Hajléktalanok szállója a marosvásárhelyi Rozmaring utcában. Végső menedék
Fotó: Haáz Vince
Nem maradhat senki a szabad ég alatt, mindenkit befogadnak a marosvásárhelyi éjszakai menhelyre. Noha százhúsz férőhelyes a polgármesteri hivatal által működtetett hajléktalanszálló, jelenleg több mint százötvenen tartózkodnak ott. „Ahány eset, annyi történet, valamennyien súlyos tévedések, csalódások áldozatai.”
2019. január 10., 11:492019. január 10., 11:49
„Senkit nem utasítunk vissza, aki a segítségünket kéri, illetve azokat sem, akiket a helyi vagy a megyei rendőrség, esetleg mentőszolgálat hoz ide” – mondta el lapunknak Székely István intézményvezető. A férőhelyeket úgy növelték, hogy emeletes ágyakat tettek be a szobákba.
Két módja van annak, hogy valaki befogadást nyerjen a szálláshelyre. Az egyik, ha saját maga kérvényezi a polgármesteri hivatalban, ahol szociális ankétot készítenek vele, felmérik az anyagi lehetőségeit, megállapítják, hogy jogosult-e a hajléktalanszálló szolgáltatásaira. A másik eset, amikor az utcán, a parkban, lépcsőházban vagy építkezéseknél meghúzódó hajléktalanokat visz be a menhelyre a rendőrség vagy a rohammentő-szolgálat. Persze, ha valaki nem akar ott maradni, nem köteles.
A fagyos időre való tekintettel csütörtökön nem kellett elhagyni a szállást
Fotó: Haáz Vince
„Nyilvántartásunkban szerepelnek olyan hajléktalanok, akik a város különböző negyedeiben húzódnak meg, és nem akarják igénybe venni a szolgáltatásainkat” – osztotta meg Székely István. A lehetőségek pedig szűkülnek, hiszen amióta felújították a vasútállomást, az ottani váróteremben sem lehet már éjszakázni, sőt a buszállomásokon sem. Maradnak a lépcsőházak, viszont többnyire már azokat is zárják, illetve azok az építkezések, amelyeknél a fagyos idő miatt áll a munka. Parkban ilyenkor nem lehet órákig tartózkodni, ugyanis fennáll a fagyhalál veszélye.
Emeletes ágyakkal oldották meg a befogadó képesség növelését
Fotó: Haáz Vince
Csütörtök reggel még a szobákban üldögéltek a lakók, volt, aki már felkelt és megvetette az ágyát, vagy a fürdőszobában tartózkodott, mások még a takaró alatt feküdtek. A szabályok szerint
senkinek sem szeretnének még nagyobb nehézséget okozni – mondta az igazgató, hozzátéve, hogy vannak, akik orvosi javaslatra amúgy sem hagyhatják el a szálláshelyeiket.
Bent meleg van, fürdőszoba áll a rendelkezésükre, tisztálkodási és mosási lehetőség. Ha valakinek nem elég a jövedelme a napi táplálkozásra, akkor a városháza szociális ebéddel is segíti. Míg évekkel korábban egy kis reggelivel vagy vacsorával – teával, szendviccsel – is tudtak szolgálni, most nincs ez a lehetőség. Az igazgató szerint ugyanis az egyik másik szociális szolgáltatás, amihez nincs engedélye a szállást biztosító intézménynek. De kapcsolatban állnak több olyan civil szervezettel, amelyek napi ellátást biztosítanak a rászorulóknak, ugyanakkor vannak olyan egyházi szervezetek is, amelyek felajánlják, hogy egy-egy adag ebédet visznek.
Mosdók a folyosó végén. Fontos a tisztaság
Fotó: Haáz Vince
A legfiatalabb lakói a menhelynek huszonévesek, akik állami gondozásban éltek, és felnőttkorukra utcára kerültek, a legidősebb lakók viszont már hetven éven felüliek. De ezen belül is szinte valamennyi korosztály képviselője jelen van az éjszakai hajlékon. Amint megtudtuk, többnyire az alkoholproblémák vezetnek oda, hogy valaki hajléktalanná váljon. Megtörtént, nem is egy személlyel, hogy túl nagy hitelt vett fel, nem tudta törleszteni, ráment a háza, a családi élete.
Székely István igazgató: senki felett nem ítélkezünk
Fotó: Haáz Vince
Az sem ritka – ecsetelte az igazgató –, hogy valaki miután elveszíti a házát, a nyugdíjára vagy a jövedelmére akkora terhet vállal, amit már nem tud törleszteni, így már az sem marad, amiből fenntarthatná magát. „Ahány eset, annyi történet, valamennyien súlyos tévedések, csalódások áldozatai” – tette hozzá.
viszont – az igazgató szerint – már tervbe vették egy olyan hely kialakítását, ahová nappal beülhetnek, melegedhetnek a hajléktalanok. A költségvetéstől függ, hogy mikor látnak hozzá a megvalósításához.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!