
Kedvező eredményben bíznak a kezdeményezők
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Hargita Megyei Törvényszék alapfokon Székelyudvarhely önkormányzatának javára döntött, és elutasította a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal azon kérését, hogy a városvezetés vonja vissza az újszülötteknek szánt támogatásra vonatkozó tanácshatározatot.
2019. november 21., 21:412019. november 21., 21:41
2019. november 22., 09:032019. november 22., 09:03
Egyszeri pénzbeli támogatást kaphatnak azok a székelyudvarhelyi újszülöttek, akik a székelyudvarhelyi kórházban jöttek világra, szüleik a városban élnek és dolgoznak, illetve adótartozásuk sincs. A Lőrincz Edit önkormányzati képviselő által kezdeményezett, babakelengye-programként elhíresült elképzelés szerint
Lőrincz Edit még 2017-ben nyújtotta be először az erre vonatkozó tanácshatározat-tervezetet, akkor azon módosítani kellett, így 2018-ban ismét az önkormányzati képviselő-testület elé került az ügy. Akkor a tanácshatározatot megtámadta a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal (ugyanis olyan törvényre hivatkoztak a tanácshatározatban, ami már nem volt érvényben), a Marosvásárhelyi Táblabíróság pedig a prefektúra javára hozott döntést. 2019 júniusában harmadszor is „nekifutott” az ügynek Lőrincz Edit, de ez utóbbi határozatot is megfellebbezte a prefektus. A helyi önkormányzat szeptemberben fogadott ügyvédet a közigazgatási perben való képviseletre, döntés csütörtökön a Hargita Megyei Törvényszéken született:
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Óriási előrelépés ez számunkra, bizonyítja, hogy mégiscsak van magyar igazság. Merhetünk reménykedni abban, hogy a magyar csecsemők érnek annyit, mint a román társaik” – fogalmazott a kezdeményező.
– magyarázta az önkormányzati képviselő, aki újfent hangot adott nemtetszésének, hogy a prefektus törvénytelennek minősítette a programot, amely egyébként az ország hét megyéjében működik.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A székelyudvarhelyi városvezetés felkérésére Lukácsi Katalin önkéntesen vállalta a jogi képviseletet, aki tartalmában ugyan nem változtatott a programon, viszont teljesen más jogalapokra helyezte azt. Mint kifejtette:
„Tehát pusztán ezen az alapon semmisítették meg a korábbi határozatot, hiszen nem volt törvényes alapja. Viszont van más, például a gyermekvédelmi és a szociális asszisztencia törvénye, amelyek előírják, hogy milyen esetekben nyújthatnak támogatást a helyi, illetve megyei önkormányzatok. Ezekre a jogalapokra helyezve teljesen átírtam a bizonyítási kérelmeket. Én ezt működőképesnek tartom, de nyilván lehetnek olyan jogászok, akiknek más a véleményük” – sorolta Lukácsi Katalin. Fontosnak tartotta hozzátenni: sajnálatosnak tartja, hogy a polgármesteri hivatalok a hasonló döntések meghozása előtt mindig a prefektus véleményétől tartanak.
– jegyezte meg.
Fotó: Gecse Noémi
Úgy értékelte, több minden is közrejátszott abban, hogy Csíkszeredában a minap kedvező eredmény született. „A tárgyaláson védekezésképpen felhoztuk az egyhavi pelenkaszükséglet árát, azt, hogy a fiatal anyukák a szülés után 45–60 nappal kapják meg az első gyereknevelési segélyt.
– mondta az ügyvéd. Egyébként a határozat a kiközlésének napjától számítva 15 napon belül lesz jogerős, tehát 15 nap áll a prefektusi hivatal rendelkezésére, hogy esetleg megfellebbezze a döntést.
Nem alanyi jogon járna azonban a juttatás: a kritériumok között szerepel, hogy a családnak székelyudvarhelyi lakcíme, a szülőknek stabil munkaviszonya legyen, illetve ne legyen adótartozásuk, valamint a kórházi kibocsátópapírra is szükség van, amely azt igazolja, hogy az anya valóban hazavitte az újszülöttet. Egyértelműen nem érvényes a program a székelyudvarhelyi kórházban világra jött összes újszülöttre: 2016-ban 306, 2017-ben 320, 2018-ban 346 olyan baba született a székelyudvarhelyi kórházban, akik eleget tesznek a kritériumoknak.
Lakhatás a hazaköltözőknek
Az Erdélyi Magyar Néppárt helyi szervezetének több olyan kezdeményezése is van, amelynek az a célja, hogy Székelyudvarhely élhetőbb legyen, magyarázta Nagy Pál, a párt Hargita megyei szervezetének elnöke. A babakelengye-program mellett egy másik programot is kezdeményeznek a néppárti önkormányzati képviselők: az elképzelés szerint Székelyudvarhely városa biztosíthatna közművesített telket hazatérő fiataloknak. Az elképzelésnek van precedense, hasonló program működik Sepsiszentgyörgyön is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
szóljon hozzá!