Romániában a méhnyakrák a második leggyakoribb ráktípus. Növelnék a szűrőprogramban részt vevők számát. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
A szó szoros értelmében is gördülékenyebbé válhat az ország hét nagyvárosában a méhnyakrákszűrés. Az egészségügyi minisztérium a Világbank segítségével nyolc, korszerű technikával felszerelt mozgórendelőt szerzett be, és ad át a hét folyamán a kolozsvári, marosvásárhelyi, temesvári, craiovai, jászvásári és bukaresti kórházaknak.
2018. augusztus 23., 14:392018. augusztus 23., 14:39
2018. augusztus 23., 16:312018. augusztus 23., 16:31
A beruházás célja eljutni a rendelőautókkal a félreeső vidékekre, oda, ahonnan a hölgyek nehézkesen vagy egyáltalán nem járnak a javasolt szűrővizsgálatokra. A szaktárca egyébként is hét fontos szűrőprogramot futtat: valamennyi ezek közül ingyenes, a 193 millió eurós finanszírozást uniós pályázatokból biztosítják. Ebből az összegből 47 milliót fordítanak a méhnyakrákszűrésre.
Az orvosok tapasztalata szerint a vizsgálatra általában a városon élő, magasabb iskolai végzettséggel rendelkező személyek jelentkeznek.
Pedig a megelőzés rendkívül fontos: az országos ingyenes méhnyakrákszűrési program elmúlt öt éve alatt csupán Maros megyében több mint negyvenezer Babeș–Papanicolau-tesztet végeztek el, és majdnem négyezer nőnél azonosítottak elváltozásokat, többeknél rákos megbetegedést.
A mozgórendelők csak azután lesznek használhatók, miután a kórházak gondoskodnak a forgalomba íratásukról, illetve a bennük dolgozó személyzetről. Az erdélyi egyetemi központok közül Kolozsváron a Dr. Ion Chiricuţă Onkológiai Intézet, Temesváron a Pius Brînzeu Megyei Sürgősségi Kórház, Marosvásárhelyen a megyei kórház onkológiai részlege részesül a modern felszerelésben.
A minisztérium tervei szerint következő lépésként az onkológiai klinikák patológiai és citológiai részlegeit fogják fejleszteni. A méhnyakrák és szövődményei tekintetében Románia Európában a ranglista élén áll, évi több mint négyezer új azonosított esettel és majdnem 15 százalékos elhalálozási aránnyal, ami majdnem négyszerese az európai átlagnak. Az országban a méhnyakrák a második leggyakoribb ráktípus.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!