
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Székelyföld-szerte folyamatos a vérszükséglet. A sepsiszentgyörgyi vérközpont például önkéntes véradásra hív: munkanapokon 8-tól 12 óráig jelentkezhetnek azok a 18–60 év közötti személyek, akiknek nincs krónikus, illetve ragályos betegségük. Hargita megyében több helyszínre szerveznek véradási akciót.
2023. március 19., 19:402023. március 19., 19:40
A véradás engedélyezésének, illetve elfogadásának egyéb feltételei között szerepel a megfelelő testsúly, a legfeljebb 200/100-as vérnyomás, és véradáskor kizáró jellegű lehet, ha a donor a jelentkezés előtti két hétben bizonyos gyógyszereket szedett.
A véradók számára minden alkalommal ételjegy jár hetven lej értékben, emellett meghatározott laboratóriumi skálán ingyenes vérvizsgálatokat is igényelhetnek. A sepsiszentgyörgyi Bánki Donát utca 15. szám alatti vérközpont közleménye kiemeli, hogy a kórházak vérhiánya miatt a felhívásuk sürgősségi esetnek tekinthető, és számítanak olyan személyek jelentkezésére, akiknek szívügye az életmentés.
Kovászna fürdőváros is meghirdette az immár sokadik véradási kampányát, ezúttal március 22-én reggel 8 órai kezdettel, a városi kórház sporttermében (Gábor Áron utca 6/A szám). Helyieket és gyógykezelésre vagy üdülésre érkező vendégeket egyaránt várnak véradásra. Fő szervező és ügyvivő a helyi Dr. Benedek Géza Szívkórház és a sepsiszentgyörgyi vérközpont.
Az előzetes bejelentkezéseket, feliratkozásokat a városi művelődési ház épületében működő szociális igazgatóság székhelyén fogadják (1918. december 1. utca 1. szám). A Kovászna fürdővárosban esedékes véradás szervezői a közleményükben felsorolják a Sepsiszentgyörgyön is érvényes feltételeket, és kiemelik, az önkéntes véradók szabadnapra jogosultak (amennyiben munkavállalók), hét ételjegyet kaphatnak, emellett a polgármesteri hivatal különféle kedvezményeket ajánl (ingyenes belépés művelődési rendezvényekre, sportbázisok ingyenes használata, féláras menetjegy vagy bérlet a városi autóbuszokra stb.).
A Hargita Megyei Vérközpontnál is a háromszékihez hasonló gondokkal küszködnek, miután a tavalyi év folyamán, akárcsak idén, „egy kicsit csökkent a véradási készség” a lakosság részéről. „Általában az Rh-negatív vércsoportból van hiányunk, mivel a lakosság alig 5–6% százaléka sorolható ebbe a kategóriába” – tájékoztatott Kopacz Ildikó központigazgató. „A B (III) és az AB (IV) Rh-negatív talán még ennél is ritkább. Jelenleg A (II) és B (III) Rh-pozitív vérből kevesebb van, mivel az utóbbi időben sok A (II) beteg volt. Rendszeresen járunk Székelyudvarhelyre és Gyergyószentmiklósra, a Facebookra is felhívást tettünk közzé, hozzátartozók is jöttek, így valamelyest javult a helyzet.”
A bevizsgálást követően nagyjából 5-8 százalékát nem tudják felhasználni a levett vérmennyiségnek.
A kiszállások, vérvételi kampányok előzetes szervezést igényelnek. Rég jártak Maroshévízen, ahol épp jövő héten szerveznek véradási akciót, a helyek ott már beteltek. Áprilisban a székelyudvarhelyi Harghita Business Centerbe mennek, majd Székelykeresztúrra. „Jelenleg egyeztetés zajlik, hogy a gyergyószentmiklósi kórházban is szervezzünk egy, a tavalyihoz hasonló sikeres véradási akciót” – mondta.
A vérszükségletet nem lehet kiszámítani, mivel vannak folyamatos vérkészítményre szoruló krónikus betegek, de sürgősségi ellátáskor is sok vérkészítmény szükséges.
– hangsúlyozta Kopacz Ildikó. A csíkszeredai vérközpontnak Hargita megye négy kórháza, valamint a marosvásárhelyi és kolozsvári egyetemi központokban fekvő Hargita megyei betegek részére kell biztosítania – lehetőségekhez mérten – a vértkészletet, illetve a vérkészítményeket.
Elrabolta volt barátnőjét egy maroslekencei férfi, aki ellen korábban távoltartási rendeletet is kiállított a Szeben megyei rendőrség.
Hosszú kihagyás után idén érkezik a biztonsági játéknak ígérkező Star Wars-film, de Steven Spielberg is visszatér egy idegeninváziós sci-fivel. De nem csak ezeket nézhetjük az előttünk álló hónapokban. Nyári moziajánló.
A tűzoltók védőszentjét, Szent Flóriánt ábrázoló réz domborművet helyeztek el szombaton Gyergyóalfaluban a helyi tűzoltólaktanya falán. Az esemény is igazolja, az önkéntes tűzoltók kiemelten fontos szerepet töltenek be a község életében.
A síelő, aki szombaton életét vesztette a Bucsecs-hegység Coștilei völgyében bekövetkezett lavina miatt, a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) alezredese volt, és a szervezet egyik legkiválóbb hegymászója.
Elsodort szombaton a lavina a Bucsecs-hegységben egy háromtagú csoportot, egyikük meghalt – tájékoztatott az Országos Hegyimentő Közszolgálat.
Az idei év első három hónapjában 669 közúti baleset történt, amelyek következtében 223 ember vesztette életét, 546-an pedig súlyos sérüléseket szenvedtek – derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság szombati közleményéből.
Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ október 9-18. között ötödik alkalommal szervezi meg a Kaptár dokumentumfilm-szemlét, amelybe 2020 után Romániában készült alkotásokkal nevezhetnek be a filmkészítők.
A romániaiak több mint fele (58 százalék) úgy véli, hogy Ilie Bolojan miniszterelnöknek le kellene mondania – derül ki a CURS egy friss felméréséből.
A közlekedési rendőrök péntek éjjel több mint 160 alkohol vagy drog hatása alatt vezető sofőrt füleltek le egy országos akció keretében, amelynek célja az alkohol vagy tiltott szerek hatása alatt történő vezetés visszaszorítása volt.
Két kigyulladt melegházhoz riasztották péntek éjjel a nyárádszeredai tűzoltókat, lángoló melléképülethez a dicsőszentmártoniakat.
szóljon hozzá!