A zeteváraljai víztározó belsejében jártunk

A zeteváraljai víztározó belsejében jártunk

A víztározó 44 millió köbméter víz befogadására képes

Fotó: Barabás Ákos

Tizennégy évig épült a közel ötven méter magas zeteváraljai gát, melynek zsilipjeit végül 1993-ban zárták el teljesen, hogy feltöltsék a mesterséges tó medrét. Bár soha nem állt fenn a veszélye a hatalmas földgát átszakadásának, a vészforgatókönyv szerint ha ez megtörténne, nyolc méterrel emelkedne meg a Nagy-Küküllő szintje Udvarhelyen, de még Héjjasfalvát is elérné az ár. Belépési engedélyt kértünk a Maros Vízügyi Igazgatóságtól a gát alagútjaiba, és működés közben tekintettük meg a zsiliprendszert, valamint a víztározó üzemi részlegét.

Fülöp-Székely Botond

2017. április 12., 14:372017. április 12., 14:37

2017. április 12., 15:152017. április 12., 15:15

Harmincnyolc éve kezdődött el a zeteváraljai gát és víztározó építése, amit végül 1993 májusában fejeztek be – kezdett bele a robusztus építmény történetébe Bálint Miklós nyugalmazott igazgató, aki az elejétől végigkövette a munkálatokat.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A mesterséges tóval egy tanyát árasztottak el, az ott álló mintegy húsz házból a hatóságok kitelepítették a lakókat. Az emberek szinte házastól hagyták el a völgyet, szétbontották épületeiket, és elszállíttatták az építőanyagokat.

A víztározó fő funkciója az árvízvédelem, de fontos szerepet játszik a Nagy-Küküllő vízellátásában, valamint áramot is termel. Nagy esőzésekkor a tározóban tartják a vizet, míg szárazság idején a befolyó mennyiségnél valamivel többet engednek ki.

Idézet
Ha semmi víz sem folyik be a tározóba, akkor is közel száz napig tudjuk biztosítani a Küküllő vízellátását

– magyarázta a mérnök.

Galéria

Az alagút bejárata. Negyvenhat méteres mélységbe visznek a lépcsők

Fotó: Barabás Ákos

Ha átszakadna a gát

Létezése óta sohasem állt fenn a veszélye annak, hogy átszakadjon a zeteváraljai gát – szögezte le már beszélgetésünk elején Bálint. Apróbb meghibásodások ugyan voltak, de azokat könnyen tudták orvosolni. Mint mondta, többnyire akkor szakad át egy gát, ha a víz átcsap felette, ezt hivatott megakadályozni a hatalmas betontölcsér, amely másodpercenként 480 köbméternyi vizet képes elnyelni, majd kiengedni az építmény alján. Viszonyításképpen a mérnök elmondta, hogy a Nagy-Küküllő átlagos hozama másodpercenként négy köbméter, az eddig mért legnagyobb hozama pedig másodpercenként 200 köbméter volt.

Galéria

Folyamatos méréseket végeznek az építményben

Fotó: Barabás Ákos

A vésztervek szerint ha mégis átszakadna a gát, hangos sziréna jelezné a katasztrófát.

Ez esetben mintegy nyolc méterrel nőne meg a Küküllő vízszintje Székelyudvarhelyen, vagyis jócskán kilépne négy méter mély medréből.

A szombatfalvi rész volna a legnagyobb veszélyben, ugyanis a város másik felén nagyjából csak a vasútig öntene ki a folyó a közeli dombok miatt. Az árhullám egyébként alig több mint fél óra alatt érné el a várost – ha ellenőrzött körülmények között engedik ki vizet, ehhez másfél-két óra kell. A zeteváraljai gát árapasztó hatása egészen Héjjasfalváig tart, ezért átszakadása esetén ott is lényegesen megnőne a vízszint – tudtuk meg a nyugalmazott igazgatótól. Természetesen egy ilyen katasztrófának rengeteg előjele van, így

órákkal a gát átszakadása előtt meg lehetne kezdeni az emberek evakuálását, amire külön helyszíneket határoztak meg a vésztervekben.

Galéria

Hosszú lépcsősor vezet az alagút sziklába vájt részéhez

Fotó: Barabás Ákos

Folyamatos ellenőrzések

Sándor Viola jelenlegi igazgató rámutatott, a személyzet legfőbb feladata, hogy folyamatosan ellenőrizze a gátat: méréseket végezzenek például a tó vizének mélységéről, a gát falán átszivárgó víz mennyiségéről, akárcsak a talajvizekéről, valamint az építmény struktúrájában keletkező esetleges változásokról.

