
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Székelyföld-szerte folyamatos a vérszükséglet. A sepsiszentgyörgyi vérközpont például önkéntes véradásra hív: munkanapokon 8-tól 12 óráig jelentkezhetnek azok a 18–60 év közötti személyek, akiknek nincs krónikus, illetve ragályos betegségük. Hargita megyében több helyszínre szerveznek véradási akciót.
2023. március 19., 19:402023. március 19., 19:40
A véradás engedélyezésének, illetve elfogadásának egyéb feltételei között szerepel a megfelelő testsúly, a legfeljebb 200/100-as vérnyomás, és véradáskor kizáró jellegű lehet, ha a donor a jelentkezés előtti két hétben bizonyos gyógyszereket szedett.
A véradók számára minden alkalommal ételjegy jár hetven lej értékben, emellett meghatározott laboratóriumi skálán ingyenes vérvizsgálatokat is igényelhetnek. A sepsiszentgyörgyi Bánki Donát utca 15. szám alatti vérközpont közleménye kiemeli, hogy a kórházak vérhiánya miatt a felhívásuk sürgősségi esetnek tekinthető, és számítanak olyan személyek jelentkezésére, akiknek szívügye az életmentés.
Kovászna fürdőváros is meghirdette az immár sokadik véradási kampányát, ezúttal március 22-én reggel 8 órai kezdettel, a városi kórház sporttermében (Gábor Áron utca 6/A szám). Helyieket és gyógykezelésre vagy üdülésre érkező vendégeket egyaránt várnak véradásra. Fő szervező és ügyvivő a helyi Dr. Benedek Géza Szívkórház és a sepsiszentgyörgyi vérközpont.
Az előzetes bejelentkezéseket, feliratkozásokat a városi művelődési ház épületében működő szociális igazgatóság székhelyén fogadják (1918. december 1. utca 1. szám). A Kovászna fürdővárosban esedékes véradás szervezői a közleményükben felsorolják a Sepsiszentgyörgyön is érvényes feltételeket, és kiemelik, az önkéntes véradók szabadnapra jogosultak (amennyiben munkavállalók), hét ételjegyet kaphatnak, emellett a polgármesteri hivatal különféle kedvezményeket ajánl (ingyenes belépés művelődési rendezvényekre, sportbázisok ingyenes használata, féláras menetjegy vagy bérlet a városi autóbuszokra stb.).
A Hargita Megyei Vérközpontnál is a háromszékihez hasonló gondokkal küszködnek, miután a tavalyi év folyamán, akárcsak idén, „egy kicsit csökkent a véradási készség” a lakosság részéről. „Általában az Rh-negatív vércsoportból van hiányunk, mivel a lakosság alig 5–6% százaléka sorolható ebbe a kategóriába” – tájékoztatott Kopacz Ildikó központigazgató. „A B (III) és az AB (IV) Rh-negatív talán még ennél is ritkább. Jelenleg A (II) és B (III) Rh-pozitív vérből kevesebb van, mivel az utóbbi időben sok A (II) beteg volt. Rendszeresen járunk Székelyudvarhelyre és Gyergyószentmiklósra, a Facebookra is felhívást tettünk közzé, hozzátartozók is jöttek, így valamelyest javult a helyzet.”
A bevizsgálást követően nagyjából 5-8 százalékát nem tudják felhasználni a levett vérmennyiségnek.
A kiszállások, vérvételi kampányok előzetes szervezést igényelnek. Rég jártak Maroshévízen, ahol épp jövő héten szerveznek véradási akciót, a helyek ott már beteltek. Áprilisban a székelyudvarhelyi Harghita Business Centerbe mennek, majd Székelykeresztúrra. „Jelenleg egyeztetés zajlik, hogy a gyergyószentmiklósi kórházban is szervezzünk egy, a tavalyihoz hasonló sikeres véradási akciót” – mondta.
A vérszükségletet nem lehet kiszámítani, mivel vannak folyamatos vérkészítményre szoruló krónikus betegek, de sürgősségi ellátáskor is sok vérkészítmény szükséges.
– hangsúlyozta Kopacz Ildikó. A csíkszeredai vérközpontnak Hargita megye négy kórháza, valamint a marosvásárhelyi és kolozsvári egyetemi központokban fekvő Hargita megyei betegek részére kell biztosítania – lehetőségekhez mérten – a vértkészletet, illetve a vérkészítményeket.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!