Akadályozott munkára panaszkodik a drámaíró

Akadályozott munkára panaszkodik a drámaíró

Tíz év alatt egyetlen drámaírói vagy dramaturgi munkát sem kapott Marosvásárhelyen – panaszolta Székely Csaba

Fotó: MTI

„Tulajdonképpen Marosvásárhelyre fakadtam ki, nem tudom, hogy mivel bizonyíthatom még, hogy értek ahhoz, amit csinálok” – válaszolta érdeklődésünkre Székely Csaba a Facebook-oldalán közzétett bejegyzése kapcsán, amelyben arról ír, hogy egyetlen nagyobb játszóhellyel rendelkező marosvásárhelyi intézmény sem hajlandó az együttműködésre, ami a Vitéz Mihály című darabjának a román bemutatóját illeti, valamint, hogy tíz év óta hiába próbál egy dramaturgiai állást, vagy valami hasonlót megszerezni, folyton visszautasításban van része.

Antal Erika

2018. szeptember 04., 15:152018. szeptember 04., 15:15

A Vitéz Mihály az utolsó csepp a pohárban – mondta a drámaíró, aki marosvásárhelyiként Marosvásárhelyért szeretne tenni, és nem érti azt az elzárkózást, amivel már évek óta szembetalálja magát.

Idézet
Azt, amit a Facebook-oldalamon megosztottam, hogy elegem van abból az akadályoztatásból, amivel szembetalálom magam, Gáspárik Attila magára vette, joggal

– tette hozzá, majd elmondta, a független színházak – Marosvásárhelyen három ilyen működik – folyton akadályokba ütköznek, mert a színészek, akikkel dolgoznak, azok valamelyik társulatnak a leszerződött alkalmazottai.

„Természetes, hogy ebben a világban, ahol társadalombiztosítást, nyugdíjalapot, adót kell fizetni, mindenki igyekszik, hogy valamely intézmény szerződéses munkatársa lehessen. Mi ezekkel az emberekkel dolgozunk, egyeztetünk és nem kellene akadályozni a mi munkánkat azzal, hogy nem engedik, hogy a független színházaknál is játszhassanak” – magyarázta Székely Csaba, aki közösségi oldalán arról számolt be, hogy „Ándi Gherghe rendező, a 3G Színház alapítója, hegyeket mozgatott, hogy ez az előadás létrejöhessen. Független színházként ekkora csapattal dolgozni (11 színész + a többiek) őrültség. Mindnyájan tudjuk, hogy ez veszteséges lesz, csak abban reménykedünk, hogy a színészek gázsija és a terembér nagyjából kijön majd az eladott jegyekből. Ha nem, akkor… valahogy lesz”.

Ennek érdekében több marosvásárhelyi intézményhez folyamodtak, hogy próbatermet nyerjenek, illetve bemutathassák a produkciót. A drámaíró elmondta, a Művészeti Egyetem színpadán szerették volna bemutatni, de oda sem fogadták be őket. Helyet adott viszont a próbáknak az András Lóránt Társulat a Kortárs Művészetek Házában, az egykori Knöpfler Vilmos utcai új zsinagógában, ahol a bemutatót is megtarthatják és az előadásokat is játszhatják. De ez még változhat – mondta Székely.

Idézet
Ez egy igazi közösségépítő előadás, amely elsősorban – tulajdonképpen: kizárólag – a város és a helyi közösségek számára nyereség: vidám történelemlecke, három nyelven szólalnak meg benne, jó alkalom arra, hogy szórakozva tanuljunk egymás és a saját hibáinkból

– írja a Facebook-oldalán a darab szerzője, aki érdeklődésünkre elmondta, nemsokára tíz éve annak, hogy drámát ír, olyan darabokat, amelyek a közösség javát szolgálják, annak a közösségnek szólnak, amelynek ő is tagja, ahonnan ő is származik. Úgy érzi bebizonyította, hogy mire képes, művészi alkotóként helytállni, mégsem érzi azt, hogy ennek a közösségnek, azoknak az intézményeknek, amelyek Marosvásárhelyen működnek, szükségük volna rá.

A Művészeti Egyetemen nem alkalmazták tanárnak, mert nincs doktori diplomája, holott, művészi teljesítménye alapján taníthatna, ahogy más színházi alkotó is megteheti. „A szenátus nem hagyta jóvá, hogy taníthassak, többen is ellenem szavaztak” – mondta Székely Csaba, aki a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban is akadályokkal találta szembe magát, amikor dramaturgiai állásért kopogtatott. 

Idézet
Bármely nyugat-európai városban, ahol színház működik, és van egy drámaíró, akkor azt foglalkoztatják

– mondta a marosvásárhelyi drámaíró, aki már konkrét felajánlásokat is kapott más városokból, más színházakból, de úgy érzi, itt a helye.

„Nem akarom magam jobb embernek beállítani, mint amilyen valójában vagyok: nekem ez részben megélhetés is, hiszen minden jövedelmem abból származik, amit írok. Ezt úgy kell érteni, hogy szeretem Vásárhelyt, de a családomat jobban, úgyhogy ingyen csak ritkán dolgozom. Mármost, ez alatt a tíz év alatt egyetlen drámaírói vagy dramaturgi munkát sem kaptam ebben a városban: minden bemutatóm úgy született, hogy egy harcias rendező – általában Sebestyén Aba – ragaszkodott hozzá, hogy az én szövegemmel akar dolgozni. Ezt ezúton is hálásan köszönöm neki. Ha nincs Aba, vagy nincs Sorin Militaru, vagy most Ándi Gherghe… szóval, ha nincsenek a rendezők, akik meglátják a lehetőséget a szövegeimben, bennem, akkor én ma egy teljesen ismeretlen, egyszer sem játszott figura lennék a saját városomban” – tárja a nagy nyilvánosság elé a drámaíró, hozzátéve, hogy ez most már számára fárasztó is és kiábrándító is, úgy érzi azt, ami tőle telt, megtette, a Vitéz Mihály bemutatója után pedig már nincs sok dolga Marosvásárhelyen.

A Facebookon közzétett kifakadásához többen is hozzászóltak, zömében támogatásukról biztosították Székely Csabát. Kincses Réka, Berlinben élő rendező, drámaíró például azt írta, hogy „a berlini állami színházakban (de Pesten is) dramaturgok serege dolgozik, plusz van egy fődramaturg, aki nagyon meghatározza a színház arculatát. Nálad ismertebb erdélyi drámaíró jelenleg nem létezik. Ha mégsincs helyed Vásárhelyen, akkor az kizárólag azért van, mert azokat, akik a kulturális életet, és a színházat vezetik, végső soron mégsem a minőség, és a provincilaizmusból való kilábalás érdekli, hanem egóik mentén szerveződnek”. Ezt fogalmazta meg Székely Csaba is, aki lapunknak arról beszélt, hogy szerinte a hiúság vezérli azokat, aki akadályokat gördítenek eléje.

A bejegyzéshez Gáspárik Attila színházigazgató is hozzászólt, de később törölte Facebook-oldalát, így a hozzászólása sem maradt meg. Próbáltuk telefonon kapcsolatba lépni vele, de készüléke folyamatosan azt jelezte, hogy nem elérhető. Korábban a Maszol portálnak nyilatkozva elmondta, a drámaírónak jelenleg három darabját játsszák a marosvásárhelyi magánszínházakban, amelyeknek a tagjai mind a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház alkalmazottai. „Ez felveti a tisztességtelen verseny problémáját is, de egye fene” – jegyezte meg. Ugyanakkor hozzátette, igazgatói mandátuma alatt Székely Csabának öt bemutatója volt a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban, a legtöbbet játszott szerző az intézményben. Azt is leszögezte, a drámaíró eddig egyetlen darabbal sem kereste meg az általa vezetett intézményt, illetve az elmúlt években egyetlen rendező sem jelezte a nemzeti színháznak, hogy Székely Csaba által írt darabot szeretne rendezni.

Székely Csaba lapunknak úgy reagált az igazgató válaszára, amely szerint öt darabját is bemutatták a színházban, hogy ez igaz, és hálás is érte, de hozzá méltatlan körülmények között, mélyen megalázva őt. És az, hogy az öt darabját játszották és a közönség láthatta azokat, az a „harcos” rendezőknek köszönhető, akik ragaszkodtak az ő szövegeihez.

Gáspárik Attila változtathatott volna a helyzetén, hiszen hatalmában állt ez – mondta Székely Csaba, aki szerint az igazgató „mindenfélét állított, de közben egyszer sem cáfolta, amit itt írtam, vagyis hogy pangok a saját városomban, felkéréseket nem kapok, minden bemutatóm annak volt köszönhető, hogy egy rendező az én szövegemmel akart dolgozni”. 

Alföldi békíteni próbált

Székely Csabához és Gáspárik Attilához címzett baráti levéllel reagált az immár közüggyé dagadt problémához Alföldi Róbert rendező, aki  szerint „néha engedni kell, és igenis kiegyezést kell találni a harmóniához”, és aki arra biztatja mindkét barátját, hogy vegyék fel a telefont, beszéljenek egymással és próbáljanak valami módon megegyezni. Alföldi szerint annak, akinek hatalom van a kezében, nem szabad megsértődnie soha, még akkor sem, ha esetleg igaza is van. „Aki helyzetben van, aki dönt, annak nem lehet megsértődni, annak nem lehet nyilatkozni, még ha jogosan és igazán mélyen belül fáj is neki” – fogalmaz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 03., péntek

Jelen vagyunk – üzente több száz motoros

Több száz motorkerékpáros részvételével szerveztek figyelemfelhívó motoros felvonulást péntek délután Csíkszéken. Jelen vagyunk az utakon, vigyázzunk egymásra – szólt a forgalom többi résztvevőjének az üzenet.

Jelen vagyunk – üzente több száz motoros
2024. május 03., péntek

Román Posta: sikerült kézbesíteni a nyugdíjakat az ortodox húsvétig

A Román Posta a kifizetési naptárban rögzítettnél öt nappal korábban, április 27-én megkezdte a májusi nyugdíjak kézbesítését, és becsléseik szerint a pénteki nap végére megközelítik a maximális kézbesítési arányt.

Román Posta: sikerült kézbesíteni a nyugdíjakat az ortodox húsvétig
2024. május 03., péntek

Két harangláb kifaragása a cél az első Székelyföldi Alkotók Táborában

Május 1-jén rajtolt, és vasárnapig tart az első Székelyföldi Alkotók Tábora, amelyhez a csíkszentsimoni gyermekotthon biztosít helyszínt. A cél két harangláb kifaragása, az egyik az anyaországba kerül, a másik helyben marad.

Két harangláb kifaragása a cél az első Székelyföldi Alkotók Táborában
2024. május 03., péntek

Hagyományőrző nagyvásárra készülnek a Kalonda-tetőn

Első alkalommal rendeznek hagyományos, régi időket idéző nagyvásárt a Farkaslaka községhez tartozó Kalonda-tetőn május 11–12-én. A családbarát rendezvény célja összehozni az embereket, családokat, az árusokat és a vásárlókat.

Hagyományőrző nagyvásárra készülnek a Kalonda-tetőn
2024. május 03., péntek

Egy lépéssel közelebb az új orvosi lakáshoz Vargyason

Hosszú évek után végre elkezdődhet az orvosi lakás felújítása Vargyas községben. A polgármester április utolsó napján jelentette be a jó hírt: az építési engedélyt megkapták, a következőkben kivitelezőt keresnek.

Egy lépéssel közelebb az új orvosi lakáshoz Vargyason
2024. május 03., péntek

Tömegeket mozgatott meg a marosvásárhelyi városi majális

Kávézós, teraszos, zenés hangulat uralkodott Marosvásárhely központjában, ahol a résztvevők megmutatták: remekül lehet a város épületei között is majálisozni, belakva a tereket, a járdát, az utcát.

Tömegeket mozgatott meg a marosvásárhelyi városi majális
2024. május 03., péntek

János vitézt mutatja be a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Műsorra tűzi János vitéz című előadását a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes. A Petőfi Sándor műve alapján készült táncjátékot Csíkszeredában lehet majd megtekinteni május 7-én, kedden 18 órától.

János vitézt mutatja be a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2024. május 03., péntek

Észrevétlenül pusztít a kertben, ám mire ez feltűnik, legtöbbször már késő

A puszpáng vagy bukszus tömör bokor, amely leginkább bőrszerű, örökzöld leveleivel díszít, és vidékünkön is közkedvelt. Néhány éve több helyen is megfigyelhető, hogy rossz állapotba kerültek a bukszus sövények és díszbokrok.

Észrevétlenül pusztít a kertben, ám mire ez feltűnik, legtöbbször már késő
2024. május 02., csütörtök

A korai iskolaelhagyás visszaszorítására kapnak pénzt a tanintézmények

Tizenhat háromszéki oktatási intézmény nyert finanszírozást a tanügyminisztérium korai iskolaelhagyást csökkenteni hivatott programjában. A diákok számától és az iskola elhelyezkedésétől függően legfeljebb 300 ezer eurós összegre lehetett pályázni.

A korai iskolaelhagyás visszaszorítására kapnak pénzt a tanintézmények
2024. május 02., csütörtök

18 csapatban 365 résztvevő méretkezik meg a Háromszéki Diáknapokon

A Háromszéki Diáknapok 18. alkalommal megszervezett kiadása csütörtöktől szombatig zajlik Sepsiszentgyörgyön és környékén. Idén a megszokotthoz képest kettővel több, azaz 18 csapat méretkezik meg.

18 csapatban 365 résztvevő méretkezik meg a Háromszéki Diáknapokon
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!