Fotó: Boda L. Gergely
Az RFV vállalat és a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal vezetői, hosszas tárgyalás után aláírták azt a szerződést, amelynek alapján a magyarországi hőszolgáltató 25 évre biztosítja a fűtést és a meleg vizet 15 hőközpont övezetében. A város egyéb részein és az Egységes Fűtési Zóna 365 további lakrészében azonban továbbra is fázhatnak a lakók.
2010. október 26., 15:522010. október 26., 15:52
2010. október 26., 17:232010. október 26., 17:23
Fotó: Boda L. Gergely
Négy hónap alkudozást követően kötötték meg kedden délelőtt a szerződést az RFV és a városháza között. Ez azonban csak azok számára jó hír, akik Marosvásárhelynek abban a részében laknak, ahol a bérbe vett 15 kazánház biztosítja a meleg vizet és a fűtést. A többiek, illetve ugyanebben az övezetben 365 lakrész továbbra is kénytelen kényszermegoldásokhoz folyamodni.
231 lej/gigakalória egy évig
A 25 évre megkötött szerződés értelmében az RFV 30 napon belül kifizeti a bérleti díj felét, azaz 2 millió eurót, 45 napja van a különböző engedélyek beszerzésére, az Energomur ezalatt tisztázza a szóban forgó rendszerrész és a 15 kazánház pénzügyi helyzetét, a polgármesteri hivatal pedig elintézi az átadás/átvétel leltárát. Négy hónappal ezelőtt még 17 000 fogyasztó volt a rendszeren, ez a szám jelenleg 10 000 körüli. Az RFV vállalta, hogy egy évig nem emeli a 301 lejes gigakalória árat (ebből a lakosságnak 231 lejt kell fizetnie), és minden 1000. visszanyert fogyasztó után 1,5 millió eurót fektet a rendszerbe.
„Összesen 25 millió eurót ruházunk be, 13,5 millió eurót az első két évben, amikor úgy számolunk, hogy veszteségesen fogunk üzemelni. Az a célunk, hogy hosszú távon jó minőségű és olcsó távhőt biztosítsunk. A problémás eseteket, helyzeteket a hivatallal közösen elemezzük, és biztos vagyok abban, hogy mindenkinek találunk megoldást” – fogalmazott az RFV projektmenedzsere, Dácz Gábor. A szakember elmondta, a földgáz mellett biomasszát is használnak majd, hisz így tehető kifizetődővé a hálózat. A beruházást abban az övezetben kezdik, ahol a legtöbben maradtak a rendszeren.
Fotó: Boda L. Gergely
Egyéni hőközpontok 2–3 hét múlva
Az említett adatok az Energomur számításai alapján kerültek nyilvánosságra, az eddigi hőszolgáltató által végzett felmérés értelmében ugyanis ennyi pénzre lenne szükség ahhoz, hogy a rendszer ne legyen veszteséges. „Azért volt szükség bérbe adni a hálózat jól működő részét, mert a polgármesteri hivatal így 2 millió euróhoz jut, továbbá nem lenne 13,5 millió eurónk a fejlesztésre. Nem akartuk tovább veszteségesen működtetni a rendszert, ezért ebből a részből hasznot akartunk húzni. Gazdaságilag tarthatatlan volt a helyzet” – mondta Marosvásárhely alpolgármestere, Claudiu Maior. Szerinte két-három héten belül egyéni hőközpontokat szerelnek azoknak, akik erre vonatkozó kérvényt nyújtottak be a városházán.
Csegzi Sándor alpolgármester szerint a hivatal 2001-től kezdődően 19 millió eurót fektetett a marosvásárhelyi távhőrendszer felújításába.
A város Energomur által ellátott részén 23 kazánház marad, az illetékesek elemezni fogják, hogy mi lesz ezekkel a továbbiakban.
Öt házkutatást hajtottak végre és 10 személyt őrizetbe vettek a rendőrök pénteken Mezőrücsön. Az illetőket testi sértéssel, valamint a közrend és köznyugalom megzavarásával gyanúsítják.
Bárki tehet bejelentést, ha kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy egy nyilvános hely tűzvédelmi intézkedései rendben vannak – jelezte a Maros megyei tűzoltóság, amely több mint egymillió lej értékben szabott ki bírságot három hónap alatt.
Fennáll a szélsőségesség veszélye egész Európában, ezért nagy a tét a májusi választáson – fejtette ki Crin Antonescu elnökjelölt Marosvásárhelyen, ahol előbb a megyei könyvtárba látogatott, majd a sajtónak is nyilatkozott szerda este.
Az utcaseprésért, a háztartási hulladék elszállításáért, de az utcai szemeteskukák kiürítéséért is többet kell majd fizetni Marosvásárhelyen. Az áremelésről és annak mértékéről áprilisi ülésén, csütörtökön dönt a helyi képviselő-testület.
Erős felhőszakadásra, villámlásra és jégesőre figyelmeztetnek a meteorológusok Maros megye területén. Segesváron már le is szakított egy tetőrészt a szél kedden délután.
Csigérszőllősről eltűnt fiatalkorú lányt keres a Maros megyei rendőrség.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.