„Szabadságon” a kanyarójárvány – több oka van annak, hogy lassult a fertőzés terjedése az elmúlt hetekben. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Csökkent a kanyarós megbetegedések száma Hargita megyében az utóbbi hetekben, e hónapban ugyan már annyi megbetegedést igazoltak, mint az előzőben, de mindössze néhány esetről van szó, amiből nem lehet tendenciákra következtetni.
2024. július 14., 09:112024. július 14., 09:11
2024. július 14., 09:152024. július 14., 09:15
Múlt hónapban összesen négy igazolt kanyarós megbetegedést jegyeztek fel Hargita megyében, ebben a hónapban pedig szintén négy megbetegedés került be a nyilvántartásba. Igaz ugyan, hogy utóbbiak lényegesen rövidebb idő alatt történtek – hiszen még a hónap első felében vagyunk –, mint a júniusiak, de ez olyan kevés esetszám, hogy nem lehet belőlük tendenciákra következtetni – hangsúlyozta Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy az utóbbi időszakban csökkent a kanyarós megbetegedések száma, ami várható is volt.
Több oka van annak, hogy lassult a fertőzés terjedése az elmúlt hetekben.
– sorolta az okokat a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
Fotó: Veres Nándor
A fertőzés jelentős részben a roma közösségekben terjedt korábban, ugyanis ott sok a rendezetlen helyzetben élő család, sokuk vándorló életmódot folytat, gyakori, hogy háziorvosuk sincs és a gyermekek beoltatlanok. A kanyarójárvány bejelentése óta a népegészségügyi igazgatóság munkatársai a háziorvosok, közösségi asszisztensek és romamediátorok együttműködésével próbálták pótolni az elmaradt oltásokat ezekben a közösségekben.
– közölte Tar Gyöngyi.
Szerinte a bepótolt oltások is hozzájárultak ahhoz, hogy csökkent a megbetegedések száma, de az is, hogy az arra fogékonyak közül sokan átestek a betegségen – ezekben a közösségekben nagyjából egymásnak adják át a fertőzést – és így szereztek immunitást.
Fotó: Barabás Ákos
Amint viszont újabb gyerekek születnek ezekben a közösségekben, vagy visszatérnek, ide vándorolnak olyan családok, amelyekben a gyermekek nincsenek beoltva, akkor valószínűleg újra gyakoribbak lesznek a kanyarós megbetegedések – véli Tar Gyöngyi. Most viszont egy jó, csendes, járványügyi szempontból békés időszakban vagyunk – fűzte hozzá.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!