Megkérdőjelezhetetlen a kórházi dolgozók munkája
Fotó: Veres Nándor
A világjárvány kezdete óta, tehát immár két esztendeje az egészségügy az a terület, amelyre a legnagyobb nyomás nehezedik. A megnövekedett ellátási igények lefedése erőpróbát jelentett mind a csíkszeredai, mind a székelyudvarhelyi kórházban. Ez az időszak magával hozta a személyzeti bővítést mindkét egészségügyi intézmény esetében, jelentkezőkből azonban – szerencsére – nem volt hiány.
2022. február 13., 15:402022. február 13., 15:40
Kiss Edit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sajtószóvivője a témafelvetés kapcsán közölte, jelenleg 1505 alkalmazottja van az intézménynek (ezzel ez a legnagyobb munkaadó intézmény Hargita megyében).
– tudatta. Volt olyan álláshirdetés, amire sok jelentkező volt, és sikeresen vizsgáztak sokan, de akadt olyan is, amikor nehézkes volt az alkalmazás. Mint kiemelte, ez függ attól, hogy milyen szakterületekre, milyen munkakörbe keresett munkatársat a kórház.
– avatott be a részletekbe. Csíkszeredában a fertőző betegségeket kezelő osztály, a tüdőgyógyászati osztály és az intenzív terápiás osztályok személyzete átlagosan 12 százalékkal nőtt az elmúlt időszakban. Ez nemcsak a frissen alkalmazott munkaerőt jelenti, ugyanis
A sajtószóvivő rámutatott, hogy a Covid-betegeket ellátó osztályokra
Ezt igyekezett a kórház körforgásban megoldani, hogy minden osztály kerüljön sorra a segítségnyújtásban.
Fotó: Veres Nándor
Mivel az magyarországi egészségügyben több rendben is vezettek be felmondási stopot, erről is érdeklődtünk. „A 2020-ban kiadott 240-es rendeletnek, illetve az 55-ös számú, 2020-ban kiadott törvénynek vannak olyan előírásai, amelyek a sürgősségi-, illetve a veszélyhelyzet idejére lehetőséget adtak a felmondási kérések visszautasítására.
– tudatta a sajtószóvivő, hozzátéve, 2020-ban és 2021-ben évi 6 százalékra tehető a kórházi alkalmazottak közül távozók aránya. Ennek egyik kiváltó oka az egészségügyi állapotuk volt, például mert olyan betegségben szenvedtek, amellyel kockázatos lett volna a pandémiás körülmények között dolgozni. Továbbá voltak olyan orvosok is, akik a nyugdíjkorhatár betöltése után is dolgoztak, a pandémia kezdetekor pedig visszavonultak.
„A kórházi állásokra a pandémia előtt is nagy számban jelentkeztek. Ami megfigyelhető, az egy periodicitás: a frissen végzettek ősszel nagy számban jelentkeznek az akkor meghirdetett állásokra” – tudtuk meg.
Mindemellett az egyéni munkavégzés elvárt már az első időszaktól, természetesen felügyelet alatt. „Nem várható el ugyanakkora teherbírás, mint egy évek óta dolgozó alkalmazottól, az viszont nem lehetséges, hogy a kezdőket csak egyes osztályra osszák be, ugyanis ott kell dolgozni, helytállni, ahová a munkahely meg volt hirdetve és ahová vizsgázott az illető.
– összegezte.
Fotó: Beliczay László
„1061 alkalmazottal működik jelenleg a Székelyudvarhelyi Városi Kórház. A koronavírus-járvány 2020-as kezdete óta ez a létszám tíz százalékkal emelkedett” – ezt már Zörgő Noémitől, a székelyudvarhelyi intézmény sajtószóvivőjétől tudtuk meg.
A személyzeti állományt a járványhelyzet berobbanása óta a sürgősségi-, kardiológia-, fertőző-, belgyógyászati-, intenzív terápiás-, sebészeti- és fizioterápiás osztályokon is meg kellett erősíteni. „Bár a törvénybe belefoglalták, a székelyudvarhelyi kórháznál nem volt szükséges alkalmazni semmilyen megszorítást a felmondásokat illetően, hiszen nem voltak tömeges felmondások, mindenki tudta, hogy szükség van a munkájára. Szabadság-stop viszont volt 2020-ban és 2021-ben is.
– közölte.
Fotó: Beliczay László
Az intézménynél szintén azt tapasztalják, hogy a frissen végzettek számára a járványhelyzet nem változtatott a pályaválasztásban, nem riadnak el a fiatalok az egészségügytől. „A frissen alkalmazottaknak biztosítjuk a betanulási időszakot, így fokozatosan felzárkóznak a tapasztalattal rendelkező kollégákhoz. Az alkalmazások szükség szerint történnek, az új munkaerő oda kerül, ahol a legnagyobb szükség van rá” – jelezte még a sajtószóvivő az alkalmazások kapcsán.
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
szóljon hozzá!