Bárki kipróbálhatta, milyen érzés kifeszíteni egy íjat
Fotó: Boda L. Gergely
Hagyományos viseletbe öltözött, tegezzel, íjjal felszerelt „harcosok” vették be szombaton a marosvásárhelyi várat. Nem csak birtokba vették, de jelképesen vissza is hódították azt a kecskeméti íjászoktól, ugyanis múlt évben magyarországi győztes volt, idén már marosvásárhelyi lett a vár legjobb íjásza.
2017. május 21., 11:102017. május 21., 11:10
A múlt évi sikereken felbuzdulva idén is megszervezték A vár legjobb íjásza elnevezésű versenyt. Idén a marosvásárhelyi íjászok mellett Alsósófalváról, Csíkszeredából, Gyergyóból, Barótról és Magyarországról érkeztek íjászcsapatok és egyéni versenyzők is.
„Lóról” eltalálni vitézt. A verseny egyik érdekes feladata
Fotó: Boda L. Gergely
A Marosszéki Íjászok megmérettetése a Múzeumok éjszakája rendezvénysorozat keretében zajlott, így lehetett az íjászok „otthona” egy napra a marosvásárhelyi történelmi vár, amely a verseny nevét, de a feladatokat is sok esetben meghatározta. Az Erdély különböző szegletéből és Magyarországról érkező versenyzők ugyanis kilenc típusú lövésben mérték össze magukat:
– hogy csak néhányat említsünk.
Fotó: Boda L. Gergely
A versenyzők öt-hat fős csaptokban lőttek, a csoportvezető ellenőrizte és pontozta a lövéseket. A vár legjobb íjásza végül Salamon Csongor lett, a Marosszéki Íjászok tagja, akinek sikerült a saját csoportjában és az általánosban is elvinni a pálmát. A vár legjobb íjásza címet viselő Csongor nem csak kilövi a nyílvesszőket, ő maga is próbálkozik íjak, vesszők készítésével.
A rendezvény a múlt évben csak az íjászok megmérettetését jelentette, idén gyerekfoglalkozásokkal, kézműves tevékenységekkel bővült a kör, és természetesen minden érdeklődő kipróbálhatta, milyen érzés kifeszíteni egy íjat, megcélozni – és esetleg eltalálni – egy célt.
Fotó: Boda L. Gergely
A Marosszéki Íjászok mindemellett idén egy magyarországi íjkészítő vendéget is fogadtak: a nyíregyháza melletti Nagyhalászról érkezett Molnár Sándor, aki 16 éve foglalkozik pusztai íjak készítésével, az íjainak kiválóságát a Molnáríj Találkozók sikere is jelzi, ahol több száz résztvevő jön össze évről-évre. Molnár Sándor Marosvásárhelyre egy fél jurtával érkezett, ahol íjakat, nyílvesszőket, de mindenféle íjazáshoz szükséges eszközt is be lehetett szerezni: tegezt, húzókesztyűt, alkarvédőt, tarsolyt, de még fegyverövet is.
Fotó: Boda L. Gergely
– vallja a magyarországi íjkészítő, aki maga is piros hagyományos ruhában, mindenféle íjászati eszközzel felszerelve van, amikor íjászkodik. S ezt látjuk a Marosszéki íjászok tagjain is, majd’ mindenkin hagyományőrző ruha, bőrcsizma, tegez. Ahogy mondják, lehet lőni teniszcipőben is, de úgy az igazi, ha megadják a módját és felöltöznek.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!