Nyelvi térvesztés a Székelyföldön címmel hallhattak rendkívül érdekes és tartalmas előadást azok, akik péntek délután elfáradtak a csíkszeredai városháza dísztermébe. A szép számban jelenlévő hallgatóságnak dr. Papp Kincses Emese vázolta fel azokat az okokat, melyek hozzájárulnak a magyar nyelv romlásához, térvesztéséhez.
2011. március 05., 14:302011. március 05., 14:30
2011. március 07., 11:052011. március 07., 11:05
Papp Kincses Emese: az arányos képviselet nem érvényesül
Dr. Papp Kincses Emese számos problémára világított rá. Többek között utalt arra, hogy az elcsatolt országrészeken a magyar nyelv kilencven év óta alárendelt, másodrangú nyelvvé vált. Ez a tendencia a kommunista diktatúra idején felerősödött, a magyar értelmiséget kiszorították a tudományos életből, nagy kárt okozva a szellemi fejlődésnek. A ’89-es változásokat követően – bár javult a helyzet – a magyar nyelv Székelyföldön alárendelt státusban van, ugyanis nem hivatalos nyelv, így másodrendű és ez szomorú – hangsúlyozta az előadó. Rámutatott arra, hogy bár a törvények lehetővé teszik a magyar nyelv írásbeli használatát, az hivatalossá csak akkor válik, ha lefordítják románra. Az igazságszolgáltatás terén is hatalmas a román nyelvi dominancia, hívta fel a jelenlévők figyelmét az előadó.
Hozzáfűzte: az igazságszolgáltatásban nincsenek biztosítva a magyar nyelvhasználat intézményes feltételei. A nyelvhasználati jog a gyakorlatban a tolmács igénybevételének jogára korlátozódik. Nincsenek főállású tolmácsok, a magyar nyelvű dokumentumok lefordítása nehézkes.
Nagymértékben sérülnek az emberi jogok, hisz sokszor a hivatalból kirendelt ügyvéd nem beszéli a magyar nyelvet, például Marosvásárhelyen. Az arányos képviselet nem érvényesül: Csíkszeredában a nyolc bíró közül csak egy beszél magyarul. A bíróság elnöke, illetve a törvényszék elnöke és alelnöke román nemzetiségű. Gyergyóban, Segesváron nincs egyetlen magyar nyelvet ismerő bíró, ügyész sem, ugyanez a helyzet a marosvásárhelyi táblabíróságon is, pedig Székelyföldön az ügyfelek nyolcvan százaléka magyar, akik hátrányban vannak, mert nem értik a jogi nyelvezetet – vázolta a szomorú valóságot Papp Kincses Emese.
A közigazgatásban történő nyelvi hátrány mellett az előadó szólt a magyar nyelvet érő egyéb negatív jelenségekről is. Megemlítette a globalizáció kulturális és gazdasági okait, az idegen szavak használatát, hangsúlyozva, hogy a kevert nyelven történő kommunikáció nem azonos a kétnyelvűséggel. Kiemelte a média szerepét is, rámutatva a számtalan idegen szó használatára. A nyelv romlásához hozzájárul az anyaországi nyelvi divat (pökit ettünk ubisalival, aztán palit ittunk), aminek uniformizáló tendenciája van, ezáltal tömegemberekké, egyéniség nélküliekké válunk. A román nyelvnek is van romboló hatása nyelvünkre nézve (sommer voltam, de most angazsáltam egy firmánál). A romboló hatásokat tudatosan, törekedve a szép magyar beszédre, ki lehet védeni – vonta le a következtetést dr. Papp Kincses Emese.
Végezetül rámutatott arra, hogy a magyar nyelv erdélyi térvesztésének megállításához nélkülözhetetlen a kulturális és területi autonómia, valamint a magyar nyelv hivatalossá tétele Székelyföldön.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
szóljon hozzá!