Fotó: Borbély Fanni
Nemsokára elkezdik a csíkszeredai megyeháza épületének felújítását, a beruházás idejére Hargita Megye Tanácsa átszervezéssel oldja meg a munkát. Azonban az épületben működő más intézmények közül többnek ki kell majd költöznie ideiglenesen a megyeházáról.
2025. február 18., 07:502025. február 18., 07:50
Az északi, azaz a Kossuth Lajos utcai oldaláról kezdik el a felújítási munkálatokat Hargita Megye Tanácsának székhelyénél, várhatóan április közepén. Ezen az oldalon az épület bejárata nem lesz használható mindaddig, amíg a munka tart. Ezután szakaszosan haladnak körbe az épületen.
„A munkálatok ideje alatt igyekszünk úgy megszervezni a munkát, hogy a szakapparátus munkatársainak ne kelljen kiköltözniük az épületből.
– magyarázta megkeresésünkre Hargita Megye Tanácsának sajtóosztálya.
Fotó: Borbély Fanni
Hozzátették, hogy a felújítás ideje alatt nem lesz lehetséges a parkolás a megyeháza parkolóiban, kivéve a déli oldal, a Sapientia egyetem felőli rész, ahol a szolgálati autók parkolnak.
A Megyeháza Galériában és a földszinti kiállító térben márciusban tartják meg az utolsó kiállítást.
Arra is kitértek, hogy az épületben működő többi intézmény is hasonlóan próbálja megszervezni a munkát, azonban lesznek olyan intézmények is, amelyeknek ki kell költözniük a munkálatok idejére.
Fotó: Borbély Fanni
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség is ezek közé tartozik. Demeter Levente főtanfelügyelő a Székelyhon érdeklődésére elmondta, mivel
ezért keresniük kell máshol helyet, ahol ideiglenesen működhetnek. Hozzátette, nagy valószínűséggel három különböző intézményben kapnak majd helyet, olyan épületekben, amely a tanügyminisztérium tulajdona, mert arra nincs költségkeretük, hogy bérleti díjat fizessenek, mint más intézmények.
Energiahatékonyabbá tennék a csíkszeredai megyeháza épületét – erről tartottak lakossági fórumot az intézményben hétfőn este, ahol ismertették a megyeháza korszerűsítési terveit.
– tette hozzá a főtanfelügyelő.
Laurenţiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség igazgatója szintén arról beszélt, hogy a fogyasztóvédelem irodái is kiköltöznek a megyeházáról, az a tervük, hogy a Kossuth Lajos utcában, a közelben béreljenek helyet ideiglenesen.
Fotó: Borbély Fanni
A megyeháza épületét észak-koreai mintára építették az 1980-as években. A 4800 négyzetméteres ingatlanon az elmúlt negyven évben nem végeztek számottevőbb felújítást. Már csak azért is ráfér az alapos tatarozás, az energiahatékonyságának a növelése, mert meglehetősen magas a fűtésköltsége az épületnek.
A meglehetősen magas fenntartási költsége és az épület állapota miatt is jócskán időszerűvé vált a hargitai megyeháza felújítása. Erre most legtöbb 41 millió lejes keretet hívhatnak le az Országos Helyreállítási Alapból.
A cél érdekében az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) 54,8 millió lejt pályázott a megyei önkormányzat, amelyből az önrész 13,1 millió lej.
A tervezett munkálatokról a hargitamegye.ro honlapon számoltak be: ezek tartalmazzák
az épület külső szigetelését,
az ablakok cseréjét termopán ablakokra,
a tető szigetelését, a tetőcserepek cseréjét,
az épület körüli járólapok és oszlopok felújítását,
a márványterem kupolájának cseréjét,
a bejárati ajtók és garázsajtók cseréjét automata ajtókra,
a kazánház modernizálását,
a fűtőtestek cseréjét,
a melegvíz biztosítását a mosdókban,
a villanyhálózat korszerűsítését,
napelemek felszerelését,
a klimatizálás megoldását az épületben.
Fotó: • Forrás: investitii.hargitamegye.ro
Ezenkívül szeretnénk még megvalósítani a földszinten a márványterem, amfiteátrum, gyűléstermek, kiállításterem felújítását, az alagsor kialakítását (garázs, irattár, kiállításterem, gyereksarok, relaxációs terem), a három lift korszerűsítését, az épület belső részén pedig a mezanin fölött egy hely kialakítását a cigarettázásra.
A felújítási elképzelésekről a látványterveket 2019-ben mutattuk meg a Székelyhonon.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
1 hozzászólás