Napszámosok. Leszabályozott viszony a munkavállaló és munkaadó között
A napszámosok alkalmazási feltételeinek tiszteletben tartására figyelmezteti az érintetteket a Hargita megyei munkaügyi felügyelőség. Emellett egy elfogadott törvénymódosító javaslat a közeljövőben megoldhatja az állattenyésztéssel és legeltetéssel foglalkozó gazdák munkaerőgondját.
2017. május 17., 21:142017. május 17., 21:14
2017. május 17., 21:162017. május 17., 21:16
A mezőgazdasági szezon beálltával egyre gyakrabban alkalmaznak napszámosokat a gazdák, illetve a nyári időszakban más területeken is idénymunkásokat foglalkoztatnak a különböző cégek. A Hargita megyei munkaügyi felügyelőség felhívja az érintettek figyelmét, hogy a 2011-ből származó, 52-es számú napszámostörvény alkalmazási feltételeinek megsértése súlyos pénzügyi bírságokat vonhat maga után.
a napszámostörvény pedig többek között a következő foglalkoztatási területekre vonatkozik: mezőgazdaság, vadászat, halászat, méhészet, erdőgazdaság, állattenyésztés, kulturális tevékenységek, reklám, árukezelés, karbantartó és takarító tevékenységek.
A munkaadóknak kötelezően regisztert kell vezetniük, amelyben nyilvántartják a napszámosmunkát végzőket, a munka időtartamát és a fizetést. A regiszter 78,45 lej ellenében beszerezhető a szakhatóság csíkszeredai székhelyén.
A nyilvántartási regiszter egy másolatát minden napszámost foglalkoztatónak havonta – legkésőbb ötödikéig – le kell adnia a területi munkaügyi felügyelőségre. Ennek elmulasztása a törvény értelmében hatezer lejes bírságot von maga után. Napszámosokat legkevesebb – 8 órás munkaidőnek megfelelő – egy napra lehet alkalmazni, de a munkaidő nem haladhatja meg a napi 12 órát, és nem lehet több, mint évi 90 nap.
A bérezés tekintetében a munkaadónak akkor is 8 órának megfelelő díjat kell kifizetnie, ha kevesebb ledolgozott órában állapodik meg az alkalmazottal.
Az idénymunkások napidíja nem lehet kevesebb, mint az országos minimálbér órányi leosztása: ez azt jelenti, hogy mivel jelenleg 1 450 lej a minimálbér,
Amennyiben az említettnél alacsonyabb órabért határoznak meg, a munkaadók 10 ezer lejes bírságra számíthatnak. A béreket minden nap végén ki kell fizetni, kivételt képeznek azok az esetek, amikor a felek írásos megegyezésben rögzítik, hogy csak a ledolgozott hét végén, illetve a tevékenység lejártával teszik ezt meg.
A törvény ugyanakkor előírja, hogy szülői engedéllyel a 15 és 16 év közöttiek is vállalhatnak munkát. A munkaügyi felügyelőség arra is figyelmeztet, hogy
Ez azt jelenti, hogy amennyiben a munkáltató hibájából megsérül vagy elhalálozik a napszámos, minden kezelési, illetve temetkezési költséget a munkaadónak kell állnia. A munkáltató továbbá 16 százalék jövedelemadót köteles fizetni, ennek elmulasztása 20 ezer lejjel bírságolható. Emellett a napszámosoknak jogunkban áll egészségügyi-, illetve nyugdíjbiztosítást kötni, ezek a költségek azonban nem terhelik a munkaadót.
Kedvező változás várható
A napszámostörvénnyel kapcsolatosan a képviselőház döntő házként fogadta el április 12-én az RMDSZ azon törvénymódosító javaslatát, amely lehetővé teszi, hogy életbe lépése után 90 nap helyett 180 napra alkalmazhassanak napszámosokat az állattenyésztéssel és legeltetéssel foglalkozó gazdák. „Egy napszámos egy naptári éven belül összesen 90 napnál nem dolgozhat többet egyetlen munkaadónak, kivéve azokat, akik állattenyésztésben, illetve szarvasmarhák, juhok vagy lovak legeltetése terén végeznek szezontevékenységet, illetve az akkreditált egyetemekhez tartozó botanikus kertekben vállalnak szezonmunkát. Az ő esetükben a ledolgozott idő nem haladhatja meg a 180 napot egyetlen naptári éven belül” – áll a képviselőház által elfogadott tervezetben, amely a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után lép majd életbe.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!