Hirdetés
Hirdetés

Az igazság odaát van? – hamarosan kezdődik a dráMA

Gagyi Katinka, Nagy Pál, Bács Noémi és Barabás Árpád •  Fotó: László Ildikó

Gagyi Katinka, Nagy Pál, Bács Noémi és Barabás Árpád

Fotó: László Ildikó

Tizenötödik alkalommal rendezi meg a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház a dráMA kortárs színházi találkozót. A szeptember 16-21. között zajló fesztivál programjában tizenhárom társulat előadásai, szakmai eszmecserék, koncert, kiállítás, lap- és könyvbemutató is szerepel, a mottó pedig ezúttal: „Az igazság odaát van”.

Péter Beáta

2024. szeptember 05., 15:392024. szeptember 05., 15:39

2024. szeptember 06., 11:522024. szeptember 06., 11:52

Több mint másfél évtizede vállalta fel a Tomcsa Sándor Színház, hogy Romániában egyedülállóan megszervezi a kizárólag magyar és román kortárs szövegekből színre vitt hazai és magyarországi előadások fesztiválját.

Idézet
Folyamatosan gondolkodunk azon, hogy meg kéne újítani, de a meghívottjaink, a vendégeink, a szakemberek mindig annyira elégedettek ezzel a formával, hogy még nem szántuk rá magunkat, hogy igazából egy nagyobb fesztivállá próbáljuk meg átalakítani. Úgyhogy továbbra is a találkozó jellege a leghangsúlyosabb ennek a rendezvényünknek”

– emelte ki Nagy Pál, a színház igazgatója a csütörtökön tartott sajtótájékoztatón.

Hirdetés

A dráMA programjában naponta két előadás szerepel, de idén is lesz alkalom színházi alkotókkal való találkozásra (T.E.A.), továbbá szakmai beszélgetések, a Játéktér színházi periodika kettős lapszámbemutatója, a Kortárs román drámák antológia bemutatója, valamint Bagossy Levente Jászai Mari-díjas díszlettervező makettjeiből nyíló kiállítás is gazdagítja a kínálatot.

Nem maradnak el az esti bulik sem, és ismét megszervezik a Színházunk éjszakáját.

Ez utóbbiról Bács Noémi, a színház új irodalmi titkára osztott meg részleteket. A péntek este 9 órától kezdődő programpont keretében sporttevékenységeken, vetélkedőkön lehet részt venni, kulisszát látogathat a közönség, majd koncert, és éjféltől pedig a Ványa és ő című előadás tekinthető meg.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Nagy Pál kihangsúlyozta, hogy idén megint abba a helyzetbe kerültek, hogy kevesebb a nagyszínpadi előadás, „a kortárs drámáknál a rendezők jobban szeretik a kis tereket használni”, így igyekeznek maximálisan kihasználni a stúdiószínpadi előadások nézőtereit, de nyilván, ezekre kevesebb néző fér majd be. Éppen ebből kifolyólag

ezúttal nem biztosítanak bérletet a nézőknek, minden előadásra külön kell jegyet váltani

– tette hozzá Gagyi Katinka, a színház PR- és sajtóreferense. Mint mondta, tavalyhoz képest a jegyárak nem változtak,

a stúdióteremben zajló előadásokra 35 lejbe, a nagytermi produkciókra 30 lejbe, nyugdíjasoknak és diákoknak 25 lejbe kerül a belépő.

„A másik nagy bejelentésünk: a régóta várva várt és vágyva vágyott online jegyértékesítést be fogjuk üzemelni, mától élesben megy az online jegyvásárlás a színház weboldaláról.” Hétfőtől a színház mellett található híd is egy kicsit „drámás” öltözetet vesz magára, illetve az épületet is sajátos jelmezbe öltöztetik. Arra is kitért, hogy szintén újdonság az előző évekhez képest, hogy

naponta egy alkalommal lesz egy podcast beszélgetés – Tóth Árpád és Kolozsi Borsos Gábor beszélget majd két-két meghívottal.

