
Fotó: Haáz Vince
Az érettségi szóbeli próbáin már túl vannak, az írásbeli pedig vészesen közeleg. Érettségiző diákokat kérdeztünk az eddigi tapasztalataikról az érettségivel kapcsolatban. Arra a kérdésre is választ kaptunk, hogy hogyan készülnek fel „a” vizsgára.
2024. június 26., 10:082024. június 26., 10:08
Négy éven keresztül készítik fel a diákokat az érettségi vizsgára – legalábbis elviekben –, a nagy megpróbáltatás pedig két részből áll: szóbeli és írásbeli vizsgából. Az idei érettségi szóbeli szakasza már lezárult, így végzős diákokat kérdeztünk arról, hogy milyen tapasztalattal maradtak a vizsga után, továbbá, hogy hogyan készülnek fel a még hátralévő írásbelire.
Ennek ellenére van az érettségizőkben egyfajta félsz, de alapvetően nem aggódják túl a szóbeli feleletet. Egy diák szerint „ha a személyiddel bemész, már át is mentél a vizsgán, továbbá a minősítéseddel sem változik semmi”.
Fotó: Haáz Vince
A szóbeli vizsga egyöntetűen pozitív tapasztalat ennek ellenére a diákokban, hiszen többen is kihangsúlyozták: közel sem olyan nehéz, mint amilyennek tűnik. Egy másik megkérdezett diák szerint „nem jelentett nagy kihívást, de mégis jó volt abból a szempontból, hogy kicsit belerázódjon a vizsgahelyzetbe”.
Tehát az alaptapasztalat az, hogy nem egy lehetetlen vizsga, továbbá nagyobb ügyet csinálnak belőle, mint amilyen valójában. Azt azonban többen is kiemelték, hogy mivel a szóbeli érettségi tételhúzás alapú,
Egy tanuló beszámolója alapján igazságtalan, hogy a magyar szóbelin van, aki a főzésről kell beszéljen, másnak pedig Ady Endréről; tehát nem egy fajsúlyúak a tételek nehézség szempontjából.
Mindezek mellett – legyen bármilyen tapasztalata az adott végzősnek az érettségiről – fölösleges időpazarlásként élik meg a diákok a szóbeli vizsgát, többük elmondása alapján értékes időt vesztegetnek vele, amit arra is szánhatnának, hogy az írásbeli vizsgára készülnek fel, aminek viszont már tétje is van.
Az érettségiző diákokat megkérdeztük arról is, hogy hogyan készülnek fel az írásbeli vizsgákra. Sokan magántanárnál vesznek órát (főleg a román vizsgára készülve), a tapasztalatok szerint pedig
abból is a harmadik tételben kidolgozandó esszék tanulása.
Fotó: Lehoczky Péter/MTI
A magyar érettségire a legtöbben nem szánnak túl sok időt, ha viszont mégis átnézik az anyagot, akkor a verselemzést és a műelemző esszéket gyakorolják. A földrajz érettségire még mindig a legtöbben a Seterra online alkalmazással készülnek fel, a matematikára pedig az egyenletek ismétlésével és tesztek oldásával.
Az érettségizők román nyelv és irodalomból július 1-jén, a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból 2-án, a választott tantárgyból 4-én, anyanyelvből pedig 5-én írásbeliznek. Az írásbeli vizsgák eredményeit július 8-án délig teszik közzé, az óvásokat ugyanaznap lehet benyújtani 12 órától 18 óráig. Az óvások elbírálása utáni végleges eredményeket július 12-én ismertetik.
A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az érdekellentét miatt elmarasztalt köztisztségviselőket – indokolta hétfőn az alkotmánybíróság a feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos határozatát.
Év végéig a székelyföldi tejtermelő gazdaságok csaknem fele megszűnhet, az állatok a vágóhídra jutnak – figyelmezettek a gazdák érdekvédelmi szervezetei, akik az üzemanyagköltségek emelkedése, illetve a tej felvásárlási ára miatt elégedetlenek.
Az alkotmánybíróság szerint nem lehet vagyon- és érdeknyilatkozatok benyújtására kötelezni olyan személyeket, akik az állam által hivatalosan el nem ismert párkapcsolatban állnak a köztisztségviselőkkel.
Személyes hangvételű dokumentumfilm készül Pigniczky Réka rendezésében Orbán Viktor volt miniszterelnök politikai „átalakulásáról és bukásáról”, a premiert 2027 első felére tervezik – adta hírül a Filmhu.
Alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása, a 12 éves képviselői cikluskorlát és a 70 éves alkotmánybírói korhatár is – reagált Magyar Péter miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben az Alkotmánybíróság (Ab) hétfői döntésére.
Huszönöt aláírás hiányzik a háromezerhez, vagyis cikkünk megjelenéséig 2975-en támogatják a Kovászna megyei Agrosic Egyesület által kezdeményezett petíciót, amellyel a medvék túlszaporulatától való védelmet kérnek.
Az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) e-Terra alkalmazása működik, és a kiesése alatt felhalmozódott nagy mennyiségű kérelem feldolgozása folyamatban van.
Százhuszonkét tisztségviselőt érinthet a feddhetetlenségi törvény hétfőn alkotmányosnak ítélt módosítása, amely a megbízatás megszűnését írja elő az összeférhetetlenség vagy érdekellentét miatt elmarasztalt személyek esetében.
A jövedéki adó ideiglenes csökkentése ellenére a 10 lejes lélektani küszöb felett maradt Romániában a gázolaj literenkénti átlagára – közölte a Peco-online.ro árfigyelő szakportál hétfőn.
Holtan találtak hétfőn a Szamosban egy 18 éves fiatalembert Szatmárnémetiben, aki vasárnap este tűnt el a folyóban – tájékoztatott a Szatmár megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
1 hozzászólás