
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Székelyföld-szerte folyamatos a vérszükséglet. A sepsiszentgyörgyi vérközpont például önkéntes véradásra hív: munkanapokon 8-tól 12 óráig jelentkezhetnek azok a 18–60 év közötti személyek, akiknek nincs krónikus, illetve ragályos betegségük. Hargita megyében több helyszínre szerveznek véradási akciót.
2023. március 19., 19:402023. március 19., 19:40
A véradás engedélyezésének, illetve elfogadásának egyéb feltételei között szerepel a megfelelő testsúly, a legfeljebb 200/100-as vérnyomás, és véradáskor kizáró jellegű lehet, ha a donor a jelentkezés előtti két hétben bizonyos gyógyszereket szedett.
A véradók számára minden alkalommal ételjegy jár hetven lej értékben, emellett meghatározott laboratóriumi skálán ingyenes vérvizsgálatokat is igényelhetnek. A sepsiszentgyörgyi Bánki Donát utca 15. szám alatti vérközpont közleménye kiemeli, hogy a kórházak vérhiánya miatt a felhívásuk sürgősségi esetnek tekinthető, és számítanak olyan személyek jelentkezésére, akiknek szívügye az életmentés.
Kovászna fürdőváros is meghirdette az immár sokadik véradási kampányát, ezúttal március 22-én reggel 8 órai kezdettel, a városi kórház sporttermében (Gábor Áron utca 6/A szám). Helyieket és gyógykezelésre vagy üdülésre érkező vendégeket egyaránt várnak véradásra. Fő szervező és ügyvivő a helyi Dr. Benedek Géza Szívkórház és a sepsiszentgyörgyi vérközpont.
Az előzetes bejelentkezéseket, feliratkozásokat a városi művelődési ház épületében működő szociális igazgatóság székhelyén fogadják (1918. december 1. utca 1. szám). A Kovászna fürdővárosban esedékes véradás szervezői a közleményükben felsorolják a Sepsiszentgyörgyön is érvényes feltételeket, és kiemelik, az önkéntes véradók szabadnapra jogosultak (amennyiben munkavállalók), hét ételjegyet kaphatnak, emellett a polgármesteri hivatal különféle kedvezményeket ajánl (ingyenes belépés művelődési rendezvényekre, sportbázisok ingyenes használata, féláras menetjegy vagy bérlet a városi autóbuszokra stb.).
A Hargita Megyei Vérközpontnál is a háromszékihez hasonló gondokkal küszködnek, miután a tavalyi év folyamán, akárcsak idén, „egy kicsit csökkent a véradási készség” a lakosság részéről. „Általában az Rh-negatív vércsoportból van hiányunk, mivel a lakosság alig 5–6% százaléka sorolható ebbe a kategóriába” – tájékoztatott Kopacz Ildikó központigazgató. „A B (III) és az AB (IV) Rh-negatív talán még ennél is ritkább. Jelenleg A (II) és B (III) Rh-pozitív vérből kevesebb van, mivel az utóbbi időben sok A (II) beteg volt. Rendszeresen járunk Székelyudvarhelyre és Gyergyószentmiklósra, a Facebookra is felhívást tettünk közzé, hozzátartozók is jöttek, így valamelyest javult a helyzet.”
A bevizsgálást követően nagyjából 5-8 százalékát nem tudják felhasználni a levett vérmennyiségnek.
A kiszállások, vérvételi kampányok előzetes szervezést igényelnek. Rég jártak Maroshévízen, ahol épp jövő héten szerveznek véradási akciót, a helyek ott már beteltek. Áprilisban a székelyudvarhelyi Harghita Business Centerbe mennek, majd Székelykeresztúrra. „Jelenleg egyeztetés zajlik, hogy a gyergyószentmiklósi kórházban is szervezzünk egy, a tavalyihoz hasonló sikeres véradási akciót” – mondta.
A vérszükségletet nem lehet kiszámítani, mivel vannak folyamatos vérkészítményre szoruló krónikus betegek, de sürgősségi ellátáskor is sok vérkészítmény szükséges.
– hangsúlyozta Kopacz Ildikó. A csíkszeredai vérközpontnak Hargita megye négy kórháza, valamint a marosvásárhelyi és kolozsvári egyetemi központokban fekvő Hargita megyei betegek részére kell biztosítania – lehetőségekhez mérten – a vértkészletet, illetve a vérkészítményeket.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!