Ezek a podcastműsorok a színház Youtube-csatornáján lesznek elérhetők. De születik minden napról blogbejegyzés is, amelyet a meghívott magyarországi és helyi kritikusok írnak majd.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

„Mivel találkozó jellege van, kicsit szubjektívek is tudunk lenni, a javaslatokból és a saját tapasztalatunkból állt össze a program, ami szerintem elég tartalmas, főleg, ha belegondolunk, hogy Az igazság gyertyái (Székely Csaba: Az igazság gyertyái, rendező Sebestyén Aba, Tompa Miklós Társulat, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház) vagy a Zeițe (Alexandra Felseghi: Zeițe de categoria B, rendező Andrei Măjeri, független produkció) Magyarországon és Romániában is a szakma által kiemelt előadások. Úgyhogy érdemes eljönni, van mit nézni, aztán hogy az igazság az ideát van, vagy odaát – ami mottót választottunk – azt mindenki döntse el maga.

Idézet
A mottóválasztás mindig nehéz dolog, általában egy kreatív csapat gondolkodik rajta, hogy valami köze is legyen az egész programhoz”

– magyarázta Nagy Pál. Hozzátette, azért is van ennyi visszatérő vendégük, mert szeretik itt, jól érzik magukat ezen a találkozón.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Barabás Árpád, a színház művészeti vezetője kiemelte, a dráMÁ-ban az a jó, ami a rizikó is. Ez a rendezvény felvállaltan egy román és magyar kortárs színházi találkozó, ezért a merítési lehetőség mindig annyi, amennyi kortárs drámát bemutatnak. A jó az, hogy ahhoz képest elég sok kortárs román vagy magyar drámát játszanak a színházak – mondta.

Idézet
Az a rizikó benne, hogy abból főzöl, ami van. Ez egy hullámzó dolog, tehát mindig olyan fesztivált tudunk összeállítani programilag, amilyen felhozatal van. De azért van szubjektív szelekció, hogy mégiscsak olyan előadásokat tudjunk meghívni, amelyek elsősorban a minőséget képviselik. Ezért nem prioritás az, hogy hívjunk nagyszínpadi produkciókat csak azért, hogy 430-an beférjenek rá, ha az az előadás nem olyan, hogy a dráMA színvonalát tudja emelni.”

A jövő évi tervekről is beszélt: mivel a budapesti Örkény Színház az idei fesztiválra nem tudott eljönni a Karácsonyozzatok velünk vagy ússzatok haza című előadásával, a két intézmény abban egyezett meg, hogy ez az előadás lesz a következő dráMÁ-nak az alapköve.

A színház igazgatója még hozzátette, nagy meglepetésükre a Romániai Nemzeti Kulturális Alaptól (AFCN) is kaptak támogatást a találkozó megszervezésére, de támogatja a rendezvényt a Román Kulturális Minisztérium, a Bethlen Gábor Alap, a Nemzeti Kulturális Alap és az UNITER is.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

A sajtóeseményen szó volt arról is, hogy

még mindig nem tudják, mikor kell kiköltöznie az intézménynek az épületből az energetikai felújítás miatt, de decemberig biztos nem.

Így az évad első két bemutatója még a színház székhelyéül szolgáló művelődési házban lesz. A 2024/25-ös évad másik újdonsága, hogy épp a költözködés körüli bizonytalanság miatt nem hirdettek gyerekbérletet, de a színházi élményt a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, valamint a Csíki Játékszín egy-egy előadásának a meghívásával biztosítják az udvarhelyszéki gyerekeknek.

A dráMA programja ide kattintva kérhető el.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 23., vasárnap

Magyarországra már megérkezett a hó, Románia nyugati fele lehűlt

Több helyen okoz fennakadást a hó a Magyarországon, kamionok, személygépkocsik és buszok továbbhaladását is segíteniük kellett a tűzoltóknak szombat este. Eközben Románia nyugati és északkeleti részére hidegebb hajnal köszöntött be, mint a többi régióba.

