Elkerülőút híján a forgalom zöme a városközponton halad át. Napi szintű a torlódás, a dugó
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mindössze megvalósíthatósági tanulmány formájában létezik a székelyudvarhelyi terelőút terve, az a változat, amely a 13A jelzésű országút két szakaszát kötné össze a város szejkefürdői bejáratától a fenyédi kijáratig. A megvalósításra azonban nincs pénze a helyi önkormányzatnak, és a beruházás egyelőre az országos mestertervben sem szerepel. Marad tehát a lobbi lehetősége a kisvárosban, amelyet lassan felemészt a gépjárműforgalom.
2019. november 23., 18:002019. november 23., 18:00
A Székelyudvarhely négy útkereszteződésében felszerelt okoslámpák beüzemelése előtt többhetes forgalomszámlálást végeztetett a helyi polgármesteri hivatal. Elkértük az adatokat. Ezek szerint a Lakatosok utcája, a Bălcescu utca, valamint a Bethlenfalvi út kereszteződésénél 24 óra alatt tízezer autó halad át. Kevésbé, de ugyancsak forgalmas a másik három csomópont is: az egykori Fiat autószalonnál naponta 5200 autó; az Orbán Balázs, Wesselényi Miklós és Nicolae Bălcescu utcák kereszteződésénél 24 óra alatt átlagosan 4800 gépjármű; míg a Tamási Áron út és a Wesselényi Miklós utca kereszteződésénél 4400 autó halad át naponta. Elkerülő út híján tehát a forgalom zöme a városközponton halad át, lassan napi szintű a torlódás, a dugó.
A Székelyudvarhely központját, illetve tulajdonképpen a várost elkerülő út végleges terve jelenleg egy megvalósíthatósági tanulmányként létezik, szögezte le a polgármesteri hivatal sajtóosztálya. Az elképzelés szerint a város adminisztratív területén húzódik a terelőút nyomvonala, amely a város szejkefürdői bejáratától egészen a fenyédi kijáratig tartana. A jelenlegi terv szerint
„A megvalósíthatósági tanulmány mellett ugyanakkor beazonosítottuk azt a 273 területtulajdonost, akiket érint a beruházás” – tudtuk meg Zörgő Noémi sajtószóvivőtől. Az elmúlt években ezzel szemben több útvonalterv is szóba került, például az az elképzelés, amely szerint a terelőút a Kadicsfalva, Székelyszenttamás és az ülkei eltérő vonalán kerülné el a várost, mivel azonban ez az elképzelés sokkal bonyolultabb megvalósítást igényelne (Oroszhegy község adminisztratív területét is érintené), így teljesen kizáródott.
A jelenlegi tervben tehát a 13A országút két szakaszát kötné össze a város terelőútja, aminek az az előnye, hogy – mivel országutakról van szó – nem helyi illetőségű beruházásnak minősül. „Ez azért fontos, mert erre nem lehet európai uniós támogatást lehívni, gyakorlatilag egyetlen lehetőség a beruházás finanszírozására a CNAIR, vagyis a Compania Naţională de Administrare al Infrastructurii Rutiere, korábban CNANDR, Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (magyarul Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság)” – tisztázta kérésünkre a hivatal illetékese.
Infografika: Tóth Szilárd
Az említett megvalósíthatósági tanulmány 2016-ban készült: az akkori árakkal számolva 90 millió lejre, mintegy 20 millió euróra becsülte a beruházás költségeit. Ez az összeg Székelyudvarhely tíz évre szóló beruházási költségvetésének felel meg, saját forrásból tehát a város nem tudja finanszírozni a beruházást.
(ez a határokon belüli összes, állami támogatásból finanszírozandó infrastrukturális beruházás tervét tartalmazza). Egyébként az elmúlt években a sajtónak többször, többen is bejelentették, hogy a beruházás szerepel a mestertervben.
„2016 decemberében Gálfi Árpád polgármester és Kelemen Hunor RMDSZ-elnök egy öt pontból álló megállapodást kötött, amelyben a város terelőútjának ügye is szerepelt. Ebben az RMDSZ a város forgalmát tehermentesítő északnyugati terelőút megépítésének támogatásáról biztosította a városvezetőt. Sajnos nem történt elmozdulás az ügyben, így a polgármester személyes találkozón adta át a terveket 2018-ban az akkori közlekedési miniszternek, Dan Șovának. Ezen a találkozón derült ki, hogy Székelyudvarhely terelőútja nem szerepel a mestertervben” – így a városvezetés.
A lobbizás tekintetében nincs megállás, tudtuk meg, a polgármester azóta is többször tárgyalt Bukarestben, legutóbb a napokban. Egyébként arra is van elképzelés, hogy
így mintegy fél körgyűrű létesülhetne ugyancsak Székelyudvarhely adminisztratív határterületén. Ez pedig azért fontos, mert ez a szakasz megyei utat érint, így más forrásokból – a megyei tanácstól vagy a fejlesztési minisztériumtól (MDRAP) – is lehetne finanszírozást biztosítani a kivitelezésre. „Azt is számításba kell venni, hogy 2021-től az Európai Uniónak új támogatási ciklusa lesz, és nem tudni előre, hogy milyen támogatási struktúrával fog dolgozni” – jegyezte meg Zörgő Noémi.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Bár az új okos jelzőlámpák az elkövetkezőkben sokkal pontosabb adatokkal szolgálnak majd, az már most is sejthető, hogy a várost nem csupán az áthaladó forgalom terheli: az elmúlt években rohamosan megnőtt a bejegyzett gépjárművek száma Székelyudvarhelyen. A tervezett elkerülő út tehát
„felszusszannának” a jelenleg sok esetben egyetlen útvonalként használható artériák.
