Hirdetés
Hirdetés

A tények makacs dolgok: a járványhelyzet romlása miatt drasztikus intézkedéseket kellett meghozni a kórházakban

Csak szakorvosi engedéllyel, indokolt esetben látogatható a páciens, ilyen például a végső stádiumban lévő beteg •  Fotó: Beliczay László

Csak szakorvosi engedéllyel, indokolt esetben látogatható a páciens, ilyen például a végső stádiumban lévő beteg

Fotó: Beliczay László

A koronavírus-járvány kedvezőtlen alakulásának következtében valamennyi székelyföldi kórházban látogatási tilalmat vezettek be. Ez azt jelenti, hogy csak szakorvosi engedéllyel és indokolt esetben látogatható a páciens, ilyen például a végső stádiumban lévő beteg. A Covid-19-el diagnosztizált páciensek látogatásánál továbbra is érvényes a rendelet, miszerint a szakorvos beleegyezésével egy pácienst egy hozzátartozó látogathat meg, és legtöbb 15 percet tartózkodhat bent.

Hajnal Csilla

2021. október 10., 09:342021. október 10., 09:34

A marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban ugyanazok a kórház-látogatási szabályok érvényesek, amelyek májusban léptek életbe – tudtuk meg Pantea Ana Voichițatól, a sürgősségi kórház sajtófelelősétől. Ez azt jelenti, hogy a beteg családtagja vagy törvényes képviselője csak a kórház vezetősége által jóváhagyott kérés után, és a kezelőorvos beleegyezésével látogathatja meg a beteget. Meglátogatható páciensnek számítanak a SARS-CoV-2-vel fertőzött, súlyos tüneteket mutató betegek, a halálos betegnek számító páciensek, illetve azokat a gyermekeket látogathatja meg az egyik szülő, akik kísérő nélkül vannak beutalva a kórházba.

Látogatási feltételek

A látogatásra a következő feltételek mellett kerülhet sor:

  • egy személy csak egyszer látogathatja meg a beteget egész kórházi ellátása során;

  • a látogatásra szánt idő legfeljebb 15 perc lehet;

  • a látogatónak a kórház által ingyenesen biztosított teljes körű egyéni védőfelszerelést kell viselnie és be kell tartania az összes szükséges egészségügyi intézkedést;

  • illetve a COVID-19 betegeket ellátó területre semmilyen tárgyat nem szabad bevinni.

A Maros Megyei Klinikai Kórház látogatási szabályzata is hasonló a sürgősségi kórházéhoz:

aki látogatni szeretne, kérést kell benyújtania az adott kórházi osztályra, és ezt a páciens kezelőorvosa vagy az ügyeletes orvos hagyja jóvá.

Azokat a személyeket lehet látogatni, akik kritikus stádiumban vannak, ez vonatkozik a koronavírusos és nem koronavírusos páciensekre egyaránt. A kettő közt az a különbség, hogy a koronavírusos esetek látogatásánál más a látogató védőfelszerelése. Egy pácienshez egyszerre csak egy látogató mehet be legfeljebb 15 percre, nem szabad semmit bevinnie a kórházba, nem szabad a telefonját sem használnia a látogatás idején, és végig vele marad valaki a kórházi osztály alkalmazottai közül.

Ha nem viselkedik megfelelően a látogató, vagy leveszi a védőfelszerelést, az orvos félbeszakíthatja a látogatást

– közölte a megyei kórház sajtófelelőse, Gáll Boglárka. Hozzáfűzte, minden kórházi osztálynak külön programja van, hogy mikor vihetnek csomagot a hozzátartozóknak, és az osztályról egy kijelölt személy felviszi a névvel ellátott csomagot a betegnek.

Hirdetés

Csökkentek a külön engedélyezett látogatások is

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a kórház-látogatási lehetőség már 2020. január végétől szünetel. Kiss Edit sajtófelelős közölte, különleges esetekben, súlyos betegekhez a szakorvos döntése alapján engedélyezve volt a látogatás, ez most is érvényes, de

mivel súlyosbodott a járványhelyzet, csökkentek az ilyen látogatások is.

A nyáron, mikor nem voltak Covid-19-el diagnosztizált betegek a kórházban, akkor több ilyen engedélyezett látogatás volt, de most a szakorvosok nagyon megválogatják, hogy mikor lehet bemenni. A koronavírusos betegek látogatása esetében a csíkszeredai kórházban is érvényes az a minisztériumi rendelet, miszerint egy pácienshez egy látogató mehet be – védőfelszerelésben – és legfeljebb 15 percet tartózkodhat ott – erősítette meg a kórház sajtófelelőse. Hozzátette, van is ilyen kérés hetente két-három alkalommal, vagy akár többször is a koronavírusos betegek számának függvényében.

