Fel kell hagyni a bejáratott módszerekkel, hiszen a hagyományos osztálytermi oktatás modellje nem működik online
Fotó: Pixabay
Ha nem kér és nem nyújt segítséget, magára marad a pedagógus az online oktatás útvesztőjében: a digitális eszközök használatára való áttérés nemcsak a diákoknak, hanem a tanároknak is nagy kihívás, az online térben ugyanis azok a módszerek már nem működnek, amelyek a tanteremben igen. Kifejezetten erre a helyzetre kínál gyakorlatias ötleteket, gondolatindító megoldásokat a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) webinárium-sorozata.
2020. november 18., 20:252020. november 18., 20:25
Összetett probléma az online oktatás kérdése, hiszen az eszközhasználat mellett sokszor maga a forma is problémát jelent a pedagógusoknak. Sok tanár küszködik még mindig ezzel, hangsúlyozta Hajdó-Khell Noémi és Ilyés Krisztina. A két székelyudvarhelyi pedagógus a SZÉK Online-oktatás-műhelytitkok című webinárium-sorozatának részeként praktikus ötleteket és játékos alkalmazásokat osztott meg a pedagógustársakkal, hiszen úgy látják, hogy minisztériumi szintről nem számíthatnak segítségre a tanárok: a kialakult helyzetben magukra és egymásra vannak utalva.
„A pedagógusok azonban jellemzően nem kérdeznek, nem kérnek segítséget. Tény, hogy az önfejlesztés a legjobb, ellenben ha hozzáfogsz keresgélni online, akkor rengeteg időd rámegy, sokszor pedig pontosan a konkrétumokra nem találsz rá. Ezért lenne fontos, hogy összedolgozzunk, megosszuk egymással a problémáinkat, ötleteinket” – hangsúlyozza Hajdó-Khell Noémi. Az iskolák közötti, sőt, az iskolákon belüli rivalizáció nem székelyudvarhelyi sajátosság, ebben a helyzetben az intézményvezetőknek kellene felvállalni a kezdeményező szerepét, tette hozzá Ilyés Krisztina.
véli a két tanár. „Ez egy teljesen új helyzet mindannyiunk számára, ezért óhatatlanul több időt és energiát emészt fel a megszokása, megtanulása minden fél részéről. Ám el kell fogadnunk, hogy ha nem tudjuk érdekessé, élményszerűvé tenni a diákok számára az órát, akkor nem fogjuk tudni fenntartani a figyelmüket” – nyomatékosította Ilyés Krisztina.
Keretezés, tálalás kérdése a jelenlegi helyzet is, de szintén tálalás kérdése, hogy hogyan lehet eljutni a diákokhoz online is, magyarázta Hajdó-Khell Noémi. Megosztotta: nemrégiben két filmet javasolt megnézni a gyerekeknek, amelyeket azonban két hét alatt csak hárman néztek meg.
Ugyanígy az online oktatásra is lehetőségként tekint a magyar szakos tanár. „A legidősebb fiam fogalmazta meg – aki külföldön tanul –, hogy végre legalább mi is felzárkózunk. Van ebben valami, mert ha nem kerülünk ebbe a kényszerhelyzetbe, akkor nem fogunk hozzá. Másodsorban:
Most van egy lehetőségünk megrostálni az agyagot, tanárként eldönthetjük, hogy mi az, amire szükség van, mi a használható tudás, és csak azzal foglalkozunk. Ránk van bízva. És ez egy soha vissza nem térő alkalom” – sorolta.
Nem utolsó sorban pedig olyan szituációkkal találkozhatnak a tanárok, amelyek egyébként nem biztos, hogy előjönnek egy osztályteremben. „Volt olyan online rögtönzés, amelyet annyira élveztek a gyerekek, hogy volt, aki újra meg akarta csinálni. Az osztályban mikor fordult elő ilyen?” – vette fel a tanár. Ugyanígy fel kell hagyni a summatív számonkérést: ez amúgy sem működik az online rendszerben. Helyette a kreatív feladatok, a csapatmunka értékelhető, vélik a szakemberek.
De talán a legfontosabb: mindezt nem kell spanyolviaszmódjára minden tanárnak önállóan kitalálni, felfedezni.
– magyarázta Ilyés Ferenc, a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ vezetője.
A webinárium tehát folytatódik: legközelebb november 24-én Lantos Mihály beszél majd az online térben való tanulásmódszertanról, majd Dobai Eszter a drámapedagógia online térben való alkalmazásáról tart előadás, illetve zárásként a hatékony online tanulásról, a szülők, gyerekek és pedagógusok ebbéli szerepéről lesz szó. Az előadásokra online, az események Facebook-oldalán lehet bejelentkezni.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!