A továbbtanulók, a munkába állók és a tengődők

A középiskola elvégzése után három lehetőség közül választhatnak a diákok: továbbtanulás, munkahelykeresés, munkanélküli segély. Illusztráció •  Fotó: Pinti Attila

A középiskola elvégzése után három lehetőség közül választhatnak a diákok: továbbtanulás, munkahelykeresés, munkanélküli segély. Illusztráció

Fotó: Pinti Attila

A tavaly végzett középiskolás diákok 47 százaléka folytatta tanulmányait felsőfokon – derül ki a Hargita Megyei Tanfelügyelőség által végzett tanulmányból, amely arra is rávilágít, hogy a vizsgált diákok közel negyede munkanélküliként tengődik a ballagási időszak után.

Molnár Rajmond

2018. április 14., 09:492018. április 14., 09:49

Bartolf Hedvig és Hodgyai László, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség munkatársai készítettek egy részletes tanulmányt a tavaly végzett Hargita megyei középiskolás diákok iskola utáni elhelyezkedéséről. A felmérési időszak két hónapot – 2017 október-november – ölel fel, az adatokat azt követően dolgozták fel. A kutatás eredményeiből, amely egyébként megtalálható a tanfelügyelőség honlapján, kiemeltük a legfontosabbakat.

703-an álltak munkába

2390 tizenkettedik-tizenharmadik osztályos diák fejezte be középfokú tanulmányait 2017-ben Hargita megyében, 136-tal kevesebb, mint 2016-ban, amikor 2526 diák végzett tanulmányaival. A tanfelügyelőség összesítése szerint az iskola elvégzését követő időszakban a 2390 végzős 47 százaléka, azaz 1128 diák folytatta tanulmányait felsőfokon (egyetemi és posztliceális képzéseken), 29 százalékuk, 703 diák munkába állt, a maradék 23 százalék, azaz 559 végzős pedig munkanélküli volt a felmérési időszakban.

Továbbtanuló diákok évenként

A tanulmány évekre lebontva taglalja az érettségi után továbbtanulást választó diákok megoszlását. Kiderül, hogy a 2017-ben továbbtanulást választó diákok aránya (47,20 százalék) enyhe emelkedést mutat az azt megelőző öt évhez képest, viszont csökkenést a 2009–2011-es időszakhoz viszonyítva. Tehát 2009-ben a végzős diákok 54,3 százaléka folytatta tanulmányait, 2010-ben 50,8 százalék, 2011-ben 48,2 százalék. 2012-ben (az érettségin ekkor vezették be a kamerákat) 36,1 százalék, 2013-ban 34,8 százalék, 2014-ben 39,7 százalék, 2015-ben a végzősök 44,27 százaléka döntött az egyetem vagy a posztliceális képzés mellett, 2016-ban pedig a végzősök 44,06 százaléka.

Egyébként itt érdemes megjegyezni, hogy az országos szintű kezdeményezéshez képest Hargita megyében csak egy évvel később,

2012-ben vezették be a megfigyelő kamerákat az érettségi írásbeli vizsgái alatt, így az nagyban közrejátszott az abban az évben tapasztalt rendkívül rossz eredmények, illetve a kevés továbbtanulást választó diák tekintetében.

Legjobban teljesítő középiskola

A Hargita megyei közép- és szakiskolák közül a legtöbben a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceumból tanultak tovább: az ott végzők 89,29 százaléka folytatta tanulmányait. Sorban utánuk a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium végzősei következnek, 85,96 százalékkal, harmadik e tekintetben pedig a szintén csíkszeredai Octavian Goga Elméleti Líceum, ahol a végzett diákok 83,33 százaléka ment egyetemre. Az utolsó három megyei tanintézet a nyilvántartásban a székelyudvarhelyi Eötvös József Szakközépiskola, ahol a végzősök csupán 1,77 százaléka döntött a továbbtanulás mellett, a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskolában és a székelykeresztúri Zeyk Domokos Szakközépiskolában pedig egy diák sem ment egyetemre vagy posztliceális képzésre a végzést követően.

Népszerű egyetemi városok

Az egyetemet választó diákok közül a legtöbb (48,46 százalék) Kolozsvárra felvételizett 2017-ben. 17 százalék Marosvásárhelyre jelentkezett, 11 százalék pedig a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán folytatta tanulmányait. Brassói egyetemre a végzősök 7,56 százaléka iratkozott be, székelyudvarhelyi felsőoktatási intézménybe 3 százalék, Bukarestbe pedig 2,49 százalék. Ezek mellett a Hargita megyei diákok Gyergyószentmiklóst, Aradot, Temesvárt, Sepsiszentgyörgyöt, de még Konstancát is választották továbbtanulásuk helyszínéül. A romániai városok mellett sok diák külföldi egyetemet választott.

Magyarországi egyetemre a tavaly végzett diákok 3,78 százaléka (38 diák) ment,

Dániába 0,30 százalékuk (3 diák) felvételizett, Angliában 0,30 százalék (3 diák) folytatta, de voltak végzősök, akik Németországban, Belgiumban vagy Finnországban tanultak tovább. A posztlíceumot mint továbbtanulási formát 124 diák választotta 2017-ben. Legtöbben (30,65 százalék) Székelyudvarhelyre iratkoztak, ezt követően Csíkszeredába (25,81 százalék), sorban a következő város pedig Gyergyószentmiklós (12,10 százalék).