Rengeteg érzékelő is be van építve a gátba, amelyek automatikusan jelzik a rendellenességeket, így probléma esetén gyorsan be lehet avatkozni.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A megfelelő ellenőrzés érdekében a nap huszonnégy órájában szolgálatot tartanak, emellett az ott dolgozók feladata az építmény karbantartása is. A gátat hét évente ellenőrzi egy országos bizottság is. Az összegyűjtött adatokat a Maros Vízügyi igazgatóságnak küldik el elemzésre.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A gát belsejében

Hosszú lépcsősor vezet le a gát tetejétől a bejáratáig, ahonnan egy betonalagúton át lehet eljutni az építmény közepébe. Innen szintén alagutak vezetnek mindkét irányba, amelyek egészen a völgyfalat képező szikla alá benyúlnak. Utóbbi rész megtekintéséhez ismét egy hosszú és meredek lépcsősoron kell felkapaszkodni. A folyosók közepén mindenhol nyitott csatorna van: itt folyik el ugyanis az a víz, amely a talajból vagy a tározóból szivárog az építménybe. Nem nagy mennyiségű vízről van szó, csupán annyiról, amennyi természetesnek mondható a hasonló gátaknál. Ezek a források el vannak vezetve, a befolyó mennyiséget rendszeresen ellenőrzik a szakemberek, ahogyan a víz állagát is. Azt is meg tudják állapítani, hogy az alagutak alól vagy magasabbról folynak-e be a vizek. „Azt ki lehet jelenteni, hogy szerencsére állandónak mondható a beszivárgó vízmennyiség” – fogalmazott Sándor Viola.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Az alagutat nyolcméteres betonelemek alkotják, az is mérhető, ha azok egymáshoz képest elmozdulnak.

A beszivárgó vízben lévő algák több helyen is megszínezték a falakat, és helyenként mészkőcsapok is képződtek azokon. Sándor Viola elmondta, hogy az alagutakban többnyire állandó a hőmérséklet, ezért néhány denevér is beköltözött oda. Az alagutakban minden apró zaj visszhangzik, de félelmetesnek egyáltalán nem mondhatók: tágasak, ki vannak világítva, és látszik, hogy rendszeresen takarítják.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Az építmény szerkezete

Bálint Miklóstól megtudtuk, hogy eredetileg nem is a jelenlegi helyszínre tervezték a földgátat, hanem egy szűkebb völgyrészbe Zetelaka és Zeteváralja között. Az elképzelést Nicolae Ceauşescu végül nem támogatta, ezért választott más helyszínt a tervező. Az építménynek egy kilenc méter mély betonalapja van, illetve több helyen negyven méter mélyre is lefúrtak, hogy a furatokat cementtel feltöltve nagyobb stabilitást adjanak a talajnak. A betonból készült alagutak fölött agyagréteg van, azon pedig ballaszt. Erre kerültek rá a nagyobb kövek a tó felőli részen, amelyek a gát tetejéről is láthatók. A vízáteresztő zsilip egy áramfejlesztő erőműre tereli a folyót. Ez, akárcsak a fenékürítő zsilip, duplaajtós, hogy ha az egyik meghibásodik, a másikat lehessen használni.

Galéria

Elektromosan és kézi erővel is működtethetők a zsilipek

Fotó: Barabás Ákos

A gát ugyanakkor saját, üzemanyaggal működő áramfejlesztővel is rendelkezik, amit probléma esetén kapcsolnak be. A zsilipeket kézi erővel is lehet mozgatni, ám ez meglehetősen nehézkes és lassú folyamat.

Érdekes adatok

A völgyzáró gát a tengerszint fölötti 638 méteres magasságban található, 520 méter hosszú, és 46 méter magas. A víztározó 2,8 kilométer hosszú, legnagyobb szélessége 800 méter. Maximálisan 44 millió köbméter vizet tud befogadni, ottjártunkkor nagyjából 25 méteres volt a vízmélység, a tározó nagyjából a harmadáig volt feltelve.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 21., csütörtök

Újból fogadhatnak látogatókat a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház páciensei

Fogadhatnak látogatókat a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház páciensei szombattól a hét minden napján, az arra kijelölt időpontokban. Hétközben az épületben zajló munkálatok miatt rövidebb időintervallumban lehet látogatókat fogadni.

