
Kedvező eredményben bíznak a kezdeményezők
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Hargita Megyei Törvényszék alapfokon Székelyudvarhely önkormányzatának javára döntött, és elutasította a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal azon kérését, hogy a városvezetés vonja vissza az újszülötteknek szánt támogatásra vonatkozó tanácshatározatot.
2019. november 21., 21:412019. november 21., 21:41
2019. november 22., 09:032019. november 22., 09:03
Egyszeri pénzbeli támogatást kaphatnak azok a székelyudvarhelyi újszülöttek, akik a székelyudvarhelyi kórházban jöttek világra, szüleik a városban élnek és dolgoznak, illetve adótartozásuk sincs. A Lőrincz Edit önkormányzati képviselő által kezdeményezett, babakelengye-programként elhíresült elképzelés szerint
Lőrincz Edit még 2017-ben nyújtotta be először az erre vonatkozó tanácshatározat-tervezetet, akkor azon módosítani kellett, így 2018-ban ismét az önkormányzati képviselő-testület elé került az ügy. Akkor a tanácshatározatot megtámadta a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal (ugyanis olyan törvényre hivatkoztak a tanácshatározatban, ami már nem volt érvényben), a Marosvásárhelyi Táblabíróság pedig a prefektúra javára hozott döntést. 2019 júniusában harmadszor is „nekifutott” az ügynek Lőrincz Edit, de ez utóbbi határozatot is megfellebbezte a prefektus. A helyi önkormányzat szeptemberben fogadott ügyvédet a közigazgatási perben való képviseletre, döntés csütörtökön a Hargita Megyei Törvényszéken született:
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Óriási előrelépés ez számunkra, bizonyítja, hogy mégiscsak van magyar igazság. Merhetünk reménykedni abban, hogy a magyar csecsemők érnek annyit, mint a román társaik” – fogalmazott a kezdeményező.
– magyarázta az önkormányzati képviselő, aki újfent hangot adott nemtetszésének, hogy a prefektus törvénytelennek minősítette a programot, amely egyébként az ország hét megyéjében működik.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A székelyudvarhelyi városvezetés felkérésére Lukácsi Katalin önkéntesen vállalta a jogi képviseletet, aki tartalmában ugyan nem változtatott a programon, viszont teljesen más jogalapokra helyezte azt. Mint kifejtette:
„Tehát pusztán ezen az alapon semmisítették meg a korábbi határozatot, hiszen nem volt törvényes alapja. Viszont van más, például a gyermekvédelmi és a szociális asszisztencia törvénye, amelyek előírják, hogy milyen esetekben nyújthatnak támogatást a helyi, illetve megyei önkormányzatok. Ezekre a jogalapokra helyezve teljesen átírtam a bizonyítási kérelmeket. Én ezt működőképesnek tartom, de nyilván lehetnek olyan jogászok, akiknek más a véleményük” – sorolta Lukácsi Katalin. Fontosnak tartotta hozzátenni: sajnálatosnak tartja, hogy a polgármesteri hivatalok a hasonló döntések meghozása előtt mindig a prefektus véleményétől tartanak.
– jegyezte meg.
Fotó: Gecse Noémi
Úgy értékelte, több minden is közrejátszott abban, hogy Csíkszeredában a minap kedvező eredmény született. „A tárgyaláson védekezésképpen felhoztuk az egyhavi pelenkaszükséglet árát, azt, hogy a fiatal anyukák a szülés után 45–60 nappal kapják meg az első gyereknevelési segélyt.
– mondta az ügyvéd. Egyébként a határozat a kiközlésének napjától számítva 15 napon belül lesz jogerős, tehát 15 nap áll a prefektusi hivatal rendelkezésére, hogy esetleg megfellebbezze a döntést.
Nem alanyi jogon járna azonban a juttatás: a kritériumok között szerepel, hogy a családnak székelyudvarhelyi lakcíme, a szülőknek stabil munkaviszonya legyen, illetve ne legyen adótartozásuk, valamint a kórházi kibocsátópapírra is szükség van, amely azt igazolja, hogy az anya valóban hazavitte az újszülöttet. Egyértelműen nem érvényes a program a székelyudvarhelyi kórházban világra jött összes újszülöttre: 2016-ban 306, 2017-ben 320, 2018-ban 346 olyan baba született a székelyudvarhelyi kórházban, akik eleget tesznek a kritériumoknak.
Lakhatás a hazaköltözőknek
Az Erdélyi Magyar Néppárt helyi szervezetének több olyan kezdeményezése is van, amelynek az a célja, hogy Székelyudvarhely élhetőbb legyen, magyarázta Nagy Pál, a párt Hargita megyei szervezetének elnöke. A babakelengye-program mellett egy másik programot is kezdeményeznek a néppárti önkormányzati képviselők: az elképzelés szerint Székelyudvarhely városa biztosíthatna közművesített telket hazatérő fiataloknak. Az elképzelésnek van precedense, hasonló program működik Sepsiszentgyörgyön is.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
szóljon hozzá!