A Henter-kúria helyreállítását a műemlékekre vonatkozó szabályozás szerint kell elvégezni. Nem egyszerű feladat
Fotó: Pinti Attila
Miután a helyi önkormányzat évekig próbált pályázati támogatást szerezni a csíkszentimrei Henter-kúria felújítására, a nehezen megszerzett pénz az áremelkedések miatt már nem elég, és korábbi érdeklődés hiányában még a tervezés sem kezdődött el.
2019. május 03., 09:082019. május 03., 09:08
Közel másfél év telt el azóta, hogy kiderült, a Regionális Operatív Program egyik kiírása támogatást biztosít a csíkszentimrei önkormányzat által benyújtott, a Henter-kúria felújítására vonatkozó pályázatra. Az összesen 5,4 millió lej értékű vissza nem térítendő támogatást biztosító finanszírozási szerződés szerint a műemlék épület restaurálását a műszaki tervek elkészítésével együtt három év alatt kell megvalósítani.
Az építőiparban tapasztalt ár- és bérnövekedés, illetve a megfelelő szakértelmet igénylő műemléképület-helyreállítás támasztotta elvárások egyaránt hozzájárultak ahhoz, hogy az érdeklődők távol maradtak ettől a projekttől – vélekedett kérdésünkre Kencse Előd. Csíkszentimre polgármestere elmondta azt is, hogy
Ezért jelentősen, több mint 1 millió lejjel növelte meg a helyi önkormányzat a felújítás tervezésének és kivitelezésének becsült értékét, amely a tavaly őszi közbeszerzési kiíráskor még 3,75 millió lej volt, a legutóbbi, most folyamatban lévő liciten pedig már kevéssel több mint 5 millió lejjel szerepel. Ezt a különbözetet viszont az európai uniós támogatású pályázat nem fedezi, így a község vállalta, hogy saját forrásokból fogja hozzátenni.
A községvezető szerint a megyei önkormányzathoz is folyamodnak majd támogatásért a költségek fedezésére. Ha a harmadik licit eredményes lesz, és szerződést írnak alá, a polgármester úgy számol, idén a tervek elkészítésére lesz idő, a munka túlnyomó része pedig jövőre marad.
ezért ő is egyetértett abban, hogy nagyon szorít az idő.
Megviselt állapotban
A munkálatok a műemlék épület restaurálását célozzák, helyreállítják a falakat, a tetőzetet és a padlózatot, padlófűtést, villany-, víz- és szennyvízhálózatot szerelnek be, kialakítják a fűtésrendszert, rendezik az udvart, a kertben gyümölcsfákat ültetnek, és sétányokat alakítanak ki.
Az épületben hagyományos mesterségeket bemutató terem is lesz, ahol interaktív foglalkozásokat tarthatnak, de tervezik egy Natura 2000-es kiállítóterem berendezését, illetve a Henter család kápolnájának helyreállítását is. A XVIII. századi székelyföldi udvarházak közé sorolható kúriát, amely a barokk világi építészet egyik jelentős emléke, 1713-ban építették. Később, a XX. században felekezeti iskola is működött benne, majd az államosítás után raktározásra használták, állapota leromlott. Az 1990-es években a gomba által megtámadott tetőszerkezetet lebontották, a kúria 2011-ben került a helyi önkormányzat tulajdonába, amely többször pályázott a restauráláshoz szükséges támogatásért. A Henter-kúria kapuját 2017-ben helyreállították, környékét rendezték.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Romániában nemzeti gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetésének napjára. Ez számos kötelezettséget ró a közintézményekre, a diplomáciai képviseletekre, a kulturális és sportesemények szervezőire. A szabályozásokról Fazakas László jogászt kérdeztük.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
1 hozzászólás