Használtruha-begyűjtő kialakításán és kerékpármegőrzők építésén gondolkodik a csíkszeredai Zöld SzékelyFöld Egyesület. A civil szervezet immár hatodik esztendeje tevékenykedik „zöld vonalon”, két problémás terület megoldására – az erdőlopásra és a folyószennyezésre – azonban a szervezet tagjai sem merészkedtek, vallja be Csonta László, az egyesület vezetője.
2012. január 11., 13:322012. január 11., 13:32
2012. január 11., 19:082012. január 11., 19:08
Csonta László hatodik éve vezeti a Zöld SzékelyFöld Egyesületet. Tavaly jubiláltak
– Az elmúlt esztendőről mi jut eszébe?
– Szerencsére olyan helyzetben vagyunk, hogy minden év végén azt tudjuk mondani, ez volt a legjobb évünk. Összességében 2011 valóban jó volt: sok programot tudtunk megvalósítani, illetve egy olyant is elindítottunk, ami az elkövetkezendő esztendőkben az egyesület működésének a gerincét adhatja, és anyagilag is helyreteszi a szervezetünket.
– A közösségi kártyára gondol?
– Pontosan. Ez volt az utolsó nagy megvalósításunk, és a bevételeket tekintve, úgy néz ki, hogy havonta jelentős összegek folynak be az egyesületünkhöz. A Merkúr Áruházakban beszerezhető kártyák tulajdonosai az említett üzletekben egy százalékkal olcsóbban vásárolhatnak, ugyanakkor a vásárlás értékéből további egy százalék egy elkülönített alapba kerül. Csak novemberben 5200 lej jött be. Ebből a pénzalapból leginkább pályázatokat és különböző programokat szeretnénk támogatni. Jelenleg több olyan ötleten is gondolkodunk, amit Csíkszeredában meg is lehetne valósítani.
– Vagyis?
– Szeretnénk például egy használtruha-begyűjtőt építeni. Ilyen már nagyon sok nyugat-európai országban létezik. Tulajdonképpen egy nagy konténerre kell gondolni, amibe úgy lehet majd beletenni a használt ruhát, hogy ahhoz csak a működtetők tudjanak hozzáférni. Vagyis ne lehessen abban turkálni. Ezt még ez év elején szeretnénk létrehozni, hamarosan elkészül a tervrajza. Úgy tervezzük, hogy mindezt egy szociális partnerszervezettel közösen működtetnénk.
– Jól hangzik. Egyéb elképzelés idénre?
– Több köztéri kerékpárlezárót is ki szeretnénk alakítani a város különböző pontjain. Ezek olyanok lennének, amelyek már nem csak a bicikli kerekét, hanem annak vázát is lezárnák, így képtelenség lenne ellopni azokat. Ez a terv elég nagy befektetést igényel, de végül is az a célunk, hogy a lakosság lássa, a közösségi kártyákból befolyó összegeket hasznos dolgokra költjük.
– Hát igen, fontos a korrekt elszámolás.
– Most egyelőre még ott tartunk, hogy próbáljuk magunkat meggyőzni arról, hogy ez a biciklis elképzelés jó dolog. A kezdeti tervünk az, hogy ezek a megőrzők közterületeken legyenek. Mivel legtöbb tizenötezer lejünk van a két terv kivitelezésére, ezért próbálunk meggyőzni néhány vállalkozót, hogy finanszírozzák egy-egy kerékpárlezáró beszerzését, cserében azokra rákerülhetne a támogató cég neve és logója.
– A programok valóban jók, de vajon zöldebb lett Csíkszereda az elmúlt években?
– Tudja, mindez a programoktól is függ. A használt háztartási olaj begyűjtése például a felnőtt lakosságot érinti, és örömmel mondhatom, nagyon sokan gyűjtik saját háztartásuk használt étolaját, hogy a meghirdetett napon leadhassák azt. Összességében mindenképp előrébb vagyunk, mint néhány évvel ezelőtt. Fogalmazhatnék úgy is, hogy haladgatunk, de még nagyon sok a tennivaló.
– Melyek azok a területek, amelyek környezetvédelem szempontjából odafigyelést igényelnének, de a szervezet számára egyelőre kemény diónak ígérkeznek?
– Az erdőlopás és a folyók szennyezése. Talán ez az a két terület, amelybe a civil szervezetek nem tudnak beleavatkozni. Mi nem vagyunk verőlegények, hogy megakadályozzuk az illegális favágást, ugyanakkor azt is látjuk, hogy az állam ez ügyben tökéletlen. Mindenki tudja, hogy mi történik, mégsem tesz senki semmit, vagy nem tudnak, vagy nem is akarnak. Ha szakmai és politikai szinten nincs előrelépés, akkor pár civil nem tehet semmit. Sajnos, egyszerűen nem látjuk annak az esélyét, hogy valamit változtatni tudnánk.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!