Valamennyi erdélyi és partiumi kórháznak nagy szüksége van olyan szakemberekre, akik a pályájukat itthon képzelik el
Fotó: Rab Zoltán
Szombat este a marosvásárhelyi Studium Prospero Alapítvány székhelyén szervezett találkozón mutatták be erdélyi és partiumi kórházi vezetők intézményeiket, és számoltak be a rezidensszakmára készülő orvosoknak arról, hogy a következő néhány évben milyen szakorvosokra lesz szükségük, mit kínál az általuk vezetett intézmény.
2021. december 04., 21:552021. december 04., 21:55
2021. december 06., 15:182021. december 06., 15:18
Mintegy tíz éve szervezi a Studium Prospero Alapítvány és az Erdélyi Rezidensorvosok Szövetsége azokat a találkozókat, amelyeknek fő célja, hogy az erdélyi és partiumi kórházak igazgatói bemutathassák intézményük kínálatát a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar tagozatának frissen szakvizsgázott rezidens orvosainak, állás- és szakmaválasztásuk elősegítése céljából. Idén kiemelt fontossággal várták külsős háziorvosok egyéni bejelentkezését is, akik 1-5 éven belül fiatal háziorvosnak adnák át praxisaikat.
Vass Levente, a marosvásárhelyi székhelyű alapítvány ügyvezető elnöke, egészségügyi államtitkár kiemelte, ma Romániában mintegy 10 500 háziorvos dolgozik, amelynek harminc százaléka nyugdíjba vonul a következő három évben. Ezt azt jelenti, hogy
A járvány idején felértékelődött a háziorvosok és pneumónia-fiziológusok szerepe, ezért érdemes ezeket a szakokat választani. Ugyanakkor arra biztatta a rezidenseket, hogy válasszák a járóbeteg-rendelést is a kórház mellett, de a sürgősségi szakokat is érdemes választani, mert ott olyan készsége fejlődik ki az orvosnak, amely más szakokon tíz éven belül nagy eséllyel elhalványul, és pedig a gyors reakciókészség – tette hozzá az államtitkár.
Fotó: Rab Zoltán
Amint szombaton kiderült, valamennyi kórháznak nagy szüksége van olyan szakemberekre, akik a pályájukat itthon képzelik el.
Az alapítvány Bolyai-téri új épületének konferenciatermét megtöltő jelölteknek az intézményvezetők mutatták be a kórházat, amelynek az élén állnak, beszéltek a csapatról, a felszereltségről, a munkakörülményekről, illetve arról, hogy milyen orvosokra van a legnagyobb szükség jelen pillanatban és a következő években.
Fotó: Rab Zoltán
A Maros Megyei Sürgősségi Kórházat Szederjesi János aneszteziológus és intenzív terápiás főorvos, orvosigazgató képviselte, aki azt is elmondta, a megyei sürgősségi kórház továbbra is támogatja, hogy más, kisebb vidéki kórházak is képezhessenek rezidenseket, és arra biztatta a jelenlévőket, hogy forduljanak bizalommal hozzá szakmaválasztási kérdéseikkel. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház vezetője, Konrád Judit elmondta, a 748 ággyal rendelkező kórházukban a humán erőforrás a legfontosabb.
Fotó: Rab Zoltán
A sepsiszentgyörgyi dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója, András Nagy Róbert is a csapatmunka fontosságát és a digitalizáció egészségügyre gyakorolt hatását hangsúlyozta. Jelenleg altató- és intenzívterápiás-orvosra, a sürgősségi és a háziorvosi ellátásban dolgozókra, sebészre, szülész-nőgyógyászra, gyermekgyógyászra, onkológusra, röntgenorvosra és intervencionális radiológusra van szükségük.
Fotó: Rab Zoltán
A Maros Megyei Klinikai Kórház orvosigazgatója, Jánosi Edit az ország egyik legnagyobb kórházát vezeti, ahol 25 klinikai részleg van, 16 különböző – felújításra váró – épületben. Megtudtuk, továbbra is szükség van fertőzőorvosokra, pneumónia-fiziológusokra és intenzívterápiás-orvosokra. Hangsúlyozta,
Jelenleg 365 rezidens van alkalmazva a Maros Megyei Klinikai Kórházban.
Fotó: Rab Zoltán
Fülöp Enikő, a Gyergyószentmiklósi Városi Kórház igazgatója a nyugodt és biztonságos kisváros előnyeit is hangsúlyozta, de azt is elmondta az érdeklődőknek, hogy jelenleg 61 orvosi állásuk van, amelyből negyven van betöltve. A Székelyudvarhelyi Városi Kórház vezetője, Borka-Balás Attila arról beszélt, jelenleg az általa vezetett intézményben 121 szakorvos és 18 rezidens dolgozik. Hozzátette,
Fotó: Rab Zoltán
A találkozón részt vett Pataki Csaba, Szatmár Megye Tanácsának elnöke is, aki kifejtette, nincs Szatmár megyében ilyen szintű orvosképzés, mint Marosvásárhelyen, de fejlődik a szatmári egészségügyi hálózat, épül egy új kórház is a megyében, és tárt karokkal várják az orvosokat, akiket sokszor a magyarországi kórházak is „elhalásznak” előlük.
Fotó: Rab Zoltán
Adrian Marc, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója is bemutatta az általa vezetett kórházat, amely 1500 ággyal működik, több osztályt is felújítottak az elmúlt időben, és sok pályakezdő, fiatal orvosa van.
– ismertette a kínálatot.
Fotó: Rab Zoltán
Többek között a Segesvári Városi Kórház, a kovásznai szívkórház, a Baróti Városi Kórház, illetve a besztercei mentőszolgálat kínálatát is bemutatták a frissen végzett orvosisoknak. A bemutatókat követően csoportos beszélgetések következtek, idén térségekre lebontva beszélgethettek a kórházigazgatók és pályakezdő orvosok.
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
A Székelyföldi Kolbászparádé 19. kiadását tartják szombaton 10 órától. A gasztronómiai eseménynek immáron második alkalommal ad otthont a zabolai Mikes-birtok.
Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.
Az inka birodalomban különleges tiszteletben részesítették őket, gyapjukból királyi öltözéket készítettek, számos vallási szertartásban részt vettek, most pedig páran beköltöztek a marosvásárhelyi állatkertbe. Alpakák érkeztek és már látogathatók.
Harmincnapos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút a bukaresti törvényszék csütörtökön, mivel a DIICOT ügyészei azzal gyanúsítják, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Marosvásárhelynek égető szüksége van körgyűrűre és elkerülőútra, hiszen napról napra fullasztóbb a levegő a gépkocsiforgalom miatt (is). Tervek vannak, munkagépek sehol. Feltérképeztük, hogy milyen elképzelések vannak, mutatjuk, hogy mi valósult meg.
1 hozzászólás