Van gyerek, akinek tisztult a beszéde a zenei foglalkozások után, és van, aki kivételes tehetségnek bizonyult, de mindannyian élvezik a foglalkozásokat, a kedvenc pedig a hangszeres játék – értékelte előrehaladásukat Simó Márta zenetanár, aki a csíkszeredai Puzzle Oktatási Központban a színes kotta módszerrel tanít zenét az autista gyerekeknek.
2011. június 01., 14:272011. június 01., 14:27
2011. június 01., 16:212011. június 01., 16:21
A télen írtunk arról, hogy zenei foglalkozások indulnak a csíkszeredai AutHelp Egyesület által a József Attila Általános Iskolában autista gyerekek számára létrehozott Puzzle Oktatási Központban. Az Egyesület a MOL Gyermekgyógyító Program 2010-es, a Közösségért Alapítvány által szervezett kiírásán nyert 20 000 lejt a zenei foglalkozások beindítására. A központ diákjai az értelmi sérült gyerekek zeneoktatására kidolgozott Ulwila zenepedagógiai módszerrel, a színes kották által tanulnak, amelyeken az ötvonalas kottát egy színes kottarendszer helyettesíti.
A pályázat keretében számos ütős hangszert is vásároltak, és Simó Márta zenetanárral elkezdődött a tevékenység. Az augusztusig tartó projekt vége felé közeledve, a zenetanár úgy értékeli, bevált a színes kotta rendszer, a gyerekek pedig nagyon kedvelik a foglalkozásokat. A zenei foglalkozás célja volt, hogy ezáltal javuljon a gyerekek összpontosító képessége, az együtt zenélés során az egymásra való odafigyelés szükségességével pedig a szociális készségek is fejlődjenek. A zenetanár értékelése szerint ezeken a területeken mind előrelépés történt, ugyanakkor van gyerek, aki a foglalkozások nyomán tisztábban kezdett beszélni, és olyan is, aki kivételes tehetségnek bizonyult, két-háromszori ismétlés után hallás után visszajátssza a dallamot.
A zenei foglalkozásra két csoportban tíz autista gyerek jár, a központ pedagógusainak felügyeletével. A 8 alaphangból eddig hatot tanultak meg, a program végére pedig mind a nyolcat tudni fogják – mondta Simó Márta. Elmesélte, a zeneórák foglalkozásai közül a gyerekek kedvence a hangszeres játék, alig várják, hogy kezükbe kaphassák a hangszereket, a xilofont például a rajta lévő, a hangjegyeket jelző színek szerint össze is tudják rakni.
Játék, tanulás, sikerélmény
Bekukkantva a foglalkozásra, egyértelmű volt, hogy a hangszerek érdeklik legjobban a gyerekeket, az aznapi zeneórára érkezett négy gyerek közül többen is hozzájuk szaladtak. A hangszerek azonban csak az óra végén kerülnek kézbe, az autista gyerekek számára eligazodást jelentő, itt is alkalmazott ábrás kártyák rendjét követve, előbb zenehallgatás, majd körjáték, aztán ritmusgyakorlatok következnek, és a végén kerül sor a hangszerekre.
A zenehallgatás nagy hatással volt a gyerekekre, a zeneteremben kezdetben ide-oda rohangáló gyerekek a zene hangjaira azonnal elcsendesültek, egyikük elsírta magát, mások pedig ringatták magukat a gyerekdal dallamára. A meghitt pillanat aztán játékba csapott át, a hol gyorsabb, hol lassabb tempójú körjátékban már nagy mosolyok közepette vettek részt. Az ezt követő ritmusgyakorlatokat is élvezték a gyerekek, határozottan olvasták le a tá-tá-ti-ti-tá ritmust a tanárnő által feltartott tábláról és tapsolták vissza azt.
Folytatást szeretnének
A zenei projekt keretében májusban kirándulást is szervezett az AutHelp Egyesület, a Sepsiszentgyörgyön vendégszerepelt Parafónia zenekar előadását nézték meg. A magyarországi, sérült gyerekekből álló zenekar szintén a színes kotta módszerrel zenél, évek óta nagy sikerrel. Vass Éva, az AutHelp Egyesület kapcsolattartója elmondta, köszönik az őket mindenben támogató József Attila Általános Iskola segítségét, a tanintézmény ezúttal a szállítást biztosította a koncertre, és így sokan, 13 szülő tudott elmenni és megnézni a magyarországi gyerekeket. A szülők nagyon lelkesek voltak, a zenei foglalkozásokat mindenképpen folytatni szeretnénk – számolt be Vass Éva.
Elmondta, a projektjük augusztusban ér véget, és szeretnének ismét pályázni a tevékenység folytatására. Ha sikerül, akkor folytatjuk, ha nem, akkor el kell gondolkodjunk azon, hogy mit tudunk tenni a folytatás érdekében, hisz nagyon szeretik a gyerekek – magyarázta. A folytatás a zenepedagógus szerint is fontos lenne, Simó Márta azt mondta, hogy ha nem sikerül további támogatást szerezni a tevékenységnek, akkor legalább egyénileg kellene foglalkozni a gyerekekkel, hogy ne vesszenek el az eddig megtanultak. Addig is, amíg kiderül, hogy mi lesz a projekt sorsa augusztus után, a tanév végeztével is folytatják a foglalkozásokat.
Vass Éva közölte, mivel nyáron nincs iskolabuszuk, a szülők kell megoldják a gyerekek behozatalát a központba. Szeretnénk, ha a szinten tartás érdekében heti egy alkalommal lehetne foglalkozás, de a szülőkkel nemsokára lezajló megbeszélésen dől el, hogy mire van lehetőség – mondta el Vass Éva.
A Puzzle Oktatási Központban nyáron a zenei foglalkozások mellett is lesz tevékenység, egy, a Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóságnál nyert pályázat keretében egy tankonyhát fognak felállítani. Egy másik, a megyei tanácsnál nyertes pályázat keretében pedig folytatják az otthonlátogatást a gyógypedagógusok, és kiterjesztik az autista gyerekek integrációs programját, amellett, hogy közösségi helyekre viszik el őket, szeretnének más gyerekekkel is közös tevékenységeket szervezni – tájékoztatott Tamás István, az egyesület alelnöke.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!