Székelyudvarhelynek mellesleg van mobilitási terve, ebben több konkrét megoldás is szerepel a város forgalmának tehermentesítésére. Legutóbb a Bethlen Gábor utcai kerékpársáv kapcsán is elhangzott: fontos lenne meggyőzni a városlakókat, hogy gépjárművük helyett más lehetőségeket válasszanak. Ezek közül az egyik a kerékpározás, a másik pedig a tömegközlekedés. A nemrégiben elnyert, mintegy 15 millió eurós pályázatokban egyebek mellett nyolc elektromos busz megvásárlása is szerepel, amelyek mellé komplex követési rendszer, diszpécserszolgálat, utasszámláló is fog tartozni.
Jó hír ugyanakkor a parkolás miatt bosszankodóknak, hogy parkolóházak kialakítására is van terv. „Jövő héten kötünk szerződést egy megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, amely egy parkolóház építését készíti elő. Gálfi Árpád és Szabó Sámuel legutóbbi bukaresti munkaútján meg is nézett egy előregyártott elemekből felépült többszintes parkolóházat. Az elképzelés szerint ide is egy hasonló épülne” – újságolta a sajtószóvivő.
Korábban már írtunk arról, hogy Székelyudvarhelynek elővásárlási joga van a Vásártér utcai, jelenleg a Petrom olajipari vállalat tulajdonában lévő területre: ezt a cég most semlegesít a vegyi szennyezéstől, a város pedig azzal a szándékkal vásárolná meg, hogy parkolót alakítson ki a területen.
Emellett megtudtuk, pénteken tárgyalt a polgármester és az új fejlesztési igazgató a Román Vasúttársasággal a rendőrség mögötti terület használatáról. „A tárgyalások nem zárultak le, a CFR vasúttársaság nem zárkózott el egy, a város számára mindenképpen kedvező álláspont meghozatalától, de a részletekkel később tudunk szolgálni” – közölte a hivatal a találkozó apropóján.
Sok és heves vitát szült a nemrég beüzemelt okos jelzőlámpák ügye is. Az előzetes felmérések alapján egyértelmű volt, hogy a négy csomópont közül a legforgalmasabb a bethlenfalvi kereszteződés, míg a másik három nagyjából azonos forgalmat bonyolít le, a Vásártér, Sas és Nicolae Bălcescu utcák találkozása egy kicsivel többet, mint a másik kettő.
„Fontos hangsúlyozni, a jelenleg működő rendszer lényege, hogy forgalomfüggő: a zöldidőt a rendszer határozza meg, az igény függvényében. Az új működési elv kidolgozása során az eddigi arányokat bővítették ki. Ez azt jelenti, hogy az egyes irányokban maximalizálták a zöld jelzés időtartamát” – magyarázta a hivatali sajtószóvivő. Egyébként a négyből három rendszer „okosabb”, tehát forgalomszámlálásra is képes, a Bethlenfalvi úton egyelőre kissé egyszerűbb rendszer üzemel. Mint már említettük, a rendszer járulékos előnye, hogy negyedórás bontásban pontosan lehet követni a három csomópont forgalmát.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.
Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.
Ködre kell számítani hétfőn éjfélig a csíkszéki és gyergyószéki térségekben, emiatt a látótávolság akár 50 méter alá is csökkenhet – közli a Hargita megyei tűzoltóság, amely sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki az időjárási viszonyok miatt.
Már szervezkednek a sepsi- és orbaiszéki motorosok, hogy idén is változatosan összeállított ajándékcsomagokkal lepjenek meg csaknem háromezer gyereket. Hogy a Mikulás puttonya tele legyen, ahhoz a közösség segítségére is szükség van.
Megrázó felvételt tettek közzé a napokban, sokkolva az internet és a közutak népét: egy szabálytalan előzés csak hajszál híján nem fordult katasztrófába.
17 méter magas lucfenyőt állítottak fel Csíkszereda ünnepi karácsonyfájaként a városi parkban hétfőn – adta hírül Facebook-oldalán Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
A kormány tartalékalapjából érkezett 895 ezer lej felhasználásáról döntöttek és a városi ügyintézéseket segítő új projekteket is elindítottak Gyergyószentmiklóson, többek között ezekről döntöttek a hétfőn tartott rendkívüli önkormányzati ülésen.
A hét első felében a sokévi átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre lehet számítani országszerte, aztán lehűl a levegő, és hasonlóan alakul az időjárás a jövő héten is. Csapadék is több alkalommal várható a november 18. és december 1. közötti időszakban.
szóljon hozzá!