Hirdetés
Hirdetés

A tények makacs dolgok: a járványhelyzet romlása miatt drasztikus intézkedéseket kellett meghozni a kórházakban

Csak szakorvosi engedéllyel, indokolt esetben látogatható a páciens, ilyen például a végső stádiumban lévő beteg •  Fotó: Beliczay László

Csak szakorvosi engedéllyel, indokolt esetben látogatható a páciens, ilyen például a végső stádiumban lévő beteg

Fotó: Beliczay László

A koronavírus-járvány kedvezőtlen alakulásának következtében valamennyi székelyföldi kórházban látogatási tilalmat vezettek be. Ez azt jelenti, hogy csak szakorvosi engedéllyel és indokolt esetben látogatható a páciens, ilyen például a végső stádiumban lévő beteg. A Covid-19-el diagnosztizált páciensek látogatásánál továbbra is érvényes a rendelet, miszerint a szakorvos beleegyezésével egy pácienst egy hozzátartozó látogathat meg, és legtöbb 15 percet tartózkodhat bent.

Hajnal Csilla

2021. október 10., 09:342021. október 10., 09:34

A marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban ugyanazok a kórház-látogatási szabályok érvényesek, amelyek májusban léptek életbe – tudtuk meg Pantea Ana Voichițatól, a sürgősségi kórház sajtófelelősétől. Ez azt jelenti, hogy a beteg családtagja vagy törvényes képviselője csak a kórház vezetősége által jóváhagyott kérés után, és a kezelőorvos beleegyezésével látogathatja meg a beteget. Meglátogatható páciensnek számítanak a SARS-CoV-2-vel fertőzött, súlyos tüneteket mutató betegek, a halálos betegnek számító páciensek, illetve azokat a gyermekeket látogathatja meg az egyik szülő, akik kísérő nélkül vannak beutalva a kórházba.

Látogatási feltételek

A látogatásra a következő feltételek mellett kerülhet sor:

  • egy személy csak egyszer látogathatja meg a beteget egész kórházi ellátása során;

  • a látogatásra szánt idő legfeljebb 15 perc lehet;

  • a látogatónak a kórház által ingyenesen biztosított teljes körű egyéni védőfelszerelést kell viselnie és be kell tartania az összes szükséges egészségügyi intézkedést;

  • illetve a COVID-19 betegeket ellátó területre semmilyen tárgyat nem szabad bevinni.

A Maros Megyei Klinikai Kórház látogatási szabályzata is hasonló a sürgősségi kórházéhoz:

aki látogatni szeretne, kérést kell benyújtania az adott kórházi osztályra, és ezt a páciens kezelőorvosa vagy az ügyeletes orvos hagyja jóvá.

Azokat a személyeket lehet látogatni, akik kritikus stádiumban vannak, ez vonatkozik a koronavírusos és nem koronavírusos páciensekre egyaránt. A kettő közt az a különbség, hogy a koronavírusos esetek látogatásánál más a látogató védőfelszerelése. Egy pácienshez egyszerre csak egy látogató mehet be legfeljebb 15 percre, nem szabad semmit bevinnie a kórházba, nem szabad a telefonját sem használnia a látogatás idején, és végig vele marad valaki a kórházi osztály alkalmazottai közül.

Ha nem viselkedik megfelelően a látogató, vagy leveszi a védőfelszerelést, az orvos félbeszakíthatja a látogatást

– közölte a megyei kórház sajtófelelőse, Gáll Boglárka. Hozzáfűzte, minden kórházi osztálynak külön programja van, hogy mikor vihetnek csomagot a hozzátartozóknak, és az osztályról egy kijelölt személy felviszi a névvel ellátott csomagot a betegnek.

Hirdetés

Csökkentek a külön engedélyezett látogatások is

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a kórház-látogatási lehetőség már 2020. január végétől szünetel. Kiss Edit sajtófelelős közölte, különleges esetekben, súlyos betegekhez a szakorvos döntése alapján engedélyezve volt a látogatás, ez most is érvényes, de

mivel súlyosbodott a járványhelyzet, csökkentek az ilyen látogatások is.

A nyáron, mikor nem voltak Covid-19-el diagnosztizált betegek a kórházban, akkor több ilyen engedélyezett látogatás volt, de most a szakorvosok nagyon megválogatják, hogy mikor lehet bemenni. A koronavírusos betegek látogatása esetében a csíkszeredai kórházban is érvényes az a minisztériumi rendelet, miszerint egy pácienshez egy látogató mehet be – védőfelszerelésben – és legfeljebb 15 percet tartózkodhat ott – erősítette meg a kórház sajtófelelőse. Hozzátette, van is ilyen kérés hetente két-három alkalommal, vagy akár többször is a koronavírusos betegek számának függvényében.

