
A kisbaba világra jötte után az első tényleges anyagi segítség lehetett volna a családtámogatás. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több halasztás után végül helyt adott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal fellebbezésének a marosvásárhelyi ítélőtábla: arra kötelezik a székelyudvarhelyi önkormányzatot, hogy vonják vissza az újszülöttek támogatására vonatkozó tanácsi határozatot. Csalódottak a kezdeményezők, főként annak tükrében, hogy a Székelyudvarhelyen „babakelengye” programként elhíresült projekthez hasonló az országban már több helyen működik, legutóbb idén áprilistól Marosvásárhelyen is.
2020. július 27., 15:002020. július 27., 15:00
„Nagyon csalódott vagyok, de főként azt sajnálom, hogy a székelyudvarhelyi fiatal családok nem lehetnek a haszonélvezői ennek a programnak” – mondta el a Székelyhonnak Lőrincz Edit önkormányzati képviselő, a családtámogatási program kezdeményezője. Az ügyben a végső döntést a múlt héten mondta ki a marosvásárhelyi ítélőtábla, miután a Hargita Megyei Törvényszék korábbi döntését megfellebbezte a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal.
– hangsúlyozta a kezdeményező.
A programra vonatkozó első határozattervezetet maga Lőrincz Edit állította össze, ezt azonban akkor nem fogadta el a megye prefektusi, később Lukácsi Katalin ügyvéd írta át a tervezetet, amely lényegét illetően nem változott, de az indoklását már törvényes alapokra helyezte a szakember.
– jegyezte meg Lukácsi Katalin hozzáfűzve: az ítélőtábla indoklását egyelőre még nem kapták meg (a döntés kimondása után erre 30 napja van a bíróságnak), ezért azt sem tudni jelenleg, hogy a vásárhelyi döntéshozó pontosan miért tartotta törvénytelennek a székelyudvarhelyi kezdeményezést. Az indoklás kiközlése után pedig Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testületének vissza kell vonnia az erre vonatkozó határozatát.
„Nagyon várjuk az indoklást, de őszintén nem tudom, hogy újrakezdeném-e. A székelyudvarhelyi családok megérdemelnék, ellenben azt sem szabad elfelejteni, hogy már helyi szinten voltak olyanok, akik ellenezték a programot. Az önkormányzati képviselőtársaim támogatását viszont köszönöm, hiszen ők első perctől egy emberként kiálltak mellettem” – hangsúlyozta Lőrincz Edit.
A „babakelengye-program” révén egyszeri pénzbeli támogatásban részesültek volna a Székelyudvarhelyen világra jött, székelyudvarhelyi származású újszülöttek.
Hasonló program az ország több megyéjében is működik (többek közt Bukarestben és most legutóbb Marosvásárhelyen is), és eddig a székelyudvarhelyi volt az egyetlen, amelynek törvényességét megvétózta a megyei prefektusi hivatal. A kezdeményezést iránt nagy volt az érdeklődés, hiszen az érintett családok pontosan abban az időszakban juthattak volna hozzá a támogatáshoz, amikor a legnagyobb szükségük van rá: a tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy az újszülött világra jövetele után akár két-három hónapot is várni kell az első gyermeknevelési támogatás utalásáig. Erre a célra Székelyudvarhely már a tavalyi költségvetésből elkülönítette a szükséges összeget.
A program kedvezményezettje (az eddigi éves statisztikákat alapul véve) évente mintegy háromszáz kisbaba és azok családja lett volna.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!