Fotó: Bartos Lóránt
Háromszék az elmúlt két évben közel 54 millió euró vissza nem térítendő támogatást nyert meg az Európai Unió Regionális Operatív Programja keretében. Ennek több mint 90 százaléka közberuházásra érkezett, de 11 mikrovállalat is nyert támogatást, közel 2 millió euró értékben. A kivitelezés alatt levő pályázatokról a Központi Fejlesztési Ügynökség szervezésében tartottak terepszemlét Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen.
2010. november 03., 16:162010. november 03., 16:16
2010. november 03., 18:452010. november 03., 18:45
Fotó: Bartos Lóránt
„Sepsiszentgyörgy önkormányzata az elmúlt két évben 16 pályázatot nyújtott be a Regionális Operatív Programhoz, 129 millió lej értékben. 15 pályázatunk nyertes lett, mindössze egyet utasítottak el. A nehezén túl vagyunk, ugyanis hosszú az előkészítési időszak, a pályázatok letétele és a kivitelezés között általában két év is eltelik. A Székely Mikó Kollégium azonban épp arra jó példa, hogy a jól előkészített, nyertes pályázat gördülékenyen kivitelezhető” – magyarázta el Sztakics Éva alpolgármester szerdán, aki a Székely Mikó Kollégium újonnan épülő multifunkcionális tornatermét mutatta be a sajtó képviselőinek.
„Példaértékű együttműködés alakult ki az iskola, az önkormányzat és a Központi Fejlesztési Régió vezetőségével, ennek köszönhetően a határidő előtt, jövő tanév kezdetére már elkészülünk” – ígérte Szőcs Gyula, kivitelező. „Végre lesz egy tornaterem, ahol civilizált körülmények között, valóban testnevelés folyhat, már ez megfizethetetlen” – értékelte a pályázat várható eredményét Pető Mária, a Református Kollégium igazgatónője és Bíró Béla, a Székely Mikó Kollégium igazgatója. A Székely Mikó Kollégium területén a kicsi épület felújítását már befejezték és jó ütemben épül a multifunkcionális terem is.
„Fontosak a pályázatok, azonban a tervezés elengedhetetlen. 2008-ban nyíltak meg az alapok, akkor Háromszéken nem voltak előkészített pályázatok, a lemaradást az elmúlt két évben igyekeztünk behozni. A két nyertes pályázatunk mellett további terveket készítettünk elő, hogy a következő kiírásoknál már az elsők között lehessünk” – mutatott rá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Kovászna Megye Tanácsa a 121-es megyei út rehabilitálására 14,5 millió eurót, a megyei kórház felújítására 22 millió eurót nyert a Regionális Operatív Programból.
Az Európai Uniótól nemcsak önkormányzatok, hanem magáncégek is pályázhatnak, bár a gazdasági válság az önrész finanszírozását megnehezítette, Háromszékről 11 mikrovállalat vágott bele a nem mindennapi procedúrába. A kézdivásárhelyi Laser DT Kft. a csomagolóiparnak gyárt kimetsző szerszámokat, két modern munkagépet pályáztak meg az Uniótól. Az egyik lézeres vágógép a legnagyobb az országban.
Fotó: Bartos Lóránt
„Hét munkahelyet teremtettünk és további állásokat hirdetünk meg, vélhetően kéthavonta veszünk majd új embert fel. Az euró árfolyamának változása miatt tulajdonképpen megnőtt az önrésze a vállalatnak, de így is megérte” – mondotta Baka Ernő igazgató, a vállalkozás résztulajdonosa. A gondot az okozta, hogy a pályázat letevésekor a lej/euró paritás 3,8 volt, az összeg folyósításakor pedig az érték 4,3 lett, ami szerint az önrész az eredeti 30 százalékról szinte 40-re emelkedett.
Az Európai Unió költségvetése amúgy hétéves ciklusokra épül, 2013-tól nyílnak meg a következő alapok. A Regionális Operatív Program az egyedüli ágazati programja az uniónak, amelyet decentralizáltak, és amely a mezőgazdaság kivételével minden területen finanszíroz fejlesztéseket. „A Központi Fejlesztési Régióhoz, amelynek Kovászna megye is része, több mint ezer pályázatot tettek le 1,03 milliárd euró értékben, míg a keret 483 millió euró” – ismertette a jelenlegi helyzetet Simion Crețu, a gyulafehérvári központú hetes számú fejlesztési régió igazgatója.
Kovászna megyében egyébként a Környezetvédelmi Operatív Programból finanszírozzák a legnagyobb értékű munkálatot, az integrált hulladékgazdálkodási program értéke 25 millió euró, idén írják alá a vízhálózat korszerűsítéséről szóló pályázatot, amelynek értéke 86 millió euró.
Eltűnt kiskorú lányt keres a rendőrség Kovászna megyében. A 14 éves M. Szabina önként hagyta el otthonát, megtalálásában segítséget kérnek. A kiskorút időközben sikerült megtalálni és visszajuttatni a családjához.
Menekülni próbált az igazoltatás elől egy sofőr Kézdivásárhelyen, akit csak üldözés után tudtak a rendőrök kézre keríteni. A férfi ittasan, jogosítvány nélkül vezette autóját – adja hírül a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Jótékonysági bálnak adott otthont szombaton a miklósvári Kálnoky-kastély, ezúttal a háromszéki kúriák megmentését tartották szem előtt a szervezők.
A romániai országmárkának számító bukaresti Madrigál kórus élén 14 éve sepsiszentgyörgyi karnagy áll. Ungureanu Annára méltán büszke szülővárosa, de ez kölcsönös: a karvezető is hálás azért az útravalóért, amit onnan magával vitt.
Krisztus szenvedéstörténetéhez kapcsolódó repertoárjával felemelő koncertet adott csütörtökön a Madrigál kórus Sepsiszentgyörgyön. A Szent György Napok nyitóeseményére hagyományosan a zsúfolásig megtelt Krisztus Király templomban került sor.
Egy másik sofőr figyelmetlensége miatt halt meg tegnap Bredétnél a 42 éves motoros – erre a következtetésre jutott a Kovászna megyei rendőrség, miután kivizsgálta a csütörtöki motoros baleset körülményeit.
Eredetileg kétnaposra tervezték, ám Ferenc pápa temetése okán programváltoztatásra kényszerültek. A kézdivásárhely-kantai Szentháromság-templom április 25-én, pénteken ad otthont a XXVIII. Felsőháromszéki Kórusfesztiválnak.
Mi kell a babának? Szeretet, gondoskodás, figyelem, közös élmények a szülőkkel. Ezenkívül pedig sok minden más is, a babakocsitól kezdve az öltözéken át egészen a mesekönyvekig.
Elhunyt a háromszéki Bodzafordulóhoz tartozó Bredét település közelében balesetet szenvedett motoros – adja hírül a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A rendvédelmi szervek fokozott jelenlétére lehet számítani Sepsiszentgyörgyön a következő két hétben: vasárnap kezdődik a jégkorong-világbajnokság, illetve már elstartoltak és május 11-ig zajlanak a városnapok.