A bennfekvő betegek számára naponta 13 és 15 óra között lehet csomagot hagyni a csíkszeredai kórház külső kapujánál, a csomagokat 15 órakor viszik fel az osztályokra.

A csomagokra fel kell írni a páciens nevét és az osztályt, ahol kezelik. A kórház vezetősége arra kéri a hozzátartozókat, hogy a csomagokba csak a legszükségesebb ruhaneműt, tisztálkodási eszközöket, vizet pakoljanak, élelmiszert ne tegyenek bele. Továbbá a csomagokat csak befele juttatják el a páciensekhez, kifele nem lehetséges a csomagküldés, hiszen a kórháznak nincs elegendő személyzete erre – közölte a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház felelős osztálya.

Apás szülés csak beoltottak számára

A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban szeptember 13-tól lépett érvénybe a látogatási tilalom a járványhelyzet kedvezőtlen alakulása miatt. Ez alól kivételt képez a nagyon súlyos állapotú vagy végső stádiumban lévő betegek látogatása. Ilyen esetben egy személynek egyszeri alkalommal lehetősége van meglátogatni a kórházban fekvő személyt, az érvényben lévő járványügyi szabályok betartásával.

A látogatást a beteg kezelőorvosával kell egyeztetni, és az előre leszögezett időponthoz alkalmazkodni kell. A látogatás időtartama legtöbb 15 perc lehet.

A kórház közleményében megjegyzik, az apás szülésekre kizárólag teljes koronavírus elleni védőoltással rendelkező édesapákat áll módjukban beengedni. Csomagküldésre a székelyudvarhelyi kórházban is van lehetőség, a kapunál egy fedett kinti helyen kell hagyni a betegeknek szánt csomagokat, ide felcímkézve bármikor le lehet adni, és onnan felviszik a csomagot a beteghez – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a székelyudvarhelyi kórház sajtófelelősétől.

Csak indokolt esetekben, orvosi engedéllyel látogathatók a kórházban fekvő súlyos betegek •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Csak indokolt esetekben, orvosi engedéllyel látogathatók a kórházban fekvő súlyos betegek

Fotó: Haáz Vince

A gyergyószentmiklósi kórházban is látogatási tilalom van érvényben, de akárcsak a többi egészségügyi intézményben, itt is érvényes a miniszteri rendelet, miszerint a súlyos koronavírusos betegekhez egy személy bemehet egyszer 15 percre.

Csak indokolt esetben, végső stádiumú beteget

A sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban szeptember 23-tól van felfüggesztve a betegek látogatása a növekvő fertőzések miatt. A Covid-19-el diagnosztizált betegeket, előzetes időpontkérés alapján, a szakorvos beleegyezésével lehet látogatni. Ahogy a többi kórházban is: egy páciensnél egy hozzátartozó legtöbb 15 percet tartózkodhat bent. „A többi kórházi osztályon csak indokolt esetekben, meghatározott időre megengedjük a látogatást a végstádiumú betegekhez, de ez is csak erősen indokolt esetekben.

Idézet
Járványhelyzet van, és ennek megfelelően járunk el mi is

– fogalmazott a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója, András-Nagy Róbert. A kórházban már másfél éve van csomagküldési lehetőség, a kapunál lehet hagyni a csomagot, és felviszik a betegekhez. Arra még nem volt példa, hogy valaki kiküldjön csomagot, de alapvetően lehetséges lenne az is – tájékoztatott a kórházvezető.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Egyeztetésre hívja a pártokat az elnök a Cotroceni-palotába az elutasított kormányalakítás után

Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Egyeztetésre hívja a pártokat az elnök a Cotroceni-palotába az elutasított kormányalakítás után
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elcsendesedett, de nem szűnt meg a tiltakozás az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben

Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.

Elcsendesedett, de nem szűnt meg a tiltakozás az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben
2026. június 23., kedd

Nyolc megyében okozott károkat a vihar

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).

Nyolc megyében okozott károkat a vihar
2026. június 23., kedd

Ügyvivő miniszterelnök: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Ügyvivő miniszterelnök: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PSD-s képviselő: A PNL, az USR, az RMDSZ és az AUR bebizonyították, hogy egy a céljuk: a hatalom bármi áron

Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.

PSD-s képviselő: A PNL, az USR, az RMDSZ és az AUR bebizonyították, hogy egy a céljuk: a hatalom bármi áron
2026. június 23., kedd

Veștea: jó szándékkal vállaltam a kormányalakítást, sajnálom, hogy nem sikerült megvalósítani

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.

Veștea: jó szándékkal vállaltam a kormányalakítást, sajnálom, hogy nem sikerült megvalósítani
2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés