Hirdetés
Hirdetés

A számok is bizonyítják: jövedelmező a csíkszeredai fizetéses parkolási rendszer

Minden parkolóövezetbe új táblákat helyezett ki a Csíki Trans •  Fotó: Borbély Fanni

Minden parkolóövezetbe új táblákat helyezett ki a Csíki Trans

Fotó: Borbély Fanni

Több évnyi szünet után egy éve vezették be újra a fizetéses parkolási rendszert Csíkszeredában, amely jövedelmezőnek, önfenntartó tevékenységnek bizonyult. A rendszert működtető Csíki Trans Kft. több mint ötezer bérletet és kétszázezernél több jegyet adott el.

Barabás Hajnal

2024. december 20., 21:142024. december 20., 21:14

Tavaly szeptemberben fogadta el a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület a fizetéses parkolás új szabályzóját, így 2023. decemberétől, egy hónapos próbaidőszakkal, újra bevezették a rendszert a városban.

Önfenntartó tevékenység

Az egyéves időszak mérlegéről Demény Attilát, a parkolási hálózatot működtető Csíki Trans Kft. önkormányzati cég vezetőjét kérdeztük. Elöljáróban jelezte, hogy néhány könyvelési adat egyelőre csak októberig van meg, teljes éves képet a költségvetésről február elején adhat meg, viszont

Hirdetés

az már elmondható, hogy a tevékenység önfenntartó és jövedelmező.

„Mivel nem egy profitorientált cég vagyunk, ezért a nyereséget visszaforgatjuk a parkolási rendszerbe” – húzta alá az igazgató.

korábban írtuk

Tömegesen járnak le az egy éves parkolási bérletek Csíkszeredában
Tömegesen járnak le az egy éves parkolási bérletek Csíkszeredában

Tömegesen érvényüket veszítik a Csíki Trans Kft. által kibocsátott, egy éves időtartamú parkolási bérletek január elsejétől – emlékezteti az érintetteket bejegyzésében a Csíkszeredai Városháza.

Számadatokat is kértünk tőle, a nyilvántartásuk szerint a legtöbb adat egyelőre csak októberig van meg, kivéve a jegyek eladását, amelyet naprakészen tudnak követni a jegyeladási alkalmazásokon keresztül.

Eladott bérletek októberig:

  • 4055 darab 500 lejes éves bérlet;

  • 190 darab 300 lejes féléves bérlet;

  • 130 darab 200 lejes, háromhónapos bérlet;

  • 195 darab 150 lejes, egyhónapos bérlet.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Kedvezményes bérletek: 884 darab, lakóövezetre érvényes 250 lejes bérlet; 66 darab 250 lejes bérlet elektromos autóknak; 73 darab 250 lejes bérlet nagycsaládosoknak és egyszülősöknek.

566 darab ingyenes bérletet is kiállítottak volt hadifoglyok gyermekeinek, politikai elítélteknek, háborús veteránoknak.

A fogyatékkal élőknek a polgármesteri hivatal által kiadott parkolókártyáival bármelyik parkolóhelyen bármikor lehet parkolni, ezeket a kártyákat a cég nem tartja számon.

korábban írtuk

Ezért nem lehet egész napos parkolójegyet váltani Csíkszereda központi zónájában
Ezért nem lehet egész napos parkolójegyet váltani Csíkszereda központi zónájában

Lassan egy éve vezették be a fizetős parkolást Csíkszeredában, a városlakók azonban hiányolják az egész napos jegyet a központi, nullás zónában. A Csíki Trans Kft. álláspontja ezzel kapcsolatban nem változott.

Eladott jegyek száma decemberig:

  • 121 ezer darab 5 lejes egyórás jegy (0 zóna);

  • több mint 137 ezer darab 2,50 lejes félórás jegy (0 zóna);

  • 64 ezer darab 3 lejes egyórás jegy (1 zóna);

  • 59 ezer darab 1,50 lejes félórás jegy (1 zóna);

  • 18 ezer darab 15 lejes egynapos (1 zóna).

A pótdíjak nyilvántartott összege októberig 204 ezer lej, ennyit kellett a fizetés nélküli parkolás miatt fizessenek a járművezetők.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

A Székelyhon számításai szerint a bevételek bruttó éves összege meghaladhatja 4 millió lejt. Ez az összeg egyébként megközelíti a tervezett bevételt, a tavaly augusztusban elfogadott célszerűségi tanulmányban foglaltak szerint ugyanis évi 4 millió 908 ezer lej bevétellel számoltak áfával együtt.

korábban írtuk

Évente 1,75 millió lej jövedelemre számítanak a fizetős parkolásból
Évente 1,75 millió lej jövedelemre számítanak a fizetős parkolásból

Majdnem 5 millió lej tervezett éves bevétel, 500 lejes éves bérlet, mintegy 3000 fizetőssé váló parkolóhely – csak néhány azokból a változásokból, amelyek lassan, de biztosan körvonalazódnak Csíkszeredában.

Mutatjuk a kiadásokat

Egyébként a pontos éves mérlegét a parkolási rendszer első évének – mint fentebb Demény Attila kiemelte – csak február elején fognak tudni megosztani.

Jelenleg a cég kiadásai egyelőre 2,2 millió lejt tesznek ki, viszont a kiadási oldal sem végleges még, vannak még elszámolandó költségek – tudtuk meg.

Eddig 850 ezer lejt fizettek a városnak éves haszonbért, a testület egymillió lejt állapított meg, így még kell fizetniük 150 ezer lejt az önkormányzatnak.

A cég 10 alkalmazottjának fizetésére 530 ezer lejt biztosítanak.

Új parkolóhelyek létrehozását tervezi a Csíki Trans Kft. •  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Új parkolóhelyek létrehozását tervezi a Csíki Trans Kft.

Fotó: Borbély Fanni

A karbantartási munkálatokra, amely magába foglalja a hóeltakarítást, aszfaltozást, a parkolótáblák cseréjét is, 720 ezer lejt költöttek.

Demény néhány idetartozó munkálatot is megemlített. Mint sorolta, a központi piac belső udvarát aszfaltozták újra ebből a pénzből, továbbá

újrafestették a városban a parkolóhelyeket, és kicserélték az összes táblát és a táblákat tartó csöveket, így 245 egyforma, rozsdamentes acélból készült tartóoszlopot helyeztek ki.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Egy év működtetés után a tapasztalatok, a visszajelzések egy része jó, de minden nap találkozunk apró észrevételekkel, elégedetlenségekkel. Próbálunk megoldásokat találni mindenkinek a problémájára” – jegyezte meg az igazgató. Hozzátette, hogy nemrég történt egy szomorú eset, amikor

vascsővel támadták meg a parkolóőrüket, munkavégzés közben.

Mint mondta, az ügyben a cég is tett feljelentést, egyelőre még tart a nyomozás.

korábban írtuk

Vascsővel támadtak meg egy parkolóőrt Csíkszeredában – frissítve
Vascsővel támadtak meg egy parkolóőrt Csíkszeredában – frissítve

Munkavégzés közben támadtak meg vascsővel egy parkolóőrt Csíkszeredában szerdán délelőtt. Egy Bákó megyei járművet ellenőrzött, amely nem rendelkezett parkolójeggyel, de a pótdíj kifizetésére felszólító cédulát már nem tudta a szélvédőre helyezni.

A Csíkszeredában kialakított fizetéses parkolók száma 2876 darab, plusz 77 darab a mozgássérülteknek fenntartott hely. Deménytől megtudtuk, hogy a jövőben terveznek új parkolóhelyeket is létrehozni. A bérletek és jegyek árát egyelőre nem kívánják módosítani, a jövő évben nem lesznek jelentősebb változások, ami a rendszert illeti.

Idézet
A tevékenység önfenntartó, tíz alkalmazottat el tud tartani, mellette beruházni is tudunk, és valamennyi nyereséget is termelünk.

A jogszabályok értelmében ennek a profitnak legalább a fele az önkormányzatot illeti, a fennmaradó részt pedig visszatérítjük a rendszerbe” – osztotta meg.

5 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 20., szerda

Folytatódik a nagyméretű, textil és veszélyes hulladékok gyűjtési kampánya Marosvásárhelyen!

Május 1. és 31. között lehetőséget biztosítunk arra, hogy egyszerűen megszabaduljanak azoktól a tárgyaktól, amelyeket már nem használnak, és nem helyezhetők el a hagyományos hulladékgyűjtőkben.