A bennfekvő betegek számára naponta 13 és 15 óra között lehet csomagot hagyni a csíkszeredai kórház külső kapujánál, a csomagokat 15 órakor viszik fel az osztályokra.

A csomagokra fel kell írni a páciens nevét és az osztályt, ahol kezelik. A kórház vezetősége arra kéri a hozzátartozókat, hogy a csomagokba csak a legszükségesebb ruhaneműt, tisztálkodási eszközöket, vizet pakoljanak, élelmiszert ne tegyenek bele. Továbbá a csomagokat csak befele juttatják el a páciensekhez, kifele nem lehetséges a csomagküldés, hiszen a kórháznak nincs elegendő személyzete erre – közölte a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház felelős osztálya.

Apás szülés csak beoltottak számára

A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban szeptember 13-tól lépett érvénybe a látogatási tilalom a járványhelyzet kedvezőtlen alakulása miatt. Ez alól kivételt képez a nagyon súlyos állapotú vagy végső stádiumban lévő betegek látogatása. Ilyen esetben egy személynek egyszeri alkalommal lehetősége van meglátogatni a kórházban fekvő személyt, az érvényben lévő járványügyi szabályok betartásával.

A látogatást a beteg kezelőorvosával kell egyeztetni, és az előre leszögezett időponthoz alkalmazkodni kell. A látogatás időtartama legtöbb 15 perc lehet.

A kórház közleményében megjegyzik, az apás szülésekre kizárólag teljes koronavírus elleni védőoltással rendelkező édesapákat áll módjukban beengedni. Csomagküldésre a székelyudvarhelyi kórházban is van lehetőség, a kapunál egy fedett kinti helyen kell hagyni a betegeknek szánt csomagokat, ide felcímkézve bármikor le lehet adni, és onnan felviszik a csomagot a beteghez – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a székelyudvarhelyi kórház sajtófelelősétől.

Csak indokolt esetekben, orvosi engedéllyel látogathatók a kórházban fekvő súlyos betegek •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Csak indokolt esetekben, orvosi engedéllyel látogathatók a kórházban fekvő súlyos betegek

Fotó: Haáz Vince

A gyergyószentmiklósi kórházban is látogatási tilalom van érvényben, de akárcsak a többi egészségügyi intézményben, itt is érvényes a miniszteri rendelet, miszerint a súlyos koronavírusos betegekhez egy személy bemehet egyszer 15 percre.

Csak indokolt esetben, végső stádiumú beteget

A sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban szeptember 23-tól van felfüggesztve a betegek látogatása a növekvő fertőzések miatt. A Covid-19-el diagnosztizált betegeket, előzetes időpontkérés alapján, a szakorvos beleegyezésével lehet látogatni. Ahogy a többi kórházban is: egy páciensnél egy hozzátartozó legtöbb 15 percet tartózkodhat bent. „A többi kórházi osztályon csak indokolt esetekben, meghatározott időre megengedjük a látogatást a végstádiumú betegekhez, de ez is csak erősen indokolt esetekben.

Idézet
Járványhelyzet van, és ennek megfelelően járunk el mi is

– fogalmazott a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója, András-Nagy Róbert. A kórházban már másfél éve van csomagküldési lehetőség, a kapunál lehet hagyni a csomagot, és felviszik a betegekhez. Arra még nem volt példa, hogy valaki kiküldjön csomagot, de alapvetően lehetséges lenne az is – tájékoztatott a kórházvezető.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Nem kicsit emelkedett tavaly a romániai háztartások átlagjövedelme, de a kiadások is nőttek

A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.

Nem kicsit emelkedett tavaly a romániai háztartások átlagjövedelme, de a kiadások is nőttek
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Viharriasztás van érvényben Hargita és Kovászna megyére is

Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.

Viharriasztás van érvényben Hargita és Kovászna megyére is
2026. június 24., szerda

Aszfaltoznak, költöztetik a magasfeszültségű hálózatot a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakaszon

Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.

Aszfaltoznak, költöztetik a magasfeszültségű hálózatot a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakaszon
2026. június 24., szerda

Tovább fokozódik a hőség

Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.

Tovább fokozódik a hőség
Tovább fokozódik a hőség
2026. június 24., szerda

Tovább fokozódik a hőség

Hirdetés
2026. június 24., szerda

A kisebbségi kormány megalakításáról egyeztet szerdán Ilie Bolojan, Dominic Fritz és Kelemen Hunor

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.

A kisebbségi kormány megalakításáról egyeztet szerdán Ilie Bolojan, Dominic Fritz és Kelemen Hunor
2026. június 24., szerda

Kizárási eljárást indított a PNL Adrian Veștea támogatói ellen

Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.

Kizárási eljárást indított a PNL Adrian Veștea támogatói ellen
2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
Hirdetés