• Fotó: Farkas-Schüller István ballagásikép-gyűjteménye
A gyergyószentmiklósi Farkas-Schüller István 9,61-es összesítéssel a legjobb eredményt érte el az érettségin a gyergyószéki diákok közül. Románból 9,45-öt, magyarból 9,8-at, matematikából 9,95-öt és biológiából 9,25-öt ért el. Mindenből kiváló, kiegyensúlyozott teljesítmény. Ugyanakkor – amint a kérdéseinkre adott válaszokból is kiderül – nagyon is reálisan látja az oktatási rendszer hibáit. Állatorvosi egyetem után itthon akar majd dolgozni.
2019. július 11., 13:002019. július 11., 13:00
2019. július 11., 13:112019. július 11., 13:11
– Az eredményeidből úgy tűnik, könnyű volt számodra az érettségi. De nem mindenkinek, hiszen a vártnál többen buktak meg. Hogyan láttad te a vizsgát, és szerinted mi volt nehéz a többieknek?
– Az érettségi vizsga szerintem reálisan méri a tudást azokon a területeken, amelyekről számot kellett adjunk. Azonban egyenlőtlen helyzet az, hogy az érettségi nem differenciált, hiszen nem kellene ugyanúgy vizsgázzon az, aki az elmúlt négy évben szakközépiskolában tanult, mit az, aki elméleti középiskolába járt. Ilyen szempontból
Ennél a kérdésnél nem mehetek el szó nélkül a román érettségi mellett, hiszen ott sokan elbuktak olyanok is, akik amúgy jó képességekkel és tudással rendelkeztek sok területen. Jelenlegi formájában a román nyelv kisebbségi oktatása nem jár előnyökkel sem a diákok, sem az állam számára, hiszen
Az ország érdeke lenne, hogy ez változzon, és ennek érdekében le kellene mondani arról, hogy a kisebbségi osztályokban ugyanazon tanterv alapján oktassák a román nyelvet, mint a többségiekben, hiszen
– Hogyan látod, a négy év alatt, illetve az érettségire való felkészülés idején megtanult ismereteknek mennyire fogod hasznát látni? Van olyan, amit feleslegesnek gondolsz?
– A megtanult tananyagnak nagyon kis része az, amire konkrétan szükségem lesz, azonban ezek által sok olyan képességet, gondolkodásmódot is elsajátíthattunk, aminek a későbbiekben hasznát látjuk majd. A nagyobb problémának, amint említettem, a román nyelv oktatásának hiányosságait látom. Ugyanakkor sok olyan dologról nem esett szó az elmúlt négy év alatt, amit nem lenne szabad kihagyni a tizenkét év tananyagából: ilyen például a környezetvédelem témaköre, amely előbb-utóbb mindannyiunkat érinteni fog.
„Voltak alapok, amelyeket kilencedik osztálytól kezdtem lerakni, de főleg az utolsó évben, még inkább az utolsó félévben tanultam sokat az érettségire” – mondta érdeklődésünkre Papp Zsófia, aki a legjobb romániai magyar diákként zárta az idei érettségit.
– Mennyire stresszelt téged a vizsga, illetve a felkészülés? Hogyan láttad ezt a tárásaidnál?
– Az érettségi számomra nem járt negatív értelemben vett stresszel, igyekeztem koncentrálni a vizsgák ideje alatt. Társaimon azt láttam, hogy sokan túlértékelték az érettségi eredményt, éppen ezért nagyon sokat stresszeltek miatta. Nekik, illetve azoknak, akik utánunk következnek azt üzenném, hogy tartsák szem előtt,
– Hogy érzed, mit adott számodra a Salamon Ernő Gimnázium?
– A Salamon Ernő Gimnázium számomra elsősorban közösséget adott: barátokat, akikkel a siker és a kudarc is szép emlékké vált, és tanárokat, akik igyekeztek nemcsak tudást, hanem értékeket is átadni nekünk. A barátok, a közösség nélkül semmi értelme nem lenne az én eredményeimnek sem, hiszen az egyéni siker nem ad igazi örömet.
Szülői és szakmai válságstábot állít fel a Magyar Szülők Szövetsége az elmúlt évek legrosszabb érettségi eredményei miatt. A cél gyors, azonnal használható megoldásokat találni a kialakult helyzetre.
– Ha rajtad múlna, mit változtatnál az oktatási rendszerben, illetve az érettségivel kapcsolatban?
– Az oktatási rendszert szidni manapság talán divattá vált. Biztos, hogy vannak hiányosságai és hibái, de én azt látom, hogy
Szerencsésnek mondhatom magam, hogy bőven voltak ilyen tanáraim is a tizenkét év alatt, szeretném megköszönni nekik ezt, és szeretnék biztatni minden tanárt, hogy merjen lelkesen és szorgalmasan dolgozni, még akkor is, ha nincs könnyű dolga egy ilyen rendszerben.
– Hol, milyen egyetemen folytatod tovább, milyen életpályát szeretnél?
– Kolozsváron fogok továbbtanulni, állatorvosi egyetemen, mivel szeretem a biológiát, az állatokat. Az egyetem elvégzése után mindenképp haza szeretnék jönni, és itthon akarok dolgozni.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
4 hozzászólás