástól is, mert ez lehet a fejlődés követhető útja.
Fotó: Haáz Vince
A fejlesztési régió igazgatója, Simion Crețu szerint továbbra is kiemelten foglalkoznak a turizmusfejlesztéssel, humánerőforrás-képzéssel, a technológiai tudás elsajátításával, gazdasági és innovációs kérdésekkel, viszont az unió szintjén ciklusról ciklusra változnak a prioritások, amelynek csak úgy lehetünk haszonélvezői, ha alkalmazkodunk az irányokhoz.
– magyarázta. Hozzátette, hogy a fejlesztési régiók kialakítása Románia uniós csatlakozásának egyik feltételeként, a 22-es tárgyalási fejezetnek megfelelően volt szükséges, ezek felruházása közigazgatási jogkörökkel is 2010 óta napirenden szerepel. Több elképzelés is van erre vonatkozóan, de ez a politikum feladata, ráadásul alkotmánymódosítást is igényel.
Románia külföldi, elsősorban németországi megítélése kapcsán Anne Quart pozitív meglepettségének adott hangot. „Nagy dinamikát, fejlődési folyamatokat tapasztaltam, kreatív, jól felkészült emberekkel találkoztam, ahol zajlik a rendszerek átszervezése. A szubszidiaritásban hiszek, vagyis azt a szintet kell támogatni és megerősíteni, amely a leghatékonyabban megoldhatja a felmerülő gondokat. Erre minden állam saját hagyományokkal rendelkezik” – mondta, Tamás Sándor pedig – mintegy megadva a választ arra, hogy akkor miért nem érezhető az életszínvonalban is ez a változás – úgy fogalmazott:
„Svájc, Németország, Ausztria csak néhány példa arra, ahol jól működik a közigazgatási decentralizáció. Én a regionalizációban és a decentralizációban hiszek, olyanban, amilyent a lakosság akar magának, és amely kielégíti az igényeit” – tette hozzá Kovászna megye tanácsának elnöke.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
szóljon hozzá!