Újból fogadhatnak látogatókat a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház páciensei
2024. március 21., csütörtök

Down-szindrómával a közoktatásban – figyelemmel és fejlesztéssel lehetséges

Az iskolaorientációs bizottság a szülővel közösen dönt arról, hogy egy Down-szindrómás gyerek hol kezdheti meg az iskolát. Sok múlik azon, hogy a gyereket fejlesztették-e csecsemőkorban, illetve részt vett-e az óvodai programban.

Down-szindrómával a közoktatásban – figyelemmel és fejlesztéssel lehetséges
2024. március 21., csütörtök

Hárman sérültek meg egy maroskeresztúri balesetben

Személyi sérülésekkel járó baleset történt Maroskeresztúrnál csütörtök délelőtt – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya. A mentés és a helyszínelés idejére félsávos útlezárást léptettek érvénybe a hatóságok.

Hárman sérültek meg egy maroskeresztúri balesetben
2024. március 21., csütörtök

Hárman is polgármesterjelöltek lennének az RMDSZ színeiben Gyergyószentmiklóson

Lezárult a jelentkezési időszak az április 7-én sorra kerülő gyergyószentmiklósi RMDSZ előválasztásra. A határidőig három személy nyújtotta be jelentkezését a polgármesterjelöltségre, és 36-on szeretnének képviselőjelöltek lenni.

Hárman is polgármesterjelöltek lennének az RMDSZ színeiben Gyergyószentmiklóson
2024. március 21., csütörtök

Nagycsütörtöki koncert Székelyudvarhelyen

A nagyheti elcsendesüléshez kapcsolódva koncertet szerveznek Székelyudvarhely Belvárosi Református Templomban március 28-án, nagycsütörtökön, 17 órától, az istentiszteletet követően.

Nagycsütörtöki koncert Székelyudvarhelyen
Nagycsütörtöki koncert Székelyudvarhelyen
2024. március 21., csütörtök

Nagycsütörtöki koncert Székelyudvarhelyen

2024. március 21., csütörtök

Nem szeretnének úszó napelemeket a zeteváraljai víztározónál, ezért aláírásgyűjtésbe kezdtek

Online kitölthető petíciót indított a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület, amely úszó napelemek telepítését szeretné megakadályozni a zeteváraljai víztározónál. Kezdeményezésüket nem csak a székelyföldiek támogatják.

Nem szeretnének úszó napelemeket a zeteváraljai víztározónál, ezért aláírásgyűjtésbe kezdtek
2024. március 21., csütörtök

„A siker kulcsa a több lábon állás”

Két évtizednyi munka magában hordozza mind a sikert, a gyümölcsöző együttműködéseket, mind a nehézségeket és elakadásokat. Sorsszerűségről és támogató közösségről beszélgettünk Takács Zoltánnal, a székelykeresztúri Netter System ügyvezető igazgatójával.

„A siker kulcsa a több lábon állás”
„A siker kulcsa a több lábon állás”
2024. március 21., csütörtök

„A siker kulcsa a több lábon állás”

2024. március 20., szerda

Vannak még olyan tanügyi alkalmazottak, akik nem kapták meg az önfejlesztésre fordítható támogatást

Több probléma is volt az utóbbi időben az oktatási rendszerben dolgozó alkalmazottak bérével. Noha a hibák jó része megoldódott, van még olyan juttatás, amelyet még nem minden alkalmazott kapott meg.

Vannak még olyan tanügyi alkalmazottak, akik nem kapták meg az önfejlesztésre fordítható támogatást
2024. március 20., szerda

Ludasi tömbház szigetelése kapott lángra

Kigyulladt egy marosludasi tömbház szigetelése szerdán este. A tűzoltócsapatok speciális járművekkel vonultak ki a helyszínre.

Ludasi tömbház szigetelése kapott lángra
2024. március 20., szerda

A főmeteorológus Csíkszeredában: hétvégén a reggeli fagyok után 10–15 fokra melegszik fel a levegő Hargita megyében

Az Országos Meteorológiai Szolgálat vezérigazgatója, Elena Mateescu egy szerdai csíkszeredai sajtóeseményen kijelentette, hogy márciusra jellemzők a napközbeni szélsőséges hőmérséklet-ingadozások.

A főmeteorológus Csíkszeredában: hétvégén a reggeli fagyok után 10–15 fokra melegszik fel a levegő Hargita megyében
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!