
Az új kultúrotthon, amit a helyiek palotának becéznek
Fotó: Haáz Vince
Az okos közvilágítási rendszer alkalmazása jelentős spórlást eredményezett Marosszentgyörgyön, amiből egy játszóteret alakítanak ki és egy kisebb piacot is létrehoznak a tömbházak mellé. A megyeközpont szomszédságában lévő nagyközségben idén 27 utca felújításának fognak neki. Hamarosan befejezik a kultúrotthont is.
2024. január 25., 18:432024. január 25., 18:43
Marosszentgyörgyön a legutóbbi népszámlálási adatok szerint 11 092-en laknak; ezzel a számmal Maros megye legnépesebb községének számít. A településen csaknem egy évvel ezelőtt, tavaly februárban avatták fel az okos, energiatakarékos közvilágítási rendszert, amely csaknem ezer égőt tartalmaz. A beruházás meghozta gyümölcsét:
Sófalvi Szabolcs, a nagyközség polgármestere a Székelyhonnak elmondta, a megspórolt összegből, ami havonta csaknem 10 ezer lej, idén egy kisebb játszóteret és egy kis piacot alakítanak ki – utóbbit a tömbházak mellé.
A Marosszentgyörgyöt 15 éve vezető polgármester arról is beszámolt, hogy az országos infrastruktúra-fejlesztési Anghel Saligny-program keretében Maros megye legnagyobb aszfaltozási pályázatát nyerték el, így 27 utcát tudnak rendbe tenni; a munkálatokat már idén elkezdik.
A szépen megújult Máriaffi-kastély
Fotó: Haáz Vince
A polgármester jelezte, száz utca tartozik hozzájuk, ennek felét már korábban felújították, idén hatmillió eurós költségvetésből további 27-nek fognak neki. A településen több magánutca is van, ezek karbantartását a tulajdonos lakóknak kell rendben tartaniuk.
A jelenleg zajló, egyik legnagyobb befektetés Marosszentgyörgyön a kultúrotthon építése. A többszintes, tornyos épület Kós Károly-stílusban épül, kívülről már kész van, jelenleg a belső munkálatokat végzik. Mivel kis alapterület állt a hivatal rendelkezésére, ezért több szinten lesznek előadásokra, kisebb-nagyobb rendezvényekre alkalmas termek. A toronyban egy kis kilátó és kávézó is lesz, igazi turistacsalogató hellyé szeretnék alakítani.
Marosszentgyörgyön igen gazdag a kulturális élet, rendszeresen tartanak könyvbemutatókat, festészeti kiállításokat, de néptáncelőadásokat is. Sófalvi Szabolcs büszkén meséli, hogy a románok, magyarok és romák színes közösséget alkotnak, és szívesen mutatják be kultúrájukat a különböző rendezvényeken. Mint elmondta, a helyiek máris kultúrpalotaként emlegetik az új épületet.
Sófalvi Szabolcs a büszke marosszentgyörgyi
Fotó: Haáz Vince
Jelenleg a kulturális eseményeknek a szépen felújított Máriaffi-kastély ad otthont. Idén itt udvarrendezései munkálatok zajlanak majd, kis játszóteret és szökőkutat is kialakítanak, de a létesítmény kerítése is megújul. Az elöljáró arra kéri a környékbelieket és az átutazó turistákat is, hogy látogassák meg a régi pompáját visszakapott épületet, amelyet romjaiból sikerült megmentenie a községvezetésnek, és amelyre ma méltán büszke lehet minden helybéli.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!