Fotó: Haáz Vince
Az érettségi szóbeli próbáin már túl vannak, az írásbeli pedig vészesen közeleg. Érettségiző diákokat kérdeztünk az eddigi tapasztalataikról az érettségivel kapcsolatban. Arra a kérdésre is választ kaptunk, hogy hogyan készülnek fel „a” vizsgára.
2024. június 26., 10:082024. június 26., 10:08
Négy éven keresztül készítik fel a diákokat az érettségi vizsgára – legalábbis elviekben –, a nagy megpróbáltatás pedig két részből áll: szóbeli és írásbeli vizsgából. Az idei érettségi szóbeli szakasza már lezárult, így végzős diákokat kérdeztünk arról, hogy milyen tapasztalattal maradtak a vizsga után, továbbá, hogy hogyan készülnek fel a még hátralévő írásbelire.
Ennek ellenére van az érettségizőkben egyfajta félsz, de alapvetően nem aggódják túl a szóbeli feleletet. Egy diák szerint „ha a személyiddel bemész, már át is mentél a vizsgán, továbbá a minősítéseddel sem változik semmi”.
Fotó: Haáz Vince
A szóbeli vizsga egyöntetűen pozitív tapasztalat ennek ellenére a diákokban, hiszen többen is kihangsúlyozták: közel sem olyan nehéz, mint amilyennek tűnik. Egy másik megkérdezett diák szerint „nem jelentett nagy kihívást, de mégis jó volt abból a szempontból, hogy kicsit belerázódjon a vizsgahelyzetbe”.
Tehát az alaptapasztalat az, hogy nem egy lehetetlen vizsga, továbbá nagyobb ügyet csinálnak belőle, mint amilyen valójában. Azt azonban többen is kiemelték, hogy mivel a szóbeli érettségi tételhúzás alapú,
Egy tanuló beszámolója alapján igazságtalan, hogy a magyar szóbelin van, aki a főzésről kell beszéljen, másnak pedig Ady Endréről; tehát nem egy fajsúlyúak a tételek nehézség szempontjából.
Mindezek mellett – legyen bármilyen tapasztalata az adott végzősnek az érettségiről – fölösleges időpazarlásként élik meg a diákok a szóbeli vizsgát, többük elmondása alapján értékes időt vesztegetnek vele, amit arra is szánhatnának, hogy az írásbeli vizsgára készülnek fel, aminek viszont már tétje is van.
Az érettségiző diákokat megkérdeztük arról is, hogy hogyan készülnek fel az írásbeli vizsgákra. Sokan magántanárnál vesznek órát (főleg a román vizsgára készülve), a tapasztalatok szerint pedig
abból is a harmadik tételben kidolgozandó esszék tanulása.
Fotó: Lehoczky Péter/MTI
A magyar érettségire a legtöbben nem szánnak túl sok időt, ha viszont mégis átnézik az anyagot, akkor a verselemzést és a műelemző esszéket gyakorolják. A földrajz érettségire még mindig a legtöbben a Seterra online alkalmazással készülnek fel, a matematikára pedig az egyenletek ismétlésével és tesztek oldásával.
Az érettségizők román nyelv és irodalomból július 1-jén, a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból 2-án, a választott tantárgyból 4-én, anyanyelvből pedig 5-én írásbeliznek. Az írásbeli vizsgák eredményeit július 8-án délig teszik közzé, az óvásokat ugyanaznap lehet benyújtani 12 órától 18 óráig. Az óvások elbírálása utáni végleges eredményeket július 12-én ismertetik.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
1 hozzászólás