
A kisbaba világra jötte után az első tényleges anyagi segítség lehetett volna a családtámogatás. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több halasztás után végül helyt adott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal fellebbezésének a marosvásárhelyi ítélőtábla: arra kötelezik a székelyudvarhelyi önkormányzatot, hogy vonják vissza az újszülöttek támogatására vonatkozó tanácsi határozatot. Csalódottak a kezdeményezők, főként annak tükrében, hogy a Székelyudvarhelyen „babakelengye” programként elhíresült projekthez hasonló az országban már több helyen működik, legutóbb idén áprilistól Marosvásárhelyen is.
2020. július 27., 15:002020. július 27., 15:00
„Nagyon csalódott vagyok, de főként azt sajnálom, hogy a székelyudvarhelyi fiatal családok nem lehetnek a haszonélvezői ennek a programnak” – mondta el a Székelyhonnak Lőrincz Edit önkormányzati képviselő, a családtámogatási program kezdeményezője. Az ügyben a végső döntést a múlt héten mondta ki a marosvásárhelyi ítélőtábla, miután a Hargita Megyei Törvényszék korábbi döntését megfellebbezte a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal.
– hangsúlyozta a kezdeményező.
A programra vonatkozó első határozattervezetet maga Lőrincz Edit állította össze, ezt azonban akkor nem fogadta el a megye prefektusi, később Lukácsi Katalin ügyvéd írta át a tervezetet, amely lényegét illetően nem változott, de az indoklását már törvényes alapokra helyezte a szakember.
– jegyezte meg Lukácsi Katalin hozzáfűzve: az ítélőtábla indoklását egyelőre még nem kapták meg (a döntés kimondása után erre 30 napja van a bíróságnak), ezért azt sem tudni jelenleg, hogy a vásárhelyi döntéshozó pontosan miért tartotta törvénytelennek a székelyudvarhelyi kezdeményezést. Az indoklás kiközlése után pedig Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testületének vissza kell vonnia az erre vonatkozó határozatát.
„Nagyon várjuk az indoklást, de őszintén nem tudom, hogy újrakezdeném-e. A székelyudvarhelyi családok megérdemelnék, ellenben azt sem szabad elfelejteni, hogy már helyi szinten voltak olyanok, akik ellenezték a programot. Az önkormányzati képviselőtársaim támogatását viszont köszönöm, hiszen ők első perctől egy emberként kiálltak mellettem” – hangsúlyozta Lőrincz Edit.
A „babakelengye-program” révén egyszeri pénzbeli támogatásban részesültek volna a Székelyudvarhelyen világra jött, székelyudvarhelyi származású újszülöttek.
Hasonló program az ország több megyéjében is működik (többek közt Bukarestben és most legutóbb Marosvásárhelyen is), és eddig a székelyudvarhelyi volt az egyetlen, amelynek törvényességét megvétózta a megyei prefektusi hivatal. A kezdeményezést iránt nagy volt az érdeklődés, hiszen az érintett családok pontosan abban az időszakban juthattak volna hozzá a támogatáshoz, amikor a legnagyobb szükségük van rá: a tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy az újszülött világra jövetele után akár két-három hónapot is várni kell az első gyermeknevelési támogatás utalásáig. Erre a célra Székelyudvarhely már a tavalyi költségvetésből elkülönítette a szükséges összeget.
A program kedvezményezettje (az eddigi éves statisztikákat alapul véve) évente mintegy háromszáz kisbaba és azok családja lett volna.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!