„Erdélyt, Székelyföldet úgy tarthatjuk meg magyarnak, ha a mi anyáink is sok gyereket fognak szülni” – hangzott el Isten szolgája, Márton Áron püspök örökérvényű mondása a lövétei új napközi és a felújított népiskola áldó és avató ünnepségén vasárnap. Lövéte közössége a jövőbe tekint: harminc gyermek számára biztosíthatnak meghosszabbított óvodai programot, a népiskola pedig új közösségi szerepeket kap.
2019. június 02., 22:322019. június 02., 22:32
2019. június 02., 22:382019. június 02., 22:38
Fotó: Barabás Ákos
„Erdélyt, Székelyföldet úgy tarthatjuk meg magyarnak, ha a mi anyáink is sok gyereket fognak szülni” – hangzott el Isten szolgája, Márton Áron püspök örökérvényű mondása a lövétei új napközi és a felújított népiskola áldó és avató ünnepségén vasárnap. Lövéte közössége a jövőbe tekint: harminc gyermek számára biztosíthatnak meghosszabbított óvodai programot, a népiskola pedig új közösségi szerepeket kap.
2019. június 02., 22:322019. június 02., 22:32
2019. június 02., 22:382019. június 02., 22:38
Fotó: Barabás Ákos
Fél évszázad telt el, amióta új oktatási intézményt avattak ebben a községben. Az egyházi, valahai népiskolát pedig az 1990 után születettek már nem használhatták óvodaként sem. A megvalósításokért tartott hálaadó szentmisére olyan sokan érkeztek, hogy a Kisboldogasszony-templomnál kétszer nagyobb tér sem tudta volna befogadni az ünneplőket.
Fotó: Barabás Ákos
A szentmise elején László István helyi plébános köszöntötte a Magyarország kormánya képviseletében jelen lévő Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárt, Erdélyi Rudolf Zalánt, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatóját, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulját, Tóth Lászlót, valamint a közelebbről és távolabbról érkezett vendégeket. Az ünnepséget áthatotta Ferenc pápa előző napon Csíksomlyón tartott szentmiséjének öröme – a megszólalók egyként kiemelték buzdításából a jövőbe tekintést.
Fotó: Barabás Ákos
Sárai-Szabó Kelemen győri bencés kormányzó perjel homíliájában a kétezer éves kereszténység és az ezeréves magyar kereszténység megmaradásának titkaként Jézust emelte ki, aki megtartott és eggyé forraszt. De amint Jézusnak is imádkoznia kellett az egységért, úgy nekünk is imádkoznunk kell családjaink, közösségeink és több országba szétszakított népünk egységéért.
Fotó: Barabás Ákos
A továbbiakban elhangzott, az óvoda a felelős magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programjának százszázalékos támogatásával jött létre, a Zöld Erdély Egyesület által működtetett népiskola felújítását pedig 87 százalékban támogatta a magyar kormány. Kezdettől partnerük volt Hargita Megye Tanácsa, és lehetőségeik szerint segítettek a helybéliek, a közbirtokosság, illetve a cégek.
„Itt Székelyföldön tudjuk és tapasztaljuk a legjobban, hogy amelyik nemzet óvodába, iskolába és közösségi életet szolgáló programokba fektet, az élni fog – hangzott el a köszöntésben – A magyar kormány jövőképének középpontjában a család áll, mert az erős családok, erős és versenyképes társadalmat hoznak létre. Mindkét létesítmény Lövétén a családokat erősíti meg és a jövőt.”
Fotó: Barabás Ákos
Soltész Miklós államtitkár személyes hangvételű beszédében kiemelte: jobban tudjuk értékelni azokat a megvalósulásokat, amelyek akadályokba ütköztek, és sikerült legyőznünk a felmerült nehézségeket, döccenőket. Példakánt a szentatya csíksomlyói látogatását megelőző nehézségeket említette. Óriási jelentőségűnek érzi Krisztus földi helytartójának csíksomlyói látogatását és azt a kimondhatatlan érzést, hogy a közösen elénekelt magyar és székely himnusszal tudtuk a szentatyát a csíksomlyói Szűzanyától útjára bocsátani.
Fotó: Barabás Ákos
Nagy megvalósulásnak érzi az államtitkár a lövétei napközit és a felújított népiskolát. Hálával említette az előző plébános, Györgydeák Lajos munkáját – egymáshoz kötődik László István plébános tevékenységével. Soltész Miklós azt kívánta, hogy sikerüljön megfordítani, bevonni a kétkedőket, és élettel tölteni meg mindkét házat.
Kérte a helybélieket, becsüljék meg a tervezők, mesterek munkáját, akik a létesítményeken dolgoztak: kapják meg ilyen szép állapotban a következő nemzedékek is az ingatlanokat.
Fotó: Barabás Ákos
A megvalósításokra a község szülötte, Fazakas Zoltán Márton csornai premontrei apát kért áldást, közösségünk vezetői nevében is remélve, hogy ezer év múlva is ugyanannyi magyar köszönti majd a pápát Csíksomlyón, mint most.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!