Magyarországra már megérkezett a hó, Románia nyugati fele lehűlt
Hirdetés
2025. november 22., szombat

A borászkodás mai formája egyenesen pazarlás

Ön tudta, hogy a magyar szőlőnedű ötvennyolcféle adalékanyaggal „javítható”? A keceli Benyák Zoltán bioborász és bortörténész szerencsére csak egyet használ, és szerinte akár Székelyföld is lehet még kisebbfajta borhatalom. De a lényeg a táj!

A borászkodás mai formája egyenesen pazarlás
2025. november 22., szombat

Máris megtalálták az autópályán forgalommal szembe hajtó sofőrt

A közösségi oldalalakon megosztott videó alapján azonosította a rendőrség azt a sofőrt, aki a forgalommal szembe hajtott az autópályán. Pénzbírságot szabtak ki és felfüggesztették a jogosítványát.

Máris megtalálták az autópályán forgalommal szembe hajtó sofőrt
2025. november 22., szombat

Nézzünk oda, hová rejtették a kokaint az autóban! – rajtaütéses videó

Rajtaütés során találták meg az autóban a nagy kockázatú kábítószert a brassói rendőrök. Két gyanúsítottat tartóztattak le.

Nézzünk oda, hová rejtették a kokaint az autóban! – rajtaütéses videó
Hirdetés
2025. november 22., szombat

Mentek a navigációs alkalmazás után, amíg elakadtak – térerő nélkül, sötétedés előtt, kisbabával

Elakadtak autójukkal egy turistacsoport tagjai Brassó megyében, miután a navigációs appot követve egy elszigetelt, nehezen járható, sáros útra tévedtek. Négyen voltak, felnőttek, térerő nélkül, sötétedés előtt, és velük volt egy három hónapos csecsemő.

Mentek a navigációs alkalmazás után, amíg elakadtak – térerő nélkül, sötétedés előtt, kisbabával
2025. november 22., szombat

Közölte a határrendészet, hogy honnan és milyen autókat lopnak el a leggyakrabban

Az év első tíz hónapjában végzett ellenőrzések és vizsgálatok eredményeként a határőrrendőrség több mint 160, Romániából vagy külföldről ellopott gépjárművet és gépet fedezett fel és foglalt le.

Közölte a határrendészet, hogy honnan és milyen autókat lopnak el a leggyakrabban
2025. november 22., szombat

Már ma éjszaka éles fordulás várható az időjárásban

Jelentős mennyiségű csapadékra adott ki szombaton elsőfokú (sárga jelzésű) figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Már ma éjszaka éles fordulás várható az időjárásban
Hirdetés
2025. november 22., szombat

Szokatlan lépésre kényszerült a román parti őrség az éjszakai határközeli dróntámadások után

Szünetel a kompközlekedés a román–ukrán határ Tulcea megyei szakaszán, a román Isaccea és az ukrán Orlivka határátkelő között a szombatra virradóra ukrán oldalon történt dróntámadások miatt – jelentette szombaton a román parti őrség.

Szokatlan lépésre kényszerült a román parti őrség az éjszakai határközeli dróntámadások után
2025. november 22., szombat

120-szal haladtak a ködös autópályán, amikor forgalommal szembe jött egy autó – videó

Te hogy reagálnál? Csak ennyit fűznek hozzá ahhoz a megdöbbentő videóhoz, amit az Info Trafic Románia Facebook-oldalon tettek közzé tegnap. A kérdés jogos.

120-szal haladtak a ködös autópályán, amikor forgalommal szembe jött egy autó – videó
2025. november 22., szombat

Tűz egy bukaresti toronyházban, sűrű füst elől menekültek a lakók – videóval

Tűz ütött ki szombaton reggel egy bukaresti tizenegy emeletes tömbház ötödik emeleti lakásában. A tűzeset következtében több mint százötven lakót evakuáltak, illetve hagyták el önként a lakásaikat. Tizenhét embert vittek kórházba.

Tűz egy bukaresti toronyházban, sűrű füst elől menekültek a lakók – videóval
Hirdetés