1557-ben megalapították, 1948-ban bezáratták, majd 1994-ben újraindíthatták a Marosvásárhelyi Református Kollégiumot. Hosszú és nehéz évszázadokon van túl az intézmény, amelynek ma már bölcsődéje, valamint elemi, líceumi és posztlíceumi osztályai is vannak.
2024. november 30., 17:402024. november 30., 17:40
2024. november 30., 20:072024. november 30., 20:07
Fotó: Haáz Vince
1557-ben megalapították, 1948-ban bezáratták, majd 1994-ben újraindíthatták a Marosvásárhelyi Református Kollégiumot. Hosszú és nehéz évszázadokon van túl az intézmény, amelynek ma már bölcsődéje, valamint elemi, líceumi és posztlíceumi osztályai is vannak.
2024. november 30., 17:402024. november 30., 17:40
2024. november 30., 20:072024. november 30., 20:07
Fotó: Haáz Vince
Harminc évvel ezelőtt indították újra Erdély egyik legrégebb óta működő iskoláját, a Marosvásárhelyi Református Kollégiumot, miután 1948-ban a kommunista hatalom megszüntette az 1557 óta működő felekezeti intézményt. November 30-án
A rendezvényen jelen volt az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, Kató Béla, továbbá Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja, Dolhai István, továbbá jelenlegi és egykori főtanfelügyelők, politikusok, városi elöljárók, lelkipásztorok, egykori iskolaigazgatók, öregdiákok, illetve jelenlegi diákok és szüleik.
Fotó: Haáz Vince
A múltat idéző, jelent ünneplő műsor a kisiskolások énekével kezdődött, majd az újraindításban nagy szerepet játszó Csáky Károly nyugalmazott lelkipásztor tartott áhítatot, amelyben arra kérte a jelenlévőket, hogy
„Református kollégiumaink olyan szellemiséget szeretnének átadni, amelyben mindenki megtanulhatja, hogy nem egy gyökértelen világban él, és nem valami másból táplálkozik, hanem a tradíció és az innováció minden eszközével élhet az ő tanítása folyamán” – emelte ki Kató Béla.
Fotó: Haáz Vince
A kollégium zenekörének műsorát követően Dolhai István a kollégium újraindítását egy kapu megnyitásának nevezte a nemzeti megmaradás útján.
– emelte ki beszédében a főkonzul.
Vincze Loránt európai parlamenti képviselő arról beszélt, a kollégium újraindítása óta eltelt harminc év arra engedne következtetni, hogy
Kitért a szélsőséges magyarellenes erők feltörekvésére is, amelyek nem ígérnek semmi jót a közösség számára.
Fotó: Haáz Vince
A Sola Gratia, a kollégium kórusa Enyedi Csaba vezetésével lépett színpadra, majd Soós Zoltán polgármester megköszönte Kató Béla püspöknek és Ștefan Someșan egykori főtanfelügyelőnek az iskola újraindításának támogatását. Paula Maria Dărăban főtanfelügyelő és Antal Levente Mihály helyettes főtanfelügyelő is köszöntötte az ünneplőket, valamint a tanfelügyelőség nevében oklevelet adtak át az iskolának.
Az iskola néptánccsoportjának előadása után Benedek Zsolt iskolaigazgató
Ma már 27 osztállyal és hétszáz diákkal büszkélkedhet. Így lett egy bujdosó iskolából elismert tanintézmény – hangsúlyozta az iskolavezető, aki Pro Schola Díjat adott át 49 személynek, akik tettek azért, hogy ma harminc évet ünnepelhessen az újraindult iskola.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Dolhai István főkonzul: a harminc év a múltunkkal együtt a jövőnket is meghatározza
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Antal Levente Mihály főtanfelügyelő-helyettes is Pro Schola Díjban részesült
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Benedek Zsolt tizenegy éve vezeti a Marosvásárhelyi Református Kollégiumot
Fotó: Haáz Vince
Csiha Kálmán, az Erdélyi Református Egyházkerület egykori püspöke posztmortem díját lánya, Nagy Csiha Emese vette át
Fotó: Haáz Vince
Csáky Károly nyugalmazott lelkipásztornak is nagy szerepe volt az újraindításban
Fotó: Haáz Vince
Vass Levente, a Studium Prospero Alapítvány elnöke is vett át díjat
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke is Pro Schola Díjat kapott
Fotó: Haáz Vince
Élete megtiszteltetésének tartja a kezdeményezők felkérését, rendkívül hálás érte.
Célegyenesbe fordultak az előkészületek Tusnádfürdőn, a kedden kezdődő 35. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor területén már szinte minden a helyére került.
Legalább tíz komolyan vehető államfőjelöltre érkezett javaslat, de a döntést végül a Tisza Párt frakciójának és az Országgyűlésnek kell meghoznia – közölte Magyar Péter miniszterelnök hétfőn Facebook-oldalán.
Elérte a 30 százalékot a munkálatok készültségi szintje a Nagyszeben–Pitești autópálya (A1) Bojca 1. alagútjánál – közölte hétfőn a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Vizsgáznak kedden országszerte a pedagógusok a címzetes tanári állásokért, Székelyföldön mintegy 2300 jelentkezővel. A határozatlan idejű állásokért több helyen erős a túljelentkezés, különösen az óvodapedagógusi, tanítói és testnevelői posztoknál.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) 206 bírságot szabott ki összesen több mint egymillió lej értékben és 161 figyelmeztetést adott a román tengerparti üdülőhelyeken július 13. és 19. között végzett ellenőrzések során.
Az ország nagy részéhez hasonlóan Hargita megyében is figyelmeztető sztrájkot tartottak hétfőn a kórházakban. Az általános sztrájk kirobbantása attól függ, hogy a héten kapnak-e kormányígéreteket követeléseikre – mondta a Sanitas megyei vezetője.
Az ingyenes ivartalanítási programnak köszönhetően eddig már több mint 60 kutyát és macskát ivartalanítottak Marosvásárhelyen.
Andy Burnham, Manchester volt polgármestere az Egyesült Királyság új miniszterelnöke, miután III. Károly király hétfőn megbízta az új brit kormány megalakításával.
Változékony időjárásra kell készülni a következő két hétben Erdélyben: a hét eleji kellemes nyári időt átmeneti lehűlés váltja fel, majd a hétvégétől ismét melegedés kezdődik. Közben szinte minden nap számítani lehet záporokra és zivatarokra.
szóljon hozzá!