Folytatódik a nagyméretű, textil és veszélyes hulladékok gyűjtési kampánya Marosvásárhelyen!
Hirdetés
2026. május 20., szerda

Magyar Péter: hosszabb tűzszünetre és tartós békére van szükség Ukrajnában

Mielőbbi hosszabb tűzszünet és tartós béke szükségeségét hangsúlyozta az orosz–ukrán háborúban Magyar Péter miniszterelnök szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közös sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva.

Magyar Péter: hosszabb tűzszünetre és tartós békére van szükség Ukrajnában
2026. május 20., szerda

A román parlamenti képviselőket is hazaengedik magyar pünkösdre

A képviselőház hétfőn, a nyugati keresztény pünkösd második napján nem tart üléseket.

A román parlamenti képviselőket is hazaengedik magyar pünkösdre
2026. május 20., szerda

Orbán Anita: megkezdődtek a magyar–ukrán szakértői egyeztetések

Szerdán online formában elkezdődtek a magyar-ukrán szakértői egyeztetések, ami fontos lépés a kapcsolatok újraépítésében – közölte Orbán Anita külügyminiszter szerdai Facebook-bejegyzésében.

Orbán Anita: megkezdődtek a magyar–ukrán szakértői egyeztetések
Hirdetés
2026. május 20., szerda

Országos szintfelmérők: kartoték adat csupán vagy valóban hasznos visszajelzés a diák számára?

Eddig főleg azt nézték a második, negyedik és hatodik osztályosok szintfelmérő tesztjein, hogy tudja-e a gyerek a tananyagot. Idéntől azt is vizsgálnák, tudja-e használni azt a való életben. Az osztálytermi valóság azonban ennél jóval árnyaltabb.

Országos szintfelmérők: kartoték adat csupán vagy valóban hasznos visszajelzés a diák számára?
2026. május 20., szerda

Kormányalakítás: azokkal is egyeztet az államfő, akik első körben kimaradtak

Nicușor Dan államfő csütörtökre a Cotroceni-palotába hívta egyeztetésre az ország gazdasági és politikai helyzetéről az Egységben Romániáért parlamenti frakció, a BÉKE – Románia az első parlamenti frakció és a függetlenek képviselőit.

Kormányalakítás: azokkal is egyeztet az államfő, akik első körben kimaradtak
2026. május 20., szerda

PSD-RMDSZ? Sehogy sem jön ki a parlamenti matek az AUR nélkül

Kelemen Hunor szövetségi elnök kedd este ismét leszögezte, hogy az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban a Szociáldemokrata Párt (PSD) oldalán.

PSD-RMDSZ? Sehogy sem jön ki a parlamenti matek az AUR nélkül
Hirdetés
2026. május 20., szerda

Kelemen Hunor a kormányalakításról: jelenleg szinte lehetetlen stabil többséget létrehozni

A kormánytöbbség kialakításához a pártoknak előbb-utóbb rugalmasabbá kell tenniük az álláspontjukat, mert a cotroceni-i konzultációk első fordulója után nem körvonalazódott megoldás – jelentette ki kedd este az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor a kormányalakításról: jelenleg szinte lehetetlen stabil többséget létrehozni
2026. május 19., kedd

Már nem penészes falak közt tárolják a liszteszsákokat – javuló élelmiszer-biztonság

Tíz éve még gyakori probléma volt, hogy penészes falak közt, rossz raklapokon tárolták az alapanyagokat, de ma ez már nem jellemző – a szakhatóság vezetője szerint folyamatosan javulnak a körülmények a Hargita megyei élelmiszeripari egységekben.

Már nem penészes falak közt tárolják a liszteszsákokat – javuló élelmiszer-biztonság
2026. május 19., kedd

Elmondták a véleményüket az emberek az adóhatóság szolgáltatásairól

Összesítette a pénzügyminisztérium az Országos Adóhatóság (ANAF) szolgáltatásaival és a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) elnevezésű platformmal kapcsolatban az adófizetők részéről beérkezett visszajelzéseket.

Elmondták a véleményüket az emberek az adóhatóság szolgáltatásairól
Hirdetés