
Székely Emese igazgatósága alatt óvodai, majd esti tagozat elindításával bővült a református oktatás a Bolyaiak városában
Fotó: Haáz Vince
„Önző” módon elvárja, hogy nézzék őt a diákjai, figyeljenek és kommunikáljanak vele tanórákon, mert vallja, az irodalom nem csak egy érettségi tantárgy. Székely Emese marosvásárhelyi pedagógus életpályáját magyar állami kitüntetéssel ismerték el.
2025. március 23., 20:432025. március 23., 20:43
Magyar állami kitüntetéseket adott át a nemzeti ünnep alkalmával Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere, Dolhai István csíkszeredai főkonzul és Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere olyan kiemelkedő székelyföldi, illetve csángóföldi személyiségeknek, akik tehetségükkel és példamutató életükkel szolgálták a magyar nemzetet.

Hankó Balázs kulturális és innovációs minisztertől vehette át a magyar köztársasági elnök által adományozott kitüntetését Nagy Anna, Székely Emese, Józsa István, Mátyás-János László, dr. Péter Sándor és Kiss Imre Csíkszeredában szombaton este.
Magyar Arany Érdemkereszttel tüntetették ki Székely Emesét, a Marosvásárhelyi Református Kollégium egykori igazgatóját is, aki 2001–2013 között vezette az 1994-ben újraindult intézményt. A 2000-ben önállóvá vált tanintézetben Székely Emese igazgatósága alatt óvodai, majd az esti tagozat elindításával bővült a református oktatás a Bolyaiak városában.
A kitüntetett pedagógus a Székelyhonnak bevallotta, az elismerés számvetésre készteti az embert.
– mesélte a marosvásárhelyi pedagógus, aki a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem magyar–angol szakán végzett, de évtizedekig csak angolt tanított a Bolyai Farkas Elméleti Líceumban. Pár éve azonban valóra váltotta régi vágyát: magyar irodalmat kezdett el tanítani.
Fotó: Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda
A Mezőségen született pedagógus Nyárádszentbenedeken járt iskolába, de a szünidőket Pusztakamaráson, Sütő András szülőfalujában töltötte, ez pedig egész életét meghatározta.
– idézte fel gyermekéveit a díjátadásra írt laudációjában dr. Puskás Attila.
Ugyanezt a „táptalajt” kívánja diákjainak is átadni, és az irodalmat nemcsak egy érettségire kötelező tantárgyként, nyűgként szeretné tanítani, hanem azt szeretné, ha a fiatalokat megérintenék az irodalmi alkotások, ha otthonra lelne diákjaiban a műalkotások üzenete.
„Nem vagyok szigorú, nem büntetek, az a célom, hogy ott legyen a diák lelkében egy vers, amelyet mindig elő lehet venni. Hiszek abban, hogy az irodalom nevelőeszköz, hiszen lassan elsikkadnak az ikonikus alakok, a példaképek, és kell most a kapaszkodó.
– fejtette ki a Székelyhonnak a kitüntetett tanárnő.
Úgy véli, régebb könnyebb volt megtalálni az utat a diákokhoz, hiszen a ma pedagógusa állandó harcban áll a világháló tartalmaival, amelyek a gyerekre ömlenek.
A Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Székely Emese tanárnő azt szeretné, ha otthonra lelne diákjaiban a műalkotások üzenete
Fotó: Székely Emese személyes archívuma
Éppen ezért rendkívül fontosnak tartja a papír alapú olvasást, még a házi feladatoknál is megkéri a diákokat, hogy írják le saját kezükkel a füzetükbe, fotózzák le, küldjék el neki e-mailen, hogy legalább „átmenjen” kezükön a kérdésre adott válasz, a feladat megoldása. Hozzáteszi,
„Önző módon elvárom, hogy nézzenek, kommunikáljanak, figyeljenek, hisz olyan szép a magyar irodalom, ne csak egy vizsgatantárgy legyen az életükben” – mutatott rá Székely Emese pedagógusi elhivatottságára.
Magyar Állami kitüntetésben részesült továbbá:
Józsa István, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum nyugalmazott tanára – Magyar Ezüst Érdemkereszt
Nagy Anna, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége pénzügyi igazgatója – Magyar Arany Érdemkereszt
Mátyás-János László, Csíkcsekefalvi Közbirtokosság elnöke – Magyar Arany Érdemkereszt
dr. Péter Sándor nyugalmazott pedagógus, újságíró, kultúraszervező – Magyar Arany Érdemkereszt
Kiss Imre, a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség főtanfelügyelője – Magyar Arany Érdemkereszt
Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.
A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 5,1004 lej/euró hivatalos árfolyamot jelentett be, ez pedig az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy az európai valuta átlépte az 5,1 lejes pszichológiai küszöböt.
Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra – közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.
Első házként elfogadta szerdán a szenátus azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi a középiskolák számára, hogy igazgatótanácsi döntéssel betiltsák a mobiltelefonok használatát az iskolában.
Belép a román piacra a Normal dán kiskereskedelmi vállalat – írja az MTI a profit.ro gazdasági portál információ alapján.
Az alkotmánybíróság szerdai döntése szerint sérti az alkotmányt az a törvénytervezet, amely szerint a romániai kluboknak a hivatalos mérkőzéseken legalább 40 százalékban hazai sportolókat kell szerepeltetniük a 2026–2027-es szezontól.
Április 29-én elhunyt Czegő Zoltán (1938–2026) költő, író, újságíró – közölte a szerző halálhírét a Magyar Írószövetség. A több elismerést kapott szerző számos verseskötete, elbeszélése, novellája, regénye és publicisztikája jelent meg.
Az alkotmánybíróság szerdán közölte, hogy helyt adott a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) beadványának és alkotmányellenesnek nyilvánította a közszolgálati televízió és rádió vezetőtanácsi tagjainak kinevezéséről szóló parlamenti határozatokat.
Nagy mennyiségű szemetet dobott ki a csíkszeredai Suta-tó mellett, ötvenezer lejes bírságot kapott érte egy helyi cég, amelyet nemrég sikerült azonosítania a Csíkszeredai Helyi Rendőrségnek.
A gyimesbükki Fejér Sándor joggal nevezhette magát a sors kegyeltjének, hiszen a csodával határos módon maradt életben a Bilibók-tetőn, s került messzi földre. Idegenből hazaküldött levelei a szülőföldszeretet szépirodalmi igényű megnyilvánulásai.
szóljon hozzá!