
Kedvező eredményben bíznak a kezdeményezők
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Hargita Megyei Törvényszék alapfokon Székelyudvarhely önkormányzatának javára döntött, és elutasította a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal azon kérését, hogy a városvezetés vonja vissza az újszülötteknek szánt támogatásra vonatkozó tanácshatározatot.
2019. november 21., 21:412019. november 21., 21:41
2019. november 22., 09:032019. november 22., 09:03
Egyszeri pénzbeli támogatást kaphatnak azok a székelyudvarhelyi újszülöttek, akik a székelyudvarhelyi kórházban jöttek világra, szüleik a városban élnek és dolgoznak, illetve adótartozásuk sincs. A Lőrincz Edit önkormányzati képviselő által kezdeményezett, babakelengye-programként elhíresült elképzelés szerint
Lőrincz Edit még 2017-ben nyújtotta be először az erre vonatkozó tanácshatározat-tervezetet, akkor azon módosítani kellett, így 2018-ban ismét az önkormányzati képviselő-testület elé került az ügy. Akkor a tanácshatározatot megtámadta a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal (ugyanis olyan törvényre hivatkoztak a tanácshatározatban, ami már nem volt érvényben), a Marosvásárhelyi Táblabíróság pedig a prefektúra javára hozott döntést. 2019 júniusában harmadszor is „nekifutott” az ügynek Lőrincz Edit, de ez utóbbi határozatot is megfellebbezte a prefektus. A helyi önkormányzat szeptemberben fogadott ügyvédet a közigazgatási perben való képviseletre, döntés csütörtökön a Hargita Megyei Törvényszéken született:
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Óriási előrelépés ez számunkra, bizonyítja, hogy mégiscsak van magyar igazság. Merhetünk reménykedni abban, hogy a magyar csecsemők érnek annyit, mint a román társaik” – fogalmazott a kezdeményező.
– magyarázta az önkormányzati képviselő, aki újfent hangot adott nemtetszésének, hogy a prefektus törvénytelennek minősítette a programot, amely egyébként az ország hét megyéjében működik.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A székelyudvarhelyi városvezetés felkérésére Lukácsi Katalin önkéntesen vállalta a jogi képviseletet, aki tartalmában ugyan nem változtatott a programon, viszont teljesen más jogalapokra helyezte azt. Mint kifejtette:
„Tehát pusztán ezen az alapon semmisítették meg a korábbi határozatot, hiszen nem volt törvényes alapja. Viszont van más, például a gyermekvédelmi és a szociális asszisztencia törvénye, amelyek előírják, hogy milyen esetekben nyújthatnak támogatást a helyi, illetve megyei önkormányzatok. Ezekre a jogalapokra helyezve teljesen átírtam a bizonyítási kérelmeket. Én ezt működőképesnek tartom, de nyilván lehetnek olyan jogászok, akiknek más a véleményük” – sorolta Lukácsi Katalin. Fontosnak tartotta hozzátenni: sajnálatosnak tartja, hogy a polgármesteri hivatalok a hasonló döntések meghozása előtt mindig a prefektus véleményétől tartanak.
– jegyezte meg.
Fotó: Gecse Noémi
Úgy értékelte, több minden is közrejátszott abban, hogy Csíkszeredában a minap kedvező eredmény született. „A tárgyaláson védekezésképpen felhoztuk az egyhavi pelenkaszükséglet árát, azt, hogy a fiatal anyukák a szülés után 45–60 nappal kapják meg az első gyereknevelési segélyt.
– mondta az ügyvéd. Egyébként a határozat a kiközlésének napjától számítva 15 napon belül lesz jogerős, tehát 15 nap áll a prefektusi hivatal rendelkezésére, hogy esetleg megfellebbezze a döntést.
Nem alanyi jogon járna azonban a juttatás: a kritériumok között szerepel, hogy a családnak székelyudvarhelyi lakcíme, a szülőknek stabil munkaviszonya legyen, illetve ne legyen adótartozásuk, valamint a kórházi kibocsátópapírra is szükség van, amely azt igazolja, hogy az anya valóban hazavitte az újszülöttet. Egyértelműen nem érvényes a program a székelyudvarhelyi kórházban világra jött összes újszülöttre: 2016-ban 306, 2017-ben 320, 2018-ban 346 olyan baba született a székelyudvarhelyi kórházban, akik eleget tesznek a kritériumoknak.
Lakhatás a hazaköltözőknek
Az Erdélyi Magyar Néppárt helyi szervezetének több olyan kezdeményezése is van, amelynek az a célja, hogy Székelyudvarhely élhetőbb legyen, magyarázta Nagy Pál, a párt Hargita megyei szervezetének elnöke. A babakelengye-program mellett egy másik programot is kezdeményeznek a néppárti önkormányzati képviselők: az elképzelés szerint Székelyudvarhely városa biztosíthatna közművesített telket hazatérő fiataloknak. Az elképzelésnek van precedense, hasonló program működik Sepsiszentgyörgyön is.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!