Fotó: Annika Thierfeld/Pexels
Viszonylagos csend és a vadak háborítatlansága jellemzi az erdőket február hónapban. Ilyenkor az öregebb erdőkben történik zavarás a fakitermelés folytán, illetve hószánosok, szarvasagancs-keresők járják a határt. A csendben is árulkodik az erdő, például arról, hogy milyen a vadgazda, felelősen kezeli-e a rábízott vadállományt.
2018. február 10., 14:092018. február 10., 14:09
2018. február 10., 14:492018. február 10., 14:49
Január hónap végével vadászati szempontból egy hosszabb nyugalmi időszak veszi kezdetét.
Társas vadászatok egyetlen, még aktuális formája a fácánvadászat, amelynek idénye február 28-án ér véget.
sem a tevékenység módja, sem pedig annak nagyságrendje miatt.
Február 15-ig van még lehetőség egyéni vadászat által a szarvasfélék nőstény egyedeinek (tehén, suta) és fiatalkorú példányainak (borjú, gida) selejtezésére, de – főként hegyvidéki, ragadozós területeken – ezt a tevékenységet kevesen végzik.
Országos szinten a szarvasfélék nem jelentenek akkora – vadkárban jelentkező – problémát, hogy a tehenek és ünők selejtezése mennyiségi szempontból is fontos legyen.
Február 15-étől a vízpartok is elcsendesülnek, ugyanis a különböző közkedvelt récefélék és vadlibák vadászati idénye is véget ér. A mezőkön sincs még számottevő aktivitás, ugyanis még nem jött el a tavaszi mezőgazdasági munkálatok ideje.
Ugyanakkor, ez utóbbi tevékenység csak a középkorú és idős állományok egy részére korlátozódik, a biztonságot és táplálékot nyújtó fiatalos erdők ilyen szempontból is háborítatlanok. Egyébként az erdőkitermeléseket is valamikor meg kell oldani, és kivitelezésükre sok szempontból a téli időszak a legalkalmasabb.
Fotó: Annika Thierfeld/Pexels
A vadgazdálkodási gyakorlat messzemenően figyelembe veszi a vadon élő állatok biológiáját, és a vadászati idényeket ehhez igazítja. A februári hónap még téli időszaknak számít, mégis általában a december és január hónapok a mostohábbak hőmérsékleti és táplálékkínálati szempontból. A hőmérsékleti viszonyok nem befolyásolhatók, a táplálékot viszont lehet pótolni kiegészítő takarmányozással.
Ezt figyelembe véve, igazából az etetők takarmánnyal való februári ellátottsága ad reálisabb képet a vadgazda felelős viselkedéséről vagy annak hiányáról. Az, hogy decemberben és januárban esetleg tele vannak az etetők, nem feltétlenül jelenti azt, hogy komoly, szakszerű gazdálkodás történik. Azonban, ahol a vadászati idény befejeztével, és főként februárban is folyamatos takarmányozás történik, ez a felelősségteljes állománykezelés jele.
Miért is van ez így? Azért, mert
Másrészt, ez az időszak a vehemépítés fontos szakasza. Ilyenkor megfelelő mennyiségű és minőségű takarmánnyal megelőzhetők a méhen belüli elhullások. Ugyanakkor, ebben az időszakban a zavarás okozta stressznek is lehet utódszámot befolyásoló hatása. Tehát
Ebben a periódusban a nagytestű ragadozók vannak nagyobb hatással a növényevő vadfajokra, mind a vemhesség előrehaladott stádiumaiban lévő anyaállatokra, mind a már megszületett utódokra. De ez a természet rendje.
Fotó: Devon Rockola/Pexels
A vadászaton túl ebben az időszakban olyan tevékenységek okozhatnak lényeges zavarást, mint a motoros hószánozás vagy az agancsgyűjtés. A hószánozás a napjainkban tapasztalt hóviszonyok mellett nem tényező, az agancsgyűjtés viszont az lehet. Ez utóbbi témában azt szükséges tudni, hogy
Mindazonáltal, hogy létezik ez a jogszabály, a legtöbb vadászatra jogosult nem él ezzel a bírságolási lehetőséggel. Főleg akkor nem, ha a szarvasagancs-kereső nem zaklatja a szarvascsapatokat annak reményében, hogy a menekülő bika fejéről, a fák közötti rohanás során, leesik a már meglazult fejdísz. Az, hogy a bírságolás ritka, nem azt jelenti, hogy a vadászatra jogosultakat nem érdeklik az általuk kezelt területekről származó agancsok. Sőt, a forma, ágszám és a tömeg nagyon sok információval tud szolgálni a viselőjükről. Tehát,
Most egyébként is az elmúlt év kiértékelésének és az ellésekre készülő vadállomány takarmányozásának, illetve nyugalma biztosításának van az ideje. Például Magyarországon bizonyos területrészeken 24 órás erdőlátogatási tilalom is van ebben az időszakban, elsősorban a vadállomány nyugalmának biztosítása érdekében.
A szerző vadgazdamérnök, ÖME-elnök
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
szóljon hozzá!