Nem akarják eltüntetni az évszázadok nyomát, hanem az a céljuk, hogy megőrizzék és a lehető legjobb állapotában továbbadják a következő nemzedéknek is azt a kulturális örökséget, amelyet elődeink hagytak ránk. A restaurátorszakma nem túl népszerű manapság, ami nem csoda, mert nem csak elméleti tudást, hanem anyagismeretet, fejlett finommotorikát és óriási felelősséget is igényel.
2024. június 08., 19:212024. június 08., 19:21
Fotó: Haáz Vince
Nem akarják eltüntetni az évszázadok nyomát, hanem az a céljuk, hogy megőrizzék és a lehető legjobb állapotában továbbadják a következő nemzedéknek is azt a kulturális örökséget, amelyet elődeink hagytak ránk. A restaurátorszakma nem túl népszerű manapság, ami nem csoda, mert nem csak elméleti tudást, hanem anyagismeretet, fejlett finommotorikát és óriási felelősséget is igényel.
2024. június 08., 19:212024. június 08., 19:21
A Maros Megyei Múzeum műtárgyvédelmi osztálya, illetve néprajzi és népművészeti osztálya országos szintű festett fa- és üvegikon-restauráló műhelyt szervezett Marosvásárhelyen június 3–7. között. Ebbe a műhelybe tekinthettünk be mi is csütörtökön, ahol több restaurátor dolgozott a százéves üvegikonok és a festett fabútorok fölé hajolva.
A kész tárgyak mögött – akár kiállításokon, akár publikációkban szerepelnek – gyakran hosszú órák kemény munkája, tesztelés, kutatás, dokumentálás, szakemberek közötti együttműködés, néha barátságtalan környezetben végzett munka rejtőzik.
A restaurátorszakma nem túl népszerű ma. Elméleti tudást, anyagismeretet, fejlett finommotorikát és óriási felelősséget is igényel.
Fotó: Haáz Vince
A műhelyfoglalkozáson 17 restaurátor vett részt az egész országból. A bútorzati darabok a szerkezeti, dekorációs és kromatikus jellemzőik alapján az erdélyi magyar festett bútorok körébe tartoznak. Az üvegikonok egy része pedig a Matei család adománya, ezekről egy illusztrált katalógus kiadását is tervezik. A műhelyfoglalkozások alatt a részleg festett bútordarabjaival dolgoznak, amelyek között vannak otthoni használatra szánt, de társadalmi státuszt tükröző darabok is, mint például padládák, tálasfogasok, sarokszekrények, kisasztalok, festett ágyak. Ugyanehhez a részleghez tartozik egy sor ortodox kegytárgy is. A bútorok 1871 és 1943 között készültek, ezek román, magyar és székely jellegű darabok a Küküllő és Csík vidékéről.
Raluca Dumitrescu restaurátor, a műhely vezetője a Székelyhonnak elmesélte, azért is fontosak ezek a műhelyfoglalkozások, mert a Maros Megyei Múzeumnak sok olyan műemléktárgya van, amely felújításra szorul, és kevés a restaurátor.
– mondta a műhely vezetője.
Vannak különbségek az úgynevezett iskolák között, és nem csak országonként, de néha városonként is különböznek a javítási módszerek, anyaghasználatok. Például az oldószerek esetében van, aki az orosz módszert használja, ezt Filatov-módszernek is nevezik, de van a belga iskola oldószere is. Országon belül kisebb a különbség, de azért különbözhetnek anyaghasználatban és módszerekben is a műhelyek.
A festett bútor esetében a tempera technikáját használják, retusáló lakkal keverik el, az ikonok esetében pedig akvarellfestéket, mert az utóbbinál eredetileg ásványi pigmenteket használtak, és a vízfesték áll ehhez a legközelebb.
Fotó: Haáz Vince
„Lehetetlen, hogy egy tárgy úgy nézzen ki, ahogy eredeti állapotában volt, mert az idő nyomot hagy rajta, és néha a romlási folyamat visszafordíthatatlan. Mi nem is teszünk úgy, mintha eredeti állapotukba állítanánk vissza a tárgyakat. De azon vagyunk, hogy nagyon közel kerüljön ehhez az állapothoz, illetve, hogy megállítsuk a romlási folyamatot, és esztétikailag úgy nézzen ki, hogy a nagyközönség számára értelmezhető, élvezhető legyen a kiállított tárgy” – vázolta a szakember.
Az üvegikonok restaurálása során néha rekonstrukcióra is szükség van, annyira kopott a kép. A népies üvegikonokat sok esetben grafikai előkép alapján készítették, ezért adott esetben lehetősége van a restaurátornak hasonló kép keresésére a témában íródott művészettörténeti albumokban. Ha van szimmetrikusság a dekorációs elemekben, akkor az alapján is fel tudja építeni a képet, a lényeg, hogy könnyebben felfogható legyen esztétikailag – magyarázta Raluca Dumitrescu. Mint mondta, legtöbbször már fel voltak újítva a hozzájuk került tárgyak, mert az emberek sokszor közbelépnek, ha egy műalkotás pusztulásnak indul.
Fotó: Haáz Vince
De
Van azonban olyan eset is, amikor a cél szentesíti az eszközt. Találtak olyat is, hogy egy üvegikon fakerete megsérült, és mivel féltek, hogy kiesik az üvegikon belőle, ezért kilyukasztották a keretet, és megkötözték egy dróttal vagy kötéllel, amijük éppen volt. Ezzel viszont megmentették a műtárgyat. „Ma már nem készítenek ilyeneket, legalábbis nem ilyen anyagokkal, tehát ezek egyediek, és a mi dolgunk ezeket az értékeket megmenteni. Vannak, akik a múzeumnak adományozzák, van, aki elhozza, hogy felújítsuk” – mesélte a restaurátor, aki az orvostudományhoz hasonlította munkáját, mert mindegyik darab egyedi, sajátos problémákkal, amelyeken segíteni kell, hogy megmaradjanak. Előbb felmérik, megvizsgálják és csak utána fognak neki a restaurálásoknak.
Raluca Dumitrescu restaurátor: ma már nem készítenek ilyen tárgyakat, ezek egyediek, és a mi dolgunk ezeket az értékeket megmenteni
Fotó: Haáz Vince
Általában azok tisztelik a régi tárgyakat, bútorokat, akik ismerik vagy tanultak ezek értékéről, de sok esetben nem is tudják, hogy milyen értékesek ezek a tárgyak. Raluca Dumitrescu már többször hallott olyat is, hogy egy festett faládát a tűzre dobtak, mert régi volt.
Fotó: Haáz Vince
Eredetileg ásványi pigmenteket használtak az üvegikonok készítésekor
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
A most restaurált bútorok 1871 és 1943 között készültek, ezek román, magyar és székely jellegű darabok a Küküllő és Csík vidékéről
Fotó: Haáz Vince
Előbb alapos átvizsgáláson esnek át a tárgyak, csak utána nyúlnak hozzájuk a szakemberek
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Târgu Jiu díszpolgára lett Cseke Attila fejlesztésért, közmunkálatokért és közigazgatásért felelős miniszter. A városnapok alkalmával tartott ünnepi tanácsülésen kapta meg a kitüntetést.
Románia-szerte károkat okozott a hétvégi heves esőzés. Központi sajtóbeszámolók szerint utakat, ingatlanokat árasztott el a víz, és volt, ahol parkoló autókat is elsodort. Néhol jégeső pusztított, több helyen pedig a tűzoltók beavatkozására volt szükség.
Újabb időjárási figyelmeztetéseket bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amelyek szerint vasárnap délelőtt 10 órától kedden délelőttig felhőszakadásokra, erős szélre és lehűlésre lehet számítani főként az ország keleti részében.
Minősített rablás elkövetésének gyanúja miatt adtak ki két fiatalember ellen elfogatóparancsot a romániai hatóságok, miután a gyanúsítottak sikoly maszkban kiraboltak egy brassói játéktermet és elmenekültek az országból.
Csak félsávon lehetett közlekedni még vasárnap délben Marosvásárhely és Segesvár között egy szakaszon, ahol egy nyergesvontató megcsúszott a vizes úton egy kanyarban.
Milyen sok vidám pillanatot szerez, amikor egy gyermek megpróbál valamiről beszélni, amiről nem biztos, hogy tudja, mi lehet az. Most te is nyerhetsz, ha kitalálod miről beszélnek a legkisebbek.
A Rádió GaGa csapata tudja, mi illik a megfelelő borhoz: a legjobb dalok és a jó társaság. Na meg a Duma Duba, amely május 31-én és június elsején a Medve-tó partjáról sugároz.
Nem jelölt allergén (csillagfürt) miatt a dm Drogerie Markt Románia visszahívja és a forgalomból is kivonja a 2025. december 11-ei minőségmegőrzési idejű dmBio Beeren Crunchy bogyós gyümölcsös 500 grammos müzlit.
Több száz TikTok-felhasználó kezdett el népszerűsíteni egy hétfőre esedékes Simion-féle tiltakozást, amelyre a bukaresti csendőrség is felfigyelt. Május 26. az a nap, amikor Nicușor Dan hivatalosan megkezdi az elnöki mandátumát.
Baktérium jelenléte miatt kivonja a forgalomból a Penny az Agro Ardeal 250 grammos szalonnáját – hívja fel a figyelmet a népszerű üzletláncot működtető Rewe Románia az élelmiszer-biztonsági hatóság honlapján közzétett dokumentumban.
szóljon hozzá!