• Fotó: Farkas-Schüller István ballagásikép-gyűjteménye
A gyergyószentmiklósi Farkas-Schüller István 9,61-es összesítéssel a legjobb eredményt érte el az érettségin a gyergyószéki diákok közül. Románból 9,45-öt, magyarból 9,8-at, matematikából 9,95-öt és biológiából 9,25-öt ért el. Mindenből kiváló, kiegyensúlyozott teljesítmény. Ugyanakkor – amint a kérdéseinkre adott válaszokból is kiderül – nagyon is reálisan látja az oktatási rendszer hibáit. Állatorvosi egyetem után itthon akar majd dolgozni.
2019. július 11., 13:002019. július 11., 13:00
2019. július 11., 13:112019. július 11., 13:11
– Az eredményeidből úgy tűnik, könnyű volt számodra az érettségi. De nem mindenkinek, hiszen a vártnál többen buktak meg. Hogyan láttad te a vizsgát, és szerinted mi volt nehéz a többieknek?
– Az érettségi vizsga szerintem reálisan méri a tudást azokon a területeken, amelyekről számot kellett adjunk. Azonban egyenlőtlen helyzet az, hogy az érettségi nem differenciált, hiszen nem kellene ugyanúgy vizsgázzon az, aki az elmúlt négy évben szakközépiskolában tanult, mit az, aki elméleti középiskolába járt. Ilyen szempontból
Ennél a kérdésnél nem mehetek el szó nélkül a román érettségi mellett, hiszen ott sokan elbuktak olyanok is, akik amúgy jó képességekkel és tudással rendelkeztek sok területen. Jelenlegi formájában a román nyelv kisebbségi oktatása nem jár előnyökkel sem a diákok, sem az állam számára, hiszen
Az ország érdeke lenne, hogy ez változzon, és ennek érdekében le kellene mondani arról, hogy a kisebbségi osztályokban ugyanazon tanterv alapján oktassák a román nyelvet, mint a többségiekben, hiszen
– Hogyan látod, a négy év alatt, illetve az érettségire való felkészülés idején megtanult ismereteknek mennyire fogod hasznát látni? Van olyan, amit feleslegesnek gondolsz?
– A megtanult tananyagnak nagyon kis része az, amire konkrétan szükségem lesz, azonban ezek által sok olyan képességet, gondolkodásmódot is elsajátíthattunk, aminek a későbbiekben hasznát látjuk majd. A nagyobb problémának, amint említettem, a román nyelv oktatásának hiányosságait látom. Ugyanakkor sok olyan dologról nem esett szó az elmúlt négy év alatt, amit nem lenne szabad kihagyni a tizenkét év tananyagából: ilyen például a környezetvédelem témaköre, amely előbb-utóbb mindannyiunkat érinteni fog.
„Voltak alapok, amelyeket kilencedik osztálytól kezdtem lerakni, de főleg az utolsó évben, még inkább az utolsó félévben tanultam sokat az érettségire” – mondta érdeklődésünkre Papp Zsófia, aki a legjobb romániai magyar diákként zárta az idei érettségit.
– Mennyire stresszelt téged a vizsga, illetve a felkészülés? Hogyan láttad ezt a tárásaidnál?
– Az érettségi számomra nem járt negatív értelemben vett stresszel, igyekeztem koncentrálni a vizsgák ideje alatt. Társaimon azt láttam, hogy sokan túlértékelték az érettségi eredményt, éppen ezért nagyon sokat stresszeltek miatta. Nekik, illetve azoknak, akik utánunk következnek azt üzenném, hogy tartsák szem előtt,
– Hogy érzed, mit adott számodra a Salamon Ernő Gimnázium?
– A Salamon Ernő Gimnázium számomra elsősorban közösséget adott: barátokat, akikkel a siker és a kudarc is szép emlékké vált, és tanárokat, akik igyekeztek nemcsak tudást, hanem értékeket is átadni nekünk. A barátok, a közösség nélkül semmi értelme nem lenne az én eredményeimnek sem, hiszen az egyéni siker nem ad igazi örömet.
Szülői és szakmai válságstábot állít fel a Magyar Szülők Szövetsége az elmúlt évek legrosszabb érettségi eredményei miatt. A cél gyors, azonnal használható megoldásokat találni a kialakult helyzetre.
– Ha rajtad múlna, mit változtatnál az oktatási rendszerben, illetve az érettségivel kapcsolatban?
– Az oktatási rendszert szidni manapság talán divattá vált. Biztos, hogy vannak hiányosságai és hibái, de én azt látom, hogy
Szerencsésnek mondhatom magam, hogy bőven voltak ilyen tanáraim is a tizenkét év alatt, szeretném megköszönni nekik ezt, és szeretnék biztatni minden tanárt, hogy merjen lelkesen és szorgalmasan dolgozni, még akkor is, ha nincs könnyű dolga egy ilyen rendszerben.
– Hol, milyen egyetemen folytatod tovább, milyen életpályát szeretnél?
– Kolozsváron fogok továbbtanulni, állatorvosi egyetemen, mivel szeretem a biológiát, az állatokat. Az egyetem elvégzése után mindenképp haza szeretnék jönni, és itthon akarok dolgozni.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
4 hozzászólás