Munkába álló egykori diákok

A ballagás után a munkába álló diákok aránya a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskolában volt a legnagyobb: itt a 29 végzős diák közül 26-on kezdtek el dolgozni abszolválás után. Ezt követően a korondi szakközépiskola következik, ott 34 végzősből 29-en álltak munkába. Harmadik a listán a székelykeresztúri Zeyk Domokos Szakközépiskola, 17 diákból 13-an kerestek – és találtak – munkahelyet. A székelyudvarhelyi Eötvös József Szakközépiskola negyedik az összesítésben, 113 diákból 81-en álltak „kenyérbe”.

A csíki iskolák esetében a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola 36 végzőséből 21-en álltak munkába, a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Iskolaközpontból 17-en kötöttek munkaszerződést a 26 végzősből, a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskolában pedig 81 fiatalból 38-an vállaltak munkát. A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium végzősei közül csak négyen kezdtek dolgozni az érettségit követően, a Márton Áron Főgimnáziumból pedig mindössze haton. A felmérési időszakban a végzett diákok 23,1 százaléka, azaz 559 nem kezdett dolgozni, igaz, tanulmányait sem folytatta.

Fontosabb következtetések

A tanulmány egyébként a legfrissebb eredményeket részletesen összehasonlítja a tavalyiakkal. A fontosabb következtetések a következők: 2017-ben a végzős középiskolások száma 136-tal csökkent 2016-hoz képest.

3,14 százalékkal nőtt tavaly a továbbtanulást választó diákok aránya az azelőtti évhez viszonyítva. A munkába állók aránya viszont 2,66 százalékkal csökkent,

ahogy azok a diákoké is, akik nem találtak a végzést követő időszakban munkahelyet, igaz, itt csak 0,27 százalékos csökkenésről beszélhetünk.

A legnépszerűbb egyetemi város továbbra is Kolozsvár,

ugyanis a felsőoktatást választó Hargita megyei diákok közel fele ott folytatta tanulmányait. Posztliceális képzés tekintetében Székelyudvarhely a legnépszerűbb város.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 23., szerda

Megvan a burgonyatermesztőknek szánt támogatás összege

Közzétette a mezőgazdasági minisztérium a burgonyatermesztők de minimis támogatásáról szóló határozattervezetet.

Megvan a burgonyatermesztőknek szánt támogatás összege
2025. április 23., szerda

Roncsautó program: idén 7500 euróval támogatja az állam egy új elektromos autó vásárlását

A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló Roncsautó programnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.

Roncsautó program: idén 7500 euróval támogatja az állam egy új elektromos autó vásárlását
2025. április 23., szerda

Diákok a Shadow programban: nincs az a kihívás, amely elrettentené őket az egészségügyi pályától

Nagy népszerűségnek örvend a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórháznak az a kezdeményezése, mely lehetőséget teremt az egészségügyi pályára készülő diákoknak a személyes betekintésre több kórházi osztály életébe.

Diákok a Shadow programban: nincs az a kihívás, amely elrettentené őket az egészségügyi pályától
2025. április 23., szerda

Változik a szentegyházi polgármesteri hivatal ügyfélfogadási programja

Átszervezik az ügyfélfogadási rendet a szentegyházi polgármesteri hivatalnál, hogy a nap egy részében az ügyfeleket fogadhassák, a másik részében pedig zavartalanul dolgozhassanak az irodai feladatokon.

Változik a szentegyházi polgármesteri hivatal ügyfélfogadási programja
2025. április 23., szerda

Székelyföld ad otthont az ország idei legnagyobb sporteseményének

Néhány nap múlva kezdetét veszi Románia idei legnagyobb sporteseménye, a divízió 1/A jégkorong-világbajnokság, amelynek április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi Sepsi Aréna ad otthont.

Székelyföld ad otthont az ország idei legnagyobb sporteseményének
2025. április 23., szerda

Időben kézbesítik a májusi gyerekpénzt és a nyugdíjakat

A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő minivakáció ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.

Időben kézbesítik a májusi gyerekpénzt és a nyugdíjakat
2025. április 23., szerda

Crin Antonescu: az elnök kötelessége a kisebbségek jogainak védelme

Támogatja a székelyek erőfeszítéseit vallási, nyelvi, etnikai és kulturális identitásuk megőrzésére Crin Antonescu elnökjelölt, aki szerdán a csíkszeredai megyeházán találkozott a Hargita megyei településvezetőkkel.

Crin Antonescu: az elnök kötelessége a kisebbségek jogainak védelme
2025. április 23., szerda

Egy lépéssel közelebb a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárának emeléséhez

Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetet.

Egy lépéssel közelebb a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárának emeléséhez
2025. április 23., szerda

Az Állomási-szigetet is „beveszi” a Közüzemek

Sepsiszentgyörgyön az Új és a Kút utcában látott munkához a Közüzemek Rt. csapata. Ugyanakkor hamarosan az Állomási-szigetet is csatlakoztatják a vízhálózatra.

Az Állomási-szigetet is „beveszi” a Közüzemek
2025. április 23., szerda

Volt akinek 400 ezer lejt fizetett a biztosító viharkár miatt

A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.

Volt akinek 400 ezer lejt fizetett a biztosító viharkár miatt