Idén is a Kultúrpalota lesz a TDK fő helyszíne
Fotó: Haáz Vince
Elkezdődött Marosvásárhelyen a 31. Tudományos Diákköri Konferencia (TDK), ahol a magyar egyetemi hallgatók anyanyelvükön mutathatják be tudományos dolgozataikat. Az április 24-től 27-ig tartó rendezvénynek idén is a Kultúrpalota a fő helyszíne, az előadásokon bárki részt vehet, nem csak a szakmabeliek.
2024. április 24., 18:172024. április 24., 18:17
A több mint harmincéves múltra visszatekintő Tudományos Diákköri Konferenciát a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség és a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány és Technológiai Egyetem szervez meg évi rendszerességgel.
Idén összesen 270 tudományos dolgozatot küldtek be 24 szekcióban, ebből 80 diák Magyarországról jelentkezett. Legtöbb dolgozat a kardiológia szekcióban van – mondták el az esemény szervezői a szerdai megnyitó előtt tartott sajtótájékoztatón.
Nyolc hónapja kezdték el a rendezvény szervezését
Fotó: Haáz Vince
A diákok nyolc hónapja szervezik a rendezvényt, amely nem csak a bemutatásra kerülő dolgozatokból áll, hanem neves külföldi szakorvosok, professzorok előadásain, az egyetemi hallgatóknak szervezett műhelymunkákon és kerekasztal-beszélgetéseken is részt vehetnek az érdeklődők.
A 31. kiadásához érkezett tudományos rendezvény a Romániai Orvosi Kamara, illetve a Romániai Gyógyszerész Kollégium által akkreditált konferenciának számít, ami azt jelenti, hogy a részvétellel az orvosi szférában 24 EMC, gyógyszerészeti szférában 24 EFC pont szerezhető. Ezek a pontok a szakmai előmenetelt jelzik – tudtuk meg a szervezőktől.
31. alkalommal rajtolt el a TDK Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
A TDK előadói között szerepel Freund Tamás neurobiológus, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a Magyar Kutatási Hálózat (HUN- REN) Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének professzora, továbbá Pusztai Csaba kaposvári urológus főorvos, Tóth Szilvia belgyógyász, infektológus, a trópusi betegségek szakértője, illetve Kovács György, ortopéd sebész főorvos, aki 2002-ben megalapította a Main Klinik Frankfurt intézményt, amely Németország legnagyobb magántulajdonában levő ortopéd klinikája.
Ugyanakkor a konferencia keretében
A díjra, amelyet tavaly hoztak létre a 2020-ban elhunyt Pávai Zoltán orvosprofesszor emlékére idén öt diákot jelöltek, közülük egyvalaki kapja meg az emlékdíjat.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Egy teherautó és egy személyautó ütközött össze Gernyeszegen vasárnap délután, a személyautóban utazó négy személy a helyszínen életét vesztette.
Egy kiskorú lány néhány hónapos kislányával önként távozott a marosvásárhelyi Materna anyaotthonból, a rendőrség keresi.
Kovászna, Hargita, Maros és Kolozs megyéből 222 óvodai csoport és iskolai osztály nevezett be a sepsiszentgyörgyi L.A.B. Életmentő Kupakok Egyesület által meghirdetett idei kupakgyűjtő versenybe az október 31-ei határidőig. De mi ennek a célja?
Pál István Szalonna és Bandája négyállomásos turnéra érkezik Erdélybe. A székelyudvarhelyi, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és temesvári közönség örülhet idén ősszel zenéjüknek.
Noha a kriptovalutáknak, mint elektronikus fizetőeszközöknek, nincs se fény-, se árnyoldaluk, a velük való tranzakciók bizony lehetnek nagy sikertörténetek és nagy bukások is. „Kriptosztorikat” hallgattunk Sebestyén Gézától az MCC előadásán.
Hogyan érte el Brassó, hogy turistaparadicsommá váljon? Mit tanulhatunk a parányi, de turizmusban szárnyaló Szlovéniától? Mi jelentheti Erdély számára a kitörési pontot? – ezeket a kérdéseket taglalta előadásában a Pro Economica Alapítvány vezetője.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
szóljon hozzá!