
A kisbaba világra jötte után az első tényleges anyagi segítség lehetett volna a családtámogatás. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több halasztás után végül helyt adott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal fellebbezésének a marosvásárhelyi ítélőtábla: arra kötelezik a székelyudvarhelyi önkormányzatot, hogy vonják vissza az újszülöttek támogatására vonatkozó tanácsi határozatot. Csalódottak a kezdeményezők, főként annak tükrében, hogy a Székelyudvarhelyen „babakelengye” programként elhíresült projekthez hasonló az országban már több helyen működik, legutóbb idén áprilistól Marosvásárhelyen is.
2020. július 27., 15:002020. július 27., 15:00
„Nagyon csalódott vagyok, de főként azt sajnálom, hogy a székelyudvarhelyi fiatal családok nem lehetnek a haszonélvezői ennek a programnak” – mondta el a Székelyhonnak Lőrincz Edit önkormányzati képviselő, a családtámogatási program kezdeményezője. Az ügyben a végső döntést a múlt héten mondta ki a marosvásárhelyi ítélőtábla, miután a Hargita Megyei Törvényszék korábbi döntését megfellebbezte a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal.
– hangsúlyozta a kezdeményező.
A programra vonatkozó első határozattervezetet maga Lőrincz Edit állította össze, ezt azonban akkor nem fogadta el a megye prefektusi, később Lukácsi Katalin ügyvéd írta át a tervezetet, amely lényegét illetően nem változott, de az indoklását már törvényes alapokra helyezte a szakember.
– jegyezte meg Lukácsi Katalin hozzáfűzve: az ítélőtábla indoklását egyelőre még nem kapták meg (a döntés kimondása után erre 30 napja van a bíróságnak), ezért azt sem tudni jelenleg, hogy a vásárhelyi döntéshozó pontosan miért tartotta törvénytelennek a székelyudvarhelyi kezdeményezést. Az indoklás kiközlése után pedig Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testületének vissza kell vonnia az erre vonatkozó határozatát.
„Nagyon várjuk az indoklást, de őszintén nem tudom, hogy újrakezdeném-e. A székelyudvarhelyi családok megérdemelnék, ellenben azt sem szabad elfelejteni, hogy már helyi szinten voltak olyanok, akik ellenezték a programot. Az önkormányzati képviselőtársaim támogatását viszont köszönöm, hiszen ők első perctől egy emberként kiálltak mellettem” – hangsúlyozta Lőrincz Edit.
A „babakelengye-program” révén egyszeri pénzbeli támogatásban részesültek volna a Székelyudvarhelyen világra jött, székelyudvarhelyi származású újszülöttek.
Hasonló program az ország több megyéjében is működik (többek közt Bukarestben és most legutóbb Marosvásárhelyen is), és eddig a székelyudvarhelyi volt az egyetlen, amelynek törvényességét megvétózta a megyei prefektusi hivatal. A kezdeményezést iránt nagy volt az érdeklődés, hiszen az érintett családok pontosan abban az időszakban juthattak volna hozzá a támogatáshoz, amikor a legnagyobb szükségük van rá: a tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy az újszülött világra jövetele után akár két-három hónapot is várni kell az első gyermeknevelési támogatás utalásáig. Erre a célra Székelyudvarhely már a tavalyi költségvetésből elkülönítette a szükséges összeget.
A program kedvezményezettje (az eddigi éves statisztikákat alapul véve) évente mintegy háromszáz kisbaba és azok családja lett volna.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!