Számára belső parancs a régió kultúrájának a megismertetése
Fotó: Bodor Tünde
Tapasztalatából kifolyólag ezer jobbító javaslata van a turisztikai szebb jövő megteremtéséhez, de értékeli az eddigi pozitív változásokat is Kiss András István, aki engedélyezett idegenvezetőként kalauzolja Háromszéken a legkülönbözőbb csoportokat.
2024. július 28., 12:242024. július 28., 12:24
– Mióta és mikor űzi ezt a foglalkozást, mennyi energiabefektetést kíván meg?
– Tíz éve lettem magánvállalkozó e téren. Jelenleg főállásban a Babeş-Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi gondnoka vagyok és társult oktatóként is dolgozom a Kereskedelem-, Turizmus és Szolgáltatások Gazdaságtana szakon, így nem vállalok túl sok csoportot. Ha vissza kellene utasítanom valakit, az negatív reklámot jelentene számomra és a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület Irodájára nézve is, amelynek időnként bedolgozom.
– Honnan érkeznek azok a vendégek, akik idegenvezetést kérnek, és mire kíváncsiak?
– Legtöbben céges társaságok, fővárosiak, de magyar utazási irodák által küldött csoportok, az Erasmus-program keretében iskolai cserelátogatásokra érkezett diákcsoportokat vezető tanárok, illetve a Határtalanul program keretében érkezett anyaországi osztályok is felveszik velem a kapcsolatot.
A saját örömére tett túrázás is hozzátartozik Kiss András életéhez
Fotó: Kiss András István személyes archívumából
A román csoportok többsége a kovásznai szállodákkal kiépített jó kapcsolataim folytán talál rám, ugyanis hét évig ott tanítottam. Őket el szoktam vinni a Tündérvölgybe, a Tündér Ilona várhoz. Meg szoktuk látogatni a vajnafalvi (Kovászna város többségében román lakosságú része – szerk. megj.) dák fegyvereket népszerűsítő embereket, kézműves sajtokat készítő, pásztorkodással foglalkozó családokat.
Sajnos kiesnek olyan programok, amelyeket a jogi vállalkozási formával nem rendelkezők biztosíthatnának, így akadályba ütközik a szekeres túrák szervezése vagy méhészetek meglátogatása, mézkóstolás. Kedveltek a hagyományos mesterségeket bemutató műhelyek, helyi kisvállalkozások. Sajnos, ezeknek az embereknek, a kézműveseknek, éppúgy, mint nekem, nagyon sok kellemetlenséget okoz a e-számlázós rendszer és végső soron a profitot csökkenti.
A Vadon Egyesülettel az együttműkődés nagyon jó, a vadászmúzeumot is sokszor beiktatom a programba.
Szoktam kerékpáros túrákat is szervezni, de ez nehezített pálya, mert nálunk még viszonylag kevés a közutakon a biciklisáv és a közlekedési kultúra is kívánnivalót hagy maga után. Ezekhez a túrákhoz nagyon sok előzetes kutatás kell, azaz magam is felfedező utakra megyek.
de azok jobbára elvesztek a századok alatt az őket kiszorító szászok, majd románok többségbe kerülése miatt. Sokat beszélgetek az emberekkel, nagyon fontos a kapcsolatok kiépítése a helybeliekkel.
– Több tíz éves tapasztalattal és jó helyismerettel rendelkezik mint az Erdélyi Kárpát Egyesület túravezetője is, nyilván ennek a tudásnak is hasznát veszi. És ha igen, a medve kiszámíthatatlan jelenléte nem okoz nehézségeket, nem jelent korlátot?
– Előszeretettel viszem a turistákat a középkori várakhoz, várromokhoz, és nagyon sajnálom, hogy nem hasznosítják az ezekben rejlő potenciált, mint külföldön. Fájlalom, hogy nincs pénz az épített örökségünk felújítására.
Az EKE túravezetőjeként szerzett tapasztalatát is hasznosítja
Fotó: Kiss András István személyes archívumából
Például újra lehetne építeni Herecz várát Málnás fölött, amelynek masszív várfal- maradványai mai napig láthatók. Akár diákokat is lehetne táboroztatni ott (mint például az illyefalvi erődtemplom bástyáiban), középkori díszletek között különböző korabeli történetekbe belevonni őket. Hasonlóképpen
A másik, Tusnádfürdő fölé magasodó bálványosi várban is meg lehetne teremteni a turisztikai vonzerőt. Ez romjaiban is sokkal nagyobb, mint a bálványosfürdői, és nagyon nehezen megközelíthető, a medvék otthonában van, de a medvespray mindig nálam van és rendkívül óvatos vagyok.
Sokszor lejárom előre az útvonalat, mindig megkötött kutyával, mert ha elengedném, hozzám vezetné a vadat, ugyanis visszaszaladna a gazdához az üldöző elől.
Egy kovásznai diákcsoporttal
Fotó: Kiss András István személyes archívumából
A medve azonban látnivalóként igencsak vonzza a turistákat és például medvenász látványában is részük volt a biztonságos bükszádi medvemozi épületéből: egy 280 kilós nőstény és egy 320 kilós hím párosodási kisérletének voltak szemtanúi a résztvevők. Ezt onnan tudjuk ilyen pontosan, hogy ott az etetőnél még a diktátor idejéből származó mérleg van a földbeásva, mert a számára kijelölt trófeát is mérlegelték.
– Hogyan látja, milyen téren fejlődhetne még a megyében a turizmus?
– Jó lenne, ha ki lennének építve a bicikliutak a környéken, de el kell ismerjem, hogy legalábbis Sepsiszentgyörgyön jó irányú változások tapasztalhatók, a frissen felújított Csíki utcai és Gyár utcai biciklisávok pedig azért különösen jók, mert műanyag akadályokkal is el vannak választva az autósok sávjától, így sokkal biztonságosabbak.
Ahhoz azonban, hogy a környezetbarát kerékpáros közlekedés népszerűbb legyen, még megfelelő számú és minőségű biciklitartóra is szükség van. Egyre többeknek van tárcsás biciklije, azok elhelyezésére pedig sok jelenlegi tartó nem alkalmas.
A nemrég átadott, az Olt gátján futó Szentgyörgytől Kilyénig kiépített bicikliúton is nagyon sokszor végigbiciklizek. Igen, ahogy a sajtóban is írták, volt, hogy meggyűlt a bajom a közelben legeltető pásztor kutyáival (és nemcsak nekem): míg ő bambán bámul, az ember előtt lepereg az élete filmje.
Kerékpártúra – eligazítás a térképen
Fotó: Kiss András István személyes archívumából
No de ezen az úton már abból is volt konfliktus, hogy valaki kutyát sétáltatott itt és a biciklis lefújta az ebet, mert az megijesztette.
Nagy gondot jelent ugyanakkor a turistabuszok parkoltatása a megyeszékhelyen. Ez Szentgyörgy belvárosában nagyon nehéz, szükség volna egy, a számukra kiépített parkolóra, mert a turisták nem hajlandók túl sokat gyalogolni városon belül.
Végül pedig nem ártana helyenként korlátozni az autós forgalmat, úgy mint Szászfehéregyházán (Viscriben), ahol az autentikus falusi hangulatot nem ronthatják az autósok.
– Mi az öröme, elégtétele az idegenvezetői foglalkozásban?
– Az, hogy kapocsember lehetek az idelátogató turisták, az idegenforgalom és a helyi közösség között. Személyes tapasztalataimból tudom, milyen keveset tudnak régiónk valódi múltjáról és kultúrájáról, ezt felmutatni számomra belső parancs.
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Két, forgalomba be nem íratott gépkocsit azonosítottak egy nap alatt Maros megyében a közlekedésügyi rendőrök, akik ittas sofőrt is igazoltattak.
Természetvédelmi területen halmozott fel kőbányászatból származó föld- és kőzetanyagot egy kőbánya Csíkcsicsó külterületén, ezért több tízezer lejes pénzbírságot rótt ki rá a környezetőrség. A cég környezetvédelmi engedélyét is felfüggeszthetik.
A közönség szavazatán is múlik, hogy elnyeri-e a rangos elismerést a VIBE fesztivál az European Festival Awards-on.
Helyesnek bizonyultak a városvezetés előzetes becslései arra vonatkozóan, hogy mekkora autós forgalomtól mentesíti Sepsiszentgyörgyöt a nemrég átadott elkerülőút. Antal Árpád polgármester részleteket is elárult ezzel kapcsolatban.
szóljon hozzá!