Fotó: Boda L. Gergely
Összesen 3,8 millió lejből építették meg a nyárádtői ipari parkban az ország negyedik üzleti inkubátorházát. A szakemberek elmondták, a létesítmény célja, hogy amolyan „fészket” nyújtson az induló kis- és közepes vállalkozásoknak, amelyek tapasztalattal felruházva kerülnek ki a piacra.
2010. június 13., 15:202010. június 13., 15:20
2010. június 13., 15:272010. június 13., 15:27
Fotó: Boda L. Gergely
A Maros megyei önkormányzat alárendeltségébe tartozó nyárádtői ipari parkban avatták fel a térség első és az ország negyedik üzleti inkubátorházát, ahova kis- és közepes, mint elhangzott, elsősorban az IT-szektorban érdekelt vállalkozásokat várnak.
A megyei tanács szakembere, Călin Suciu ismertette: 2009 szeptembere és 2010 áprilisa között valósult meg az épület, amelynek 750 négyzetméteres alap-, és 1500 négyzetméteres hasznos felületén 42 irodát (14-től 70 négyzetméteres) alakítottak ki úgy, hogy bármikor átszervezhetőek legyenek a helyiségek, valamint 100 személyes konferenciatermet, raktárakat, öltözőket, mellékhelyiségeket, kapusfülkét. Jelenleg a vállalkozásfejlesztő inkubátorházat 22 számítógép, telefonközpont szolgálja ki. Mindehhez gratulált az UNDP képviselője, Yesim Oruc (fotó) is.
Fotó: Boda L. Gergely
A megyei önkormányzat elnöke, Lokodi Edit Emőke elmondta, az összberuházás 3,8 millió lej, ebből az épületre 2,5 milliót költöttek, a fennmaradó részt a fenntartásra és a közművesítésre költik. A megvalósítást 85%-ban a megyei tanács támogatta, 15%-ot pedig az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja (UNDP) fedezett.
„Az ügykezelési licitet az ipari park nyerte a kereskedelmi és iparkamarával, illetve a Petru Maior Egyetemmel közösen. 2005-ben, amikor elkezdtük az ipari park megépítését, feltétel volt, hogy létesítsünk inkubátorházat is, de ezen a kötelességen túl mára már bebizonyosodott, hogy erre igenis szükség van. Az itt megtelepedő cégek felkészítést kapnak a szolgáltatásaikhoz. Ez egy lehetőség, egy ajánlat a megyei önkormányzattól, hiszen Európában elterjedt az üzleti gondolkodás módosulása, az innovációs tevékenységek fejlesztése, ehhez kívánjuk felzárkóztatni a cégeket. Ezenkívül a gazdasági válság miatt bekövetkezett munkanélküliséget is orvosolhatja, hiszen csak tavaly az időközben majdnem teljesen betelt ipari parkban 700 új munkahelyet létesítettek. Persze a fenntartáshoz nem lesz elég a bérleti díjak beszedése, továbbra is pályázni kell”– fogalmazott Lokodi Edit.
Fotó: Boda L. Gergely
Az ipari park igazgatója, Nagy István elmondta: folyamatban van a Romániai Üzleti Inkubátorházak Egyesületének bejegyzése, amely azokat a létesítményeket tömöríti, amelyek az UNDP programban valósultak meg. „Ígéretet kaptunk, hogy támogatnak, a tapasztalat pedig hasznos lesz, hogy népszerűsítsük az ötletet a térségben. A 3 év inkubálás után a cégeknek saját maguknak kell helytállniuk a piacon” – ismertette Nagy István.
A Petru Maior Egyetem rektora, Liviu Marian szerint megközelítőleg 450 hallgatójuk vállalkozik, akiknek segíteni akarnak, hogy ötleteiket ültessék gyakorlatba. „Olyan ez, mint a fészek, amelyben vigyázunk a fecskékre, és remélhetőleg sasokként távoznak majd” – vélte a rektor.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!