Befejeződött Hargitafürdőn a 23-as villaként is ismert egykori magyar honvédségi ingatlan átépítése. Az épület eredeti formájához hasonlót kapott, a Hargita megyei önkormányzat hegyimentő bázissá alakította át.
2012. január 17., 14:572012. január 17., 14:57
2012. január 17., 15:562012. január 17., 15:56
Az elnök szerint az épület Hargitafürdő egyik büszkesége
Elkészültek az építkezéssel, de az ellenőrzés, a villany- és vízhálózathoz való csatlakoztatás most zajlik – tudtuk meg Borboly Csabától, a Hargita megyei önkormányzat elnökétől. Az egykori honvédségi épület két felső szintjét 2010 őszén gombásodás miatt kellett lebontani, a szakértői vizsgálatok szerint a fát megtámadó gomba másképp nem volt semlegesíthető. Mivel többen kérték, hogy az épületet az eredeti elképzelést leginkább megközelítő formájában állítsák helyre, ne úgy, ahogy a korábbi tulajdonos, a bányavállalat hagyta, a terveket a rendelkezésre álló fotók és leírások alapján módosították, és ezt a projekt támogatói is elfogadták. Megváltozott a földszinti rész belső elosztása, az átépített faszerkezet és a tetőszerkezet.
„Most folyamatban van az ellenőrzés, a közművesítés” – mondta kérdésünkre az elnök, aki úgy értékelte, hogy kisebb-nagyobb hibák vannak, mint minden építkezésben. A decemberben elkészült átépítés után most párátlanítókat is rendeltek, hogy a falakat tudják kiszárítani. A hegyimentéshez használható eszközök egy része még nem érkezett meg, ezek használatát be is kell tanítani.
„Köszönöm a lakosság észrevételeit az átépítéssel kapcsolatban, sok jó fotót és rajzot kaptunk. Igaz, nem kevés pénzbe került a megyének, de jó döntésnek tartottam, hogy költöttünk rá közpénzt, mert most egyik büszkesége a városnak és Hargitafürdőnek, jobban hasonít eredeti formájához, mint korábban. Nemcsak a hegyimentőké lesz, hanem gyerekeknek erdei iskolaként és a természet és Székelyföld megismerésére alkalmas bázisként is működhet” – mondta Borboly.
Hargita megyében négy hegyimentő bázist hoznak létre a megyei önkormányzat pályázata nyomán, A hegyi turizmus korszerűsítése Hargita megyében című projekt keretében, amelyet a Regionális Operatív Program támogat. Ezek egyike a hargitafürdői volt magyar honvédségi épület, ahol az átépítés során iroda- és raktárhelyiségek, mellékhelyiségek, orvosi rendelő kialakítása, hőszigetelés, saját hőközpont elkészítése volt